כך תמצאו את האור בילדכם ותעצימו אותו

כולנו רוצים שלילדינו יהיו ביטחון עצמי ודימוי עצמי גבוהים, זה משפיע על האופן שבו יתמודדו עם אתגרים וקשיים ועל האופן שבו יפרשו את המציאות. איך נעצים אותם?

25/12/2016
מיכל שביב קבלו עדכונים ממיכל שביב
  • בדואר
  • RSS

משפחה בחנוכה (צילום: שאטרסטוק)

חג החנוכה הוא אחד החגים הכי המשפחתיים שיש: בחוץ קר וגשום, ובתוך הבית חם, מואר, וכל המשפחה מתאספת סביב החנוכייה, מדליקים נרות, שרים שירי חנוכה, אוכלים לביבות וסופגניות. וכל זאת במשך שמונה ימים שהם הזדמנות נפלאה להכיר קצת יותר את ילדיכם למצוא את האור בהם, לחזק את ביטחונם העצמי, ולגרש את החושך.

כולנו רוצים שילדינו יסתובבו בעולם עם ביטחון עצמי ודימוי עצמי גבוהים, שיחשבו על עצמם שהם יכולים ומסוגלים, שירגישו אהובים וחשובים ושיפעלו בביטחון. זה משפיע על שמחת החיים שלהם, על האופן שבו יתמודדו עם אתגרים וקשיים ועל האופן שבו יפרשו את כל מה שקורה להם.

היו מודעים להשפעתכם על הילד - חשוב להבין ולזכור שאנחנו ההורים מהווים את הדמויות המשפיעות ביותר על הדימוי העצמי והביטחון העצמי של ילדינו. הם מאמינים לנו, ומה שאנו חושבים ואומרים עליהם – הם מאמינים שנכון.

גרשו את החושך - אחת הדרכים היעילות להעצים את ילדינו היא לראות את האור שבהם, את הטוב שבהם, את הטוב שהם עושים - ולהתפעל מהם. ואו נודה על האמת: הרבה יותר קל לנו לראות את החושך: את ההתנהגויות המפריעות של ילדינו, כשהם מתנהגים 'לא בסדר'. כשהם לא מסדרים את הצעצועים או החדר, עושים בלאגן, עושים רעש, מדברים לא יפה לאחים, חוטפים צעצועים, אוכלים בפה פתוח, משאירים, שוכחים ועוד ועוד. כשאנו רואים התנהגות כזו – מיד אנו מעירים, מבקרים, כועסים, 'מחנכים'. זה בא לנו בטבעיות. אני רוצה להציע לכם להניח רגע לחושך, ולהתמקד באור.

התמקדו בלחפש את האור - כשמחפשים גם מוצאים את ההתנהגויות החיוביות, דווקא כשהם מתנהגים 'בסדר'. ואני לא מתכוונת להתנהגויות יוצאות דופן במיוחד, אלא התנהגויות חיוביות, שבדרך כלל אנו מצפים שכך יתנהגו, ומצד שני פעמים רבות הם אינם מתנהגים כך. כלומר אני לא מתכוונת שתחפשו את זה שיביאו לכם בשבת ארוחת בוקר למיטה, אלא שסידרו, התאפקו, עשו את מה שהתחייבו או מה שמצופה מהם. וכשתראו התנהגות כזו – מיד לציין, ולהתפעל.

היו אמינים - כדי שההתפעלות תעבוד ותחזק אצלם את הדימוי והביטחון העצמי, אתם חייבים להיות אמינים. הילד חייב להאמין לנו, לכן חשוב לחבר את החיזוק וההתפעלות להתנהגות של הילד בפועל. איך עושים את זה? בצורה עניינית, ממוקדת, אמיתית ולא מזויפת או צינית. לדוגמה: "איזה שאלות חכמות וחשובות אתה שואל, אתה כל כך נבון". "ראיתי שכיבדת את אחותך בחטיף, אתה מאד נדיב". שמתי לב שאחיך חטף לך את הכדור ולא חטפת חזרה, איזו אחות בוגרת, כל הכבוד!" "ראיתי שהתיישבת בעצמך להכין שיעורי בית. אתה מאד אחראי".

החיזוקים וההתפעלות שלכם מהילדים יתנו להם הרגשה שאתם רואים אותם, את הטוב שהם עושים, את המאמץ שלהם (גם אם לא חשבו על זה בזמן המעשה), זה יגרום להם להרגיש טוב עם עצמם, לחשוב טוב על עצמם, גם יחזק להם את הדימוי העצמי וגם יעודד אותם להמשיך ולהתנהג כך – ואתם יצאתם מורווחים מכל הכיוונים.

האירו את כל המשפחה - הדלקת הנרות בחנוכה זו הזדמנות נהדרת להאיר את הטוב שבכם, להאיר את הטוב שבבני המשפחה, דברו על זה סביב החנוכייה הדולקת כולל דוגמאות, והאירו את הטוב שבמשפחה שלכם.

ואסיים בציטוט המרגש של הרב קוק: "צריך, שכל איש ידע ויבין שבתוך תוכו דולק נר,
ואין נרו שלו כנר חברו, ואין איש, שאין לו נר. וצריך, שכל איש ידע ויבין, שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים, להדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר את העולם כולו".

אז למרות שבחוץ קר וחשוך, מאחלת לכם חנוכה משפחתי חמים, מואר ושמח.

.

** מיכל שביב הנה מנחת קבוצות הורים בכירה במרכז להורות ומשפחה של מכללת סמינר הקיבוצים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה