כך קניתי לעצמי מכונית מקסימה

מה קורה לגרושה כשמכוניתה שובקת? היא לומדת לנהל שיחות על נפח המנוע, מבקרת במגרשי מכוניות ומצליחה במה שהאקס חסר הסבלנות היה בוודאות נכשל: לוקחת הלוואה וקונה מכונית מקסימה

13/01/2013
עיינה שאול קבלו עדכונים מעיינה
  • RSS

בשלב מסוים, אהוביי לשעבר התחילו לזהות אותי בדרכים לפי המכונית. נראה היה שב-2012 נשארה רק דוגמית אחת של סיטרואן וולקן ירוקה, מודל 1996, בגוש דן, ואני נהגתי בה.

זו היתה מכונית חבוטה קלות ומיוחדת בעל כורחה. בעיני בחורים היא הוסיפה לי אופי וייחוד. בעיני הבוס שלי הייתי סתם מעצבנת, כי הצרפתייה נטתה לפתח בעיות כרוניות ולהחריף את הנטייה שלי לאחר.

גירושים, עורכי דין ומוסכניק מתוסכל

משכנו כמעט עשור ביחד, המכונית ואני. לשנתיים האחרונות כבר היה ניחוח גריאטרי אבל סירבתי להכיר בזה. לא היה דחוף לי להיכנס לתחום שאני לא שוחה בו, ולהתחיל לחקור איזה אוטו אני צריכה לקנות ואיך אני מממנת את זה.  הדחקתי והסברתי לעצמי שהביקורים התכופים במוסך מאפשרים לי להבין יותר במכונאות רכב, וזה ידע חיוני שעוד יעזור לי לחסוך כסף בעתיד.

בסוף, דווקא המוסכניק היה הראשון שנשבר. הוא הודה שהוא מתקן שוב ושוב את אותם דברים וכבר לא נראה לו שאפשר לעזור. מצמצתי בחזרה בתדהמה והודיתי בפני עצמי שאני מעדיפה להמשיך לשלם לו כ-1000 שקל מדי חודש על תיקונים, רק כדי לא לעשות שינוי.

בשלוש השנים שחלפו מאז שהתגרשתי, התמודדתי עם הרבה בעלי מקצוע חדשים: עורכי דין נכלוליים לענייני משפחה, דיינים רבניים, מנהל הבנק ועוד. לא היה לי דחוף להוסיף לרשימה גם את סוכני המכירות החלקלקים של חברות הרכב. מצד שני, הבנות שלי נהגו לחטוף בחילה בכל פעם שהתיישבנו בסיטרואן ולהרגיש כמו נסיכות שהדלעת שלהן לא הפכה לכרכרה מכובדת. לאט-לאט מחאתן החלה לגעת לליבי, וגם אני התחלתי להשתכנע שמגיע לנו יותר.

למה צעק עליי המהנדס הראשי של משרד התחבורה

הקש ששבר, היה אחר צהריים אחד באמצע השבוע - הסיטרואן נעמדה כפרדה באמצע שלושה נתיבים, ביציאה מתל אביב, הפריחה סילוני עשן חמים ומסריחים וסירבה לזוז. מבטי השטנה ששלחו בי הנהגים שמיהרו הביתה היו כאין וכאפס לעומת הצעקות שהרים המהנדס הראשי של משרד התחבורה, שבדיוק ערך ניסוי תחבורתי באזור. הוא הופיע פתאום וטען בזעם ובמבטא רומני כבד, שכל המחלקה שלו נערכה לניסוי הזה במשך חודשים ושבגללי הכל נהרס. הוא רשם את הפרטים שלי והודיע שיתבע ממני את עלות הנזקים שנגרמו לטענתו למדינה.

שעה מאוחר יותר, כבר הייתי בסיטואציה תלושה נוספת - יושבת במכונית גרר מטירה ששלחה חברת הביטוח ומנסה לשבור שתיקה מתוחה עם הנהג. אמנם קיבלתי אינפורמציה חשובה על השוק המשתלם בעיר המוסלמית בימי שישי בצהריים והצצה מעניינת לחייו של זוג בורגני + תינוקת, ועדיין, כל זה היה קצת יותר מדי, גם עבור בחורה הרפתקנית כמוני.

שיחות עם הגברים על נפח המנוע

מכאן שהתחלתי לעשות את זה באופן לא רצוני כמעט. קשרתי שיחות על מכוניות עם כל מקורב אמין ופנוי. במפגשי זוגות הייתי מתיישבת עם הגברים וזורמת איתם לשיחות על נפח מנוע. התחלתי לסמן דגמי מכוניות מועדפים ולקרוא עליהן ברשת והשלב השלישי היה ביקורים במגרשי מכוניות ושיחות עם מוכרים, במטרה לתרגל. נהגתי לזכור דברים שלא הבנתי (כמה ק"מ צריך להיות למכונית מהמודל שאני מחפשת, נגיד) ואז לחזור ליועצים שלי לקבל ביאורים.

שלוש פעמים כמעט עשיתי עסקאות גרועות, אבל המנטורים שגייסתי מנעו אותן ברגע האחרון. היו לי שם: אבא מבין עניין, בן-דוד שהוא מכונאי רכב חובב ומוסכניק הגון. שילוש שהיה אפילו יותר מקיף ועוצמתי, מבעל חסר סבלנות. לשלושתם הייתי מטלפנת בעודי עומדת במגרשי מכוניות ענקיים - רוכנת למשל מעל תא מטען רטוב עם עקבות של חול-ים, ומנסה להבין מה קורה פה (האוטו הושכר כצוללת לזוגות דתיים מתבודדים?).

מתחילה להבין עניין

לאט-לאט השיחות עם סוחרי המכוניות הפכו לדיאלוגים שווי כוחות. ציטטתי להם את המתחרים, את האמיתות שרצות בשוק ונתונים מהרשת. גם למדתי לגלגל שיחה על ביצועים, על הילוכים והגה חשמלי, על נתוני צריכת הדלק וזיהום האוויר, על מדדי בטיחות. הם התחילו להגיד לי שאני מבינה עניין ולהציע לי דברים יותר טובים. כשהמוסכניק נזכר להפנות אותי לנציג מכירות אמין שהוא מכיר, כבר הייתי מיומנת. היתה לי רשימת דרישות מגובשת ולא היה סעיף בתוצאות בדיקת הרכב, שלא הבנתי.

אני נוהגת היום במכונית מקסימה, שאני משלמת עליה בעזרת הלוואה שקיבלתי מחברת האשראי שלי בתנאים נוחים. הבנות שלי גאות והקנייה מתויגת כחוויה של עצמאות מעצימה. אם יש משהו שבכל זאת חסר לי, אלה הצפצופים המפתיעים בדרכים, מאהובים לשעבר.

מצד שני, באופן מוזר, יומיים אחרי שרכשתי את האוטו החדש, התחלתי גם לצאת עם בחור שהוא, לא כמו קודמיו, יודע להעניק קצת יותר מצפצופים נלהבים שלא מתפתחים למשהו אמיתי. שניהם, הבחור והמכונית, מרגשים אותי כבר חצי שנה ומייצגים יחס חדש ומיטיב שלי לעצמי. קראו לזה זינוק בעלייה.

——————————————————–

חולמת להחליף מכונית? חברת Cal עושה את זה קל עם הלוואה ללקוחות כל הבנקים, שתאפשר לך להתחדש במכונית חדשה. לפרטים נוספים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה