כיצד אפשר למנוע מחלת חניכיים?

מה ההבדל בין דלקת וחניכיים ובין מחלת חניכיים, מהם הסימנים שצריכים להדליק נורה אדומה, איך מטפלים וגם כיצד ניתן למנוע נזקים בלתי הפיכים לחניכים ולשיניים

27/07/2015
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

סימנים לדלקת חניכיים צילום שאטרסטוק

הבוקר הגיע, אתם מצחצחים שיניים כמדי יום ופתאום – הפתעה. מאין הגיע דם למברשת השיניים שלכם? ומה לגבי כתמי דם שהופיעו על קיסם השיניים?

אם הבחנתם בסימנים הללו, ובמיוחד אם הם מלווים בתחושה שהחניכיים שלכם מעט נפוחות, אולי אדמדמות יותר מאשר בדרך כלל, יתכן שמתפתחת אצלכם דלקת חניכיים. וזה המקום והזמן להזהיר: התעלמות מהמצב יכולה להיות בעייתית, אבל אם תטפלו בזמן – אתם יכולים לחסוך עצמכם את הצרות האמיתיות: מחלת חניכיים.

בעיות בחניכיים נחלקות לשני סוגים עיקריים: דלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס) שהיא מצב הפיך ומחלת חניכיים (פריודונטיטיס), אשר גורמת נזק בלתי הפיך למערכת התמיכה של השן, עלולה להחמיר מחלות שונות, כמו מחלת לב וסוכרת ואף לגרום לאבדן שיניים.

"דלקת חניכיים קלה היא תופעה הפיכה לחלוטין, ואולם אם לא מטפלים בה, היא עלולה להידרדר. הכלל הוא שכל מחלת חניכיים נגרמה מדלקת שלא טופלה. אבל לא כל דלקת תהפוך למחלה", מסביר ד"ר גיא טוביאס, מתמחה ברפואת שיניים ציבורית ומוסמך בבריאות הציבור ויועץ מדעי של מרידול.

 שאלה: כיצד מטפלים בדלקת חניכיים מסוג ג'ינג'יביטיס?

"המפתח לשמירה על בריאות החניכיים היא היגיינת פה נאותה. דלקת חניכיים  מתפתחת על פי רוב מפלאק שלא הוסר. פלאק הוא שילוב של שאריות מזון ותוצרי לוואי שנוצרים מהתססה של שאריות המזון על ידי החיידקים, ובמיוחד בסמוך לחניכיים. הפלאק הוא למעשה הגורם העיקרי  למחלת העששת, אבל כשאינו מוסר כראוי הוא עלול לגרום גם לדלקת חניכיים. שמירה נאותה על היגיינת הפה מתחילה  בצחצוח יעיל באמצעות משחת שיניים מתאימה, שמכילה חומרים ייחודיים  וממוקדים שמתאימים לשימוש יומיומי ארוך טווח ומטפלים בחיידקים שגורמים לדלקת חניכיים. מה שנקרא בשפה המקצועית "בקרת פלאק כימית". בנוסף, מומלץ השתמש בנוזלי שטיפה לפה, שיכולים לנטרל את חיידקי הפלאק מאותם מקומות שמברשת השיניים אינה מגיעה אליהם ושמכילים את אותם החומרים, כדוגמת משחת השיניים ותמיסה לשטיפת הפה של "מרידול".

"מה שעוד חשוב הוא לעשות בקרת פלאק מכנית – ובשפה פשוטה: להשתמש במברשות שיניים ועזרים דנטליים נוספים כגון חוט דנטלי, קיסמים מיוחדים, מנקה לשון -  שמסירים את הפלאק באופן מכני", אומר ד"ר טוביאס.

כששכבת הפלאק אינה מוסרת היא עלולה לצבור אבנית, וזו כבר אופרה אחרת:  "כשהפלאק צובר מינרלים כמו סידן ומגנזיום שמקורם ברוק ובמזון, הוא נעשה קשיח וקשה להסיר אותו באופן עצמאי. אבנית היא משטח שנוח לחיידקים להיצמד אליו, ולכן כל כך חשוב להסירו. הבעיה היא שלא ניתן לעשות זאת לבד: רק שיננית או רופא שיניים יכולים להסיר אבנית", מדגיש ד"ר טוביאס.

חשוב להדגיש ולהבין: החניכיים הם רקמה המצפה את עצם הלסת שמחזיקה את השיניים. מחלת חניכיים לא מטופלת יכולה להוביל לספיגת עצם הלסת, לאבדן שיניים ולפגיעה שהיא ברוב המקרים בלתי הפיכה, משום שהעצם שנפגעה אינה גדלה מחדש. לכן כל כך חשוב לאתר בזמן ולטפל בדלקת חניכיים קלה, וכמובן – להגיע לטיפול של מומחה למחלות חניכיים אם המחלה מתקדמת.

שאלה: מה הסימנים למחלת חניכיים ומהו הטיפול?

הסימנים למחלת חניכיים משתנים בהתאם לחומרת המחלה ויכולים לכלול ספיגה של עצם הלסת, שניתן להבחין בה באמצעות צילום רנטגן, נסיגת חניכיים וחשיפת שורש השן שאפשר לראות בעין והיווצרות של כיסי חניכיים – כשהאבנית מפרידה את החניכיים מהשן ונוצר רווח בין שן לחניכיים", מסביר ד"ר טוביאס.

"ראשית חשוב להדגיש שדלקת חניכיים קלה (ג'ינג'יביסטיס) נגרמת כמעט אצל  כל אחד ואחת, אפילו אצל ילדים. כ-50-90% סובלים מדימומים בצחצוח אבל חושבים שהסיבה היא צחצוח אגרסיבי ואינם מקבלים ייעוץ מרופא שיניים, למרות שבשלב הזה הטיפול מאד פשוט. וימנע בוודאות את התדרדרות המחלה.

"בשלב הראשון, רופא השיניים יציע ניקוי מקצועי, הסרת אבנית בכלים שמותרים לשימוש רק על ידי רופאים ושינניות. אם יובחן שהמחלה כבר מתקדמת הרופא יפנה את המטופלים למומחה חניכיים שיש לו ארסנל שלם של כלים ניתוחיים להציע: ריפוי חניכיים בניקוי עמוק, תהליך ניתוחי שמבוצע תחת הרדמה מקומית ונקרא הקצעת שורשים. במקרים מסוימים יומלץ על נטילת תרופה אנטיביוטית".

כדי לשקם את החניכיים במצבים קשים וקיצוניים ייתכן שיומלץ על ניתוח השתלת חניכיים במטרה לשחזר את החניכיים הצמודים ולעצור את התקדמות הנסיגה.

ואולם כאמור, כל הסבל הזה יכול להימנע באמצעים הכי פשוטים שיש: משחה ומי פה  שמיועדים למניעה ולטיפול בחניכיים מפני חיידקים, כדוגמת משחת השיניים ומי פה של מרידול שיש בהם חומרים פעילים המגנים באופן ייעודי על בריאות החניכיים. ולא לשכוח צחצוח יומיומי הכולל שימוש באמצעי עזר.

**מידע חשוב נוסף ניתן למצוא באתר מרידול החדש**

**בדקו אם אתם סובלים מבעיות חניכיים באתר מרידול החדש**
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה