כבוד השופטת, הטרדה מינית זה לא טנגו

"זה לא ריקוד בו נדרשת הרמוניה בין שניים. זה גם לא ניסיון להדוף חיזור. זו הטרדה והיא משתקת ומשפילה ורומסת את כבוד האדם המותקף והדבר האחרון שזה מזכיר זה ריקוד" - ח"כ עאידה סולימאן על דברי השופטת טוכמכר למתלוננת שהוטרדה מינית בעבודה

01/07/2015
ח''כ עאידה תומא סולימאן קבלו עדכונים מח''כ עאידה
  • RSS

הטרדה מינית בעבודה. צילום: שאטרסטוק

"לא כך מתנהגת עובדת שרוצה להדוף חיזור. צריך שניים לטנגו", כך אמרה שופטת בית הדין לעבודה בתל אביב, אופירה דגן טוכמכר, לעובדת לשעבר של חברת החשמל שהוטרדה מינית על ידי המנהל שלה.

אז זהו, כבוד השופטת, שזה לא טנגו. זה כל כך לא טנגו. זה בדיוק ההפך. כי לטנגו באמת צריך שניים. אבל במקרה של הטרדה מינית ובפרט הטרדה של מי שאת סרה למרותו - צריך רק אחד שתוקף. המותקף רק היה שם - ונוצל. והושפל. כי המטריד לא ראה בו שותף אלא אובייקט. זה לא ריקוד בו נדרשת הרמוניה בין שניים. זה גם לא ניסיון להדוף "חיזור". זו הטרדה. והיא משתקת ומשפילה ורומסת את כבוד האדם המותקף והדבר האחרון שזה מזכיר זה ריקוד.

השופטת טוכמכר, שעשתה שימוש שגוי ומטעה במונח "חיזור" במקרה של הטרדה, שללה את יסוד החוק עליו היא אמונה ובכך חרצה את גורלן של נשים רבות המוטרדות ברגע זה במקום עבודתן וחוששות להתלונן ולהפסיק את המטריד בדיוק בגלל זה - שלא יבינו, שישמיצו, שיכפישו אותן על לא עוול בכפן ויטיפו להן על התנהגותן על אף שלא היה דופי במעשיהן. השופטת הנכבדה אינה מבחינה בין תוקף למותקף, בין קורבן עבירה לפושע, בין מנצל למנוצל.

החוק למניעת הטרדה מינית חוקק לפני 17 שנה וחולל מפנה תודעתי ביחסים בין המינים. המפנה לא הושלם, ויום יום אנו נאבקות להטמיעו בכלל רבדי האוכלוסיה. אך מי העלה בדעתו שאחת הפינות האפלות אליהן לא חדר השינוי התפיסתי תהיה בית המשפט?

אנו יודעות ששופטים בתוך עמם הם יושבים וגם הם לפעמים מושפעים מערכים תרבותיים ודעות קדומות, אך חובה עליהם לשמור על מקצועיות ועל ערכי החוק בשפיטה שלהם.

ההתבטאות של השופטת חושפת את עומק הבעיה; במילותיה הפוצעות טרקה את הדלת בפניהן של נשים רבות הממשיכות להיות חשופות יום יום לאנשים הפוגעים בהן מינית, במשפחה, בעבודה, באוטובוס, במועדון, בכל מקום. היא הוסיפה עוד מכשול בפני נשים הנאלצות להתמודד עם סביבה לא תומכת, עם דעות קדומות, עם חוסר הבנה למצבן בעת מעשה ולמצבן לאחריו.

רק אתמול, בשעה שהתפרסמה הידיעה המקוממת אודות התבטאויות השופטת, דנו בוועדה לקידום מעמד האישה בטיפול הרשויות בנפגעות תקיפה מינית, בחוסר האונים שלהן מול מערכות בירוקרטיות, בהמתנתן הארוכה והמייאשת ברשימות המתנה לטיפול הלא מספק שרשויות המדינה מספקות מעט מדי ומאוחר מדי.

רק לפני שנתיים, בעקבות התבטאות אומללה אחרת של שופט בישראל, כינסה הוועדה בראשות קודמתי, ח"כ עליזה לבי,א את הנהלת בתי המשפט, שהתחייבה בפני הוועדה שכל השופטים יעברו השתלמות על מנת לוודא שהם מודעים למהותה של תקיפה מינית והשלכותיה על הקורבן. שרת המשפטים אז, ציפי לבני, התחייבה אישית לכך. ההשתלמות אמנם מופיעה ברשימת ההשתלמויות של השופטים, אבל נראה ששופטים רבים טרם השתתפו בה.

דבריה של השופטת ממחישים מה רבה העבודה שעלינו לעשות על מנת שכל חלקי הציבור יהיו מודעים להגדרה המדויקת של המותר והאסור ביחסים שבין בני אדם, בכל הקשור להתנהלותם המינית. החוק, על תיקוניו הרבים, עליו שקדו מחוקקים ויועצים משפטיים שוב ושוב, אינו אמור להותיר מקום לספק.

אני קוראת להנהלת בתי המשפט להשעות את השופטת מתפקידיה השיפוטיים. בדבריה הוכיחה כי היא אינה האדם המסוגל לעמוד בשער ועל מנת להבטיח שמקרים כאלה לא יישנו אני שבה וקוראת להנהלת בתי המשפט ולשרת המשפטים איילת שקד לחייב את כל השופטים לעבור השתלמות בעזרת אנשי מקצוע שהתמחו בתחום, כדי להבין את מהות העבירה והשלכותיה על הקורבנות בפרט ועל התנהלותנו כחברה בכלל.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה