''כאם טרייה סבלתי מהתפרצויות זעם ובכי''

"בתחילת דרכה עשיתי טעויות רבות אבל במבט לאחור היה לי יותר קל אם היה מי שיתקן אותי. גם היום אני עושה טעויות, אבל נהנית להיות אמא". מעיין אטיה, מחברת הספר "המגדל שלי נפל" פותחת את הלב

26/07/2018
משפחה קבלו עדכונים ממשפחה
  • RSS

מאת: מעיין אטיה, מדריכת הורים, שבימים אלו יוצא לאור ספרה החדש "המגדל שלי נפל"

כאם צעירה בתחילת דרכה עשיתי – כמו אימהות אחרות – טעויות רבות, אבל במבט לאחור היה לי יותר קל אם היה אז מי שיתקן אותי. בהתחלה כל אחד מאיתנו מאושר ונרגש לראות את הרך הנולד, אבל אז מתחילים החיים האמיתיים: הבדיקות השונות והחיסונים בטיפת חלב, הרישום למעון או לפעוטון וההסתגלות לצוות ולילדים שלומדים בו, מחסור תמידי בשעות שינה וכמובן שגרת הטיפול הקבועה בפעוט.

גם היום אני מתמודדת ועושה טעויות, אבל נהנית להיות אמא ויודעת לומר לעצמי מה עשיתי נכון ומה לא. כאם טרייה סבלתי מהתפרצויות זעם ובכי, שלעתים גרמו לי לתחושות תסכול וחוסר אונים. כיום אני יודעת להצביע על הסיבה לתחושות אלו: "מרד גיל שנתיים" המתרחש מגיל שנתיים ועד גיל ארבע. הורים רבים אינם יודעים כיצד להתמודד עם מרד זה, שנחשב לחלק מההתפתחות התקינה של כל ילד ומאוד משמעותי בעיצוב האישיות והביטחון העצמי שלו. אם כהורים נגיב פעם בכעס ופעם בהבנה, ניצור בלבול אצל הילד, ובעקבות זאת עלול להיווצר חוסר אמון ופגיעה בביטחון העצמי שלו. לכן חשוב לדעת שהתגובות שלנו כהורים במקרים כאלה צריכות להיות של הבנה והכלה – ובעיקר עקביות.

מעיין אטיה צילום אלבום פרטי

כהורים קיבלנו את המתנה הנפלאה של להיות הורים ללא הוראות הפעלה, וגם הוסיפו לנו כפתור קטן בשם: 'מצפון' שמקשה את העבודה. קודם כל, אנחנו צריכות לפעול לפי האינטואיציה האימהית שלנו ולסמוך על התחושות הפנימיות כהורים. עם זאת, אני ממליצה להורים להתגבר על המחסום של בקשת עזרה ולפנות לייעוץ מקצועי, כשחסרים להם כלים נדרשים לטיפול בתוספת החדשה למשפחתם.

אני בהחלט מבינה את הקושי של ההורים, שגם אני חוויתי כאם צעירה, אבל מאמינה שאם הורים כאלה יקבלו עזרה נכונה הם יוכלו לחוות הורות נעימה וזורמת. פעמים רבות חסר להורים דו-שיח פנימי-אישי, שחייב להתקיים בינם לבין עצמם. על סמך 20 שנות ניסיוני כגננת מוסמכת לגיל הרך בפתח תקווה ועל סמך ניסיוני הרב כמדריכת הורים וכיועצת שינה, החלטתי ללמד את ההורים כיצד להתמודד עם חוסר האונים שלהם בכל הנוגע לילדיהם והפחד הגדול מהבכי שלהם.

מעיין אטיה צילום אלבום פרטי

כהורים אנחנו מנסים למנוע תסכולים מילדינו לפחות כמה פעמים ביום, אבל מתוך הפחד והקושי שלנו להתמודד עם בכי אנו עושים עבורם דברים, אבל בדרך מונעים מהם הזדמנויות להתמודד עם דחיית סיפוקים ותסכולים. כך בעצם, אנו גורמים להם לעוול. במקום זאת, צריך לתת לילד לנסות לבד ולא מיד לזנק עליו כדי למנוע תסכולים. במידה והילד מתוסכל, אפשר להציע לעזור לו אבל לא לעשות במקומו – כפי שעושים הורים רבים כדי שיהיה להם שקט תעשייתי.

אחד הדברים החשובים ביותר לצליחת המסע הקסום של ההורות הוא גישור על פני הפערים: בין הרצון של ההורים לבין צרכי הילד. כך למשל, אמא, שמתקשה בארגון סדר היום ולהתמודד עם שני ילדיה שצריכים אותה בו זמנית, צריכה להתחיל לבקש עזרה מהילד הגדול יותר. ילדים אוהבים לעזור ואת התחושה שצריכים אותם, ולכן צריך לתת להם הרגשה כזאת ולשתפם. פעמים רבות אימהות טריות נמצאות בסטרס קבוע ויומיומי מכך שבימים מסוימים התינוק שלהן עצבני ולא מפסיק לבכות. במקרים כאלה חשוב מאוד לקבוע לתינוק סדר יום קבוע ומאורגן, הכולל: האכלות בשעות קבועות פחות או יותר ושעות יום מסודרות, כי זה מה שהתינוק צריך.

מעיין אטיה צילום אלבום פרטי

הנושא החשוב ביותר בהורות הוא התקשורת בתוך המשפחה – בין כל מערכות היחסים הקיימות בבית ובכלל, אבל בראש ובראשונה דו שיח פנימי שלנו עם עצמנו, וכמובן דו-שיח בין בני הזוג, שלמרבה הצער לא קיים פעמים רבות במשפחות. התקשורת וצורת דו-השיח בין ההורים בהחלט מהווה דוגמא לילדים ומהווה בסיס לתקשורת בין ההורים ובין הילדים, ואף מכתיבה את האווירה ואת הלך הרוח בבית. התקשורת כוללת לא רק

מילים – אלא בעיקר הקשבה, שיתוף, כבוד, הבנה, הכלה ודו-שיח. אנו כהורים צריכים לעודד ולדרבן תקשורת עם ילדינו, ובעיקר לשתף מעצמנו.

מעיין אטיה צילום אלבום פרטי

ואפרופו תקשורת עם הילדים, רגע לפני שההורים תולשים את השערות מרוב ייאוש בחופש הגדול, יש לי בשורה בשבילם: ילדים אמורים לריב! מריבות מכילות כל כך הרבה דברים שהילדים יכולים ללמוד מהן: דחיית סיפוקים, תסכול, התמודדות עם פתרון קונפליקטים, ויתור, סליחה, שיתוף ועוד. הפרדוקס הגדול במריבות בין ילדים הוא דווקא התערבותנו כהורים – שגם אם אנחנו רוצים או לא רוצים – אנו בעצם נוקטים עמדה. לעתים הכוונה של אחד הילדים ששותף למריבה היא לגרור לזכותו את אחד ההורים. כך, ברוב המקרים, אנו נתערב בסיטואציה מבלי לדעת בוודאות מה היה שם, מכיוון שרוב הפעמים לא נכחנו בסיטואציה מההתחלה.

** הכותבת, מעיין אטיה, היא מדריכת הורים, שבימים אלו יוצא לאור ספרה החדש "המגדל שלי נפל"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה