יש לכם ילד מועדף? אתם לא לבד

הורים רבים מרגישים שהם אוהבים ילד אחד יותר מאחרים ומתביישים להודות בכך. הרי אנחנו אמורים לאהוב את כל הילדים במידה שווה, לא? קבלו 7 טיפים להתמודדות עם העדפה הורית

13/05/2013
נגה בירן קבלו עדכונים מנגה בירן
  • RSS
» מי אוהב אותך יותר ממני? (צילום: Thinstock)

קורה לכם שאתם מרגישים מאד מחוברים לאחד הילדים ולילד אחר פחות? קורה שאתם מרגישים קרבה מיוחדת עם אחד הילדים? מרגישים שעם אחד מהילדים הכל זורם וכייפי ועם השני זה לא אותו דבר?

אז בואו נעשה קצת סדר בדברים. יש לנו קשר שונה עם כל ילד וחיבור אחר. יש ילד שדומה לנו מאד במראה או באישיות. ילד שמזכיר לנו את עצמנו בדברים החיוביים, דברים שאנחנו אוהבים בעצמנו ואז קל לנו להתחבר לילד. ואילו ילד אחר מזכיר לנו את כל ההתנהגויות והתכונות שאנו לא אוהבים בעצמנו או בבן הזוג ואז קשה לנו אתו.

יש ילד שמאד שונה מאתנו, והטמפרמנט שלו מתנגש עם שלנו. או ילד שמאתגר אותנו, לא מקשיב, לא משתף פעולה, מורד בנו, מכעיס אותנו ואנחנו מרגישים שהוא מוציא אותנו מהכלים. אותו ילד מוציא מאתנו התנהגויות שאנחנו לא אוהבים. אנחנו לא אוהבים לכעוס, לצעוק, להרגיש חסרי אונים ולא מצליחים כהורים. כל הדברים האלו הם פרמטרים שמשפיעים על הקשר שלנו עם הילד. נוסף לזה גם הגיל והמצב בחיים בו הבאנו לעולם את הילד הם בעלי השפעה. לפעמים בילד הבכור אנחנו צעירים ולא מנוסים ועושים הרבה טעויות, ואילו עם הילד שבא אחריו אנחנו כבר רגועים יותר, שלווים ובטוחים בעצמנו הרבה יותר, כמובן שזה מקרין על הקשר.

הרבה מאתנו מרגישים שאנחנו אוהבים ילד אחד יותר מאחרים. מעדיפים אותו. זה יוצר תחושת אשמה והורים רבים מתביישים להודות בכך. להודות שאני מעדיף ילד אחד על פני האחרים? מה זה אומר עלי אם זה נכון? אני אמור לאהוב את כולם אותו דבר.

אז הורים יקרים, הרשו לי קודם כל להרגיע אתכם ולהגיד שהעדפה הורית קיימת. זה טבעי ונורמלי להרגיש תחושות שונות כלפי ילדים שונים. אנחנו בני אדם וכמו שיש לנו ״כימיה״ שונה עם בני אדם שונים כך גם המצב מול ילדנו. אל תרגישו אשמים שאתם לא אוהבים אותם אותו הדבר. זה בסדר. אתם אוהבים אותם באופן שונה. כי כל אחד הוא שונה. לכל אחד אישיות אחרת, טמפרמנט אחר, גיל אחר, אינטראקציה אחרת מולכם.

טיפים להתמודדות עם העדפה הורית:

  1. קבלו את זה שזו תופעה קיימת ואל תלקו את עצמכם על כך.
  2. אל תפלו את הילד המועדף כדי לתקן ולהסתיר את ההעדפה שלכם.
  3. נסו למצוא דרכים להתחבר לכל ילד דרך הדברים שהוא אוהב ושהוא טוב בהם. נסו להגדיל אינטראקציות חיוביות עם כל ילד בנפרד.
  4. אל תעשו השוואות בין הילדים ואל תצפו שהם יהיו אותו דבר. הם רוצים לבלוט כל אחד על פי דרכו ולהיות ייחודי ומיוחד. תנו להם להרגיש כך.
  5. אל תתייגו את הילדים ואל תשייכו להם תכונות מסוימות. כמו לדוגמה: הילד ה״טוב״ והילד ה״רע״. תנו להם לגלות בעצמם תכונות שונות. ואל תקבעו אותם בתפקידים מסוימים.
  6. אל תעשו אפליות. זה מחריף רגשות קנאה ויוצר שנאה וטינה בין האחים. נסו לראות את החיובי בכל ילד ולתת לילדים כל אחד על פי צרכיו ובהתאם לגילו.
  7. אל תוותרו על הילד שקשה לכם אתו. אתם ההורים ואחריותכם לעשות הכל כדי לשפר את הקשר. אל תוותרו. יש הרבה מה לעשות כדי להתקרב וליצור תקשורת טובה ואינטראקציה חיובית עם הילד. זה אפשרי ויש אלפי הזדמנויות בהורות כדי לתקן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה