יש לי מצפון וקווים אדומים

פרופ' יובל ירון, שביטל את השתתפותו בכנס הגניקולוגים בעקבות הדרת נשים, חושף כי רבנים העבירו מסר שרופאים מבטלים "גמורים מבחינתם"

05/01/2012
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» פרופ' יובל ירון

אלפי גולשים ברשת קראו את הידיעה על הדרת הרופאות כמרצות בכנס הגניקולוגיה של מכון פוע"ה, וכן הושבת קהל השומעות בנפרד מהגברים. במהלך היום נחשפו גם לתגובת המכון בפייסבוק שמגן על החלטתו. ועכשיו מתחילות להגיע לרשתות החברתיות תגובות מהרופאים הבכירים המרצים בכנס, בעקבות מיילים רבים שנשלחו אליהם כמחאה ודרישה לבטל את השתתפותם. פרופ' אוריאל אלחלל הודיע כבר אתמול בתגובה למיילים כי ביטל את השתתפותו בעקבות האפליה, ומאוחר יותר גם פרופ' יובל ירון, מנהל היחידה לאבחון גנטי טרום לידה במרכז הרפואי בת"א ביטל את השתתפותו בכנס בעקבות הדברים. הוא שיתף את הפונים אליו במייל, במכתבו לרב מנחם בורשטיין, יו"ר המכון:

לכבוד הרב מנחם בורשטין,

אני מודה לכם על ההזמנה להרצות בכנס פועה אך לא אוכל להופיע בו מהטעמים הבאים:

1. כפי שכתבת בתגובה לתקשורת: בהוראת הרבנים הכנס אמנם יהיה פתוח לגברים ונשים אולם הישיבה תהיה בנפרד, ויתר על כן, ובאופן מוצהר - שהמרצים בכנס זה יהיו גברים בלבד. בעת שהסכמתי לתת את הרצאתי לא הייתי מודע להוראה זו, שאם כן - הרי שמלכתחילה לא הייתי נותן את הסכמתי. הגישה שנשים מנועות בעיקרון מלהיות מרצות עומדת בסתירה מוחלטת לערכים עליהם התחנכתי. הקביעה שנשים אינן יכולות להיות מוזמנות כמרצות בכנס לרפואת נשים הינה גם אבסורד מהבחינה המקצועית וגם והדרת נשים במלוא מובן המילה. וזאת דווקא בתחום בו יש לעמיתותי - רופאות הנשים והגנטיקאיות - הרבה מה לומר ולתרום, לא פחות מאשר לנו - הגברים.

2. בשיחה שקימתי היום עם הרב בנימין דוד הוא מסר לי את ההסבר שנתתם לתקשורת ואף מסר לי שרבני העדה החרדית קבעו שרופא שיבטל את השתתפותו בכנס "גמור מבחינתם". אינני יודע למה הכוונה, אך אטול את הסיכון ובלבד שאוכל להישיר מבט לאימי, אשתי, בתי, עמיתותי למקצוע, קהל המטופלות ויותר מכל - שאוכל להסתכל לעצמי בראי.

אני משער שדברים אלה יגרמו לכם למארגני הכנס ולמשתתפיו עגמת נפש. על כך צר לי באמת.

במשך השנים שמחתי לסייע לכם בעצה ובהסבר על מחלות תורשתיות, וכך גם אמשיך לעשות בעתיד, אם תבקשו זאת ממני לטובת הזוגות שפונים אליכם.

עם זאת אבקשכם להבין כי יש עוד ציבור בארץ שגם לו יש צווי מצפון וקוים אדומים". עד כאן מכתבו.

פרופ' יובל ירון מעיד בשיחה שקיבל עשרות מיילים של תמיכה, מהם מדתיים אורתודוכסים, וחיזקו את החלטתו. זה לא הארגון עצמו, ונורא קל לצייר מישהו לפעמים בצבע של רע מאוד, הארגון עושה דברים חשובים ועוזר לאנשים. מה שצוטט בפניי זה מה שנאמר להם, זה ארגון שעושה דברים טובים חוץ מכנסים ואם יצטרכו בעתיד אעזור להם אם לא תהיה התנגשות בערכים שאני מאמין להם. הייתה לי התלבטות עם ההחלטה, כי חשוב לי להביא ערכים של רפואה מודרנית לקהל החרדי, שלא הכל בידי שמיים. אני מבין ורגיש לנקודה שקשורה להדרת נשים, אבל לא כדאי לשפוך את התינוק עם המים.אחד הדברים שקשים לנו בעולם החילוני שמתייחסים אלינו כאובייקטים, מהצד השני טוב שלא נתייחס לדתיים כאל מכלול אלא נתייחס נקודתית לכנס הזה ולהחלטה העקרונית הזו.

לנו יש את החירות להחליט לא להשתתף בכנס הזה, אני לא חושב שלהם יש את החירות להחליט אחרת לגבי הכנס".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה