ישראלים בעזה: הרבה בלבול, מעט אינפורמציה

מי ידע על פרשת הישראלים השבויים בעזה? מי היה אמור לדעת ולא ידע? מה אומר החמאס על מיקומם של השבויים? ענת סרגוסטי עושה סדר בעומס האינפורמציה

09/07/2015
ענת סרגוסטי קבלו עדכונים מענת
 • RSS

אביו של אברה מנגיסטו שמוחזק בעזה. צילום מתוך יוטיוב

״הבוקר הותר לפירסום״, כך נפתח הבוקר לאזרחי ישראלי שאינם ״יודעי דבר״. ומרגע זה ואילך, רב הנסתר על הנגלה, מעט מהעובדות ידועות ואינן שנויות במחלוקת, והרבה תיאוריות קונספירציה, כעסים, רגשות אפלייה וחוסר שוויון מתרוצצים באוויר, ובעיקר בתפר שבין הרשתות החברתיות לתקשורת הממוסדת-מסורתית.

שני אזרחים ישראלים נעדרים ונמצאי, כנראה, בעזה. האחד הוא אברה מנגיסטו, בן 28 תושב אשקלון, ושמו של השני אינו ידוע.

מנגיסטו חצה את הגבול כבר בספטמבר 2014, לפני 10 חודשים. על פי הדיווחים הוא תועד במצלמות האבטחה של צה"ל כשהוא חוצה את הגבול לעזה ותיק על גבו. התצפיתנים, כך דווח, חשבו שמדובר בפלסטיני תושב הרצועה שחוזר לעזה, או שמדובר במבקש מקלט שחוצה את הגבול, וכך הניחו לו לעבור, בלי לעצור אותו.

האזרח הערבי חצה את הגבול כנראה בחודש אפריל ואין זו הפעם הראשונה, לטענת גורמי הביטחון, שהוא עובר לעזה.

עד כאן מה שידוע מבחינת העובדות. על הפרשות האלה הוטל צו איסור פירסום, פרקטיקה שגורמי הביטחון משתמשים בה לעיתים קרובות מדי ולאו דווקא מסיבות בטחוניות טהורות.

הרבה גורמים מלבד גורמי הבטחון ידעו שמנגיסטו חצה לעזה. משפחתו המורחבת, עיתונאים רבים, בית הנשיא, כפי שסיפר הנשיא עצמו, וגם בני הקהילה האתיופית, בעיקר גרעין הפעילים שהשתתף במחאות נגד האפלייה בחודשים האחרונים. אחדים מהם הגיעו להפגנות לבושים חולצות טריקו ועליהן הכתובת: ״אברה מנגיסטו?״

אבל באופן מפתיע מסתבר שמי שלא ידעו דבר וחצי דבר על גורלם של שני אזרחים ישראלים בעזה הם חברי ועדת החוץ והבטחון של הכנסת. הם למדו על כך היום, יחד עם שאר אזרחי ישראל מן השורה. כמה מביך.
מסתבר שגם אנשי חמאס בכירים לא היו מעודכנים במה שקורה, ורבים מהם נחשפו לפרטים האלה יחד איתנו, באמצעי התקשורת.

ועכשיו אנחנו מוצפים במידע, אז הנה כמה מהנקודות החשובות והמעניינות:

 1. האם העובדה שמדובר בשני אזרחים מקבוצות מיעוט - אחד בן הקהילה האתיופית והשני אזרח ישראלי - שיחקה ומשחקת תפקיד בדרך שבה מתייחסת מערכת הבטחון לפרשה? בקרב בני הקהילה האתיופית התשובה ברורה: יש כאן אפלייה מוכחת.
  גם אם יוכח שלא הייתה הזנחה, גם אם העובדות יראו שהיה טיפול ראוי, גם אם יתברר שבני המשפחה הם שביקשו להטיל צו איסור פרסום (כפי שטוענת מערכת הביטחון), נראה שהעובדות כבר לא ישנו כלום. הפרשה הזו נופלת כפרי בשל לתוך המחאה החברתית של בני הקהילה האתיופית.  גורמי הבטחון ממהרים לשלול, כמובן, את הטענות לאפלייה.
  .
 2. מרגע פרסום הפרשה מתחילים חילופי הודעות בין גורמים רשמיים בישראל לבין גורמים רשמיים בחמאס. ישראל נוקטת בגישה ברורה, שבה היא נוקטת מאז ומתמיד. גורמי ביטחון מבהירים: הנחת העבודה של ישראל היא שמנגיסטו נמצא בעזה וכי החמאס אחראי לגורלו. חמאס, מצידו, טוען שהאיש אכן היה בעזה אך שוחרר וחצה את הגבול למצרים דרך המנהרות. למרבה הצער, נסיון קודם הוכיח לא פעם שמי שדייק יותר היה חמאס.
  .
 3. חמאס לא הוציא הודעה רשמית על כך שיש בידיו שני אזרחים ישראלים חיים.
  .
 4. צריך לזכור שישראל טוענת שבידי חמאס נמצאות גם שתי גופות של חיילים ישראלים שנהרגו במהלך צוק איתן: סמ״ר אורון שאול ז״ל וסגן הדר גולדין ז״ל.
  .
 5. חמאס לא יהיה מוכן לפתוח בשום מו״מ עם ישראל עד שזו לא תשחרר 80 אסירים ששוחררו בעסקת שליט, אך נכלאו בחזרה.
  .
 6. מאז שוחרר גלעד שליט מהכלא יש לחץ אדיר מצד ח"כים ממפלגות הימין לחוקק חוקים שלא ייאפשרו שחרור מחבלים. בינתיים עבר חוק שמאפשר לשופטים לקבוע עונש חמור במיוחד על מפגעים פלסטינים, שלא יאפשר את שחרורם. החקיקה הזו, ובעיקר המגמות בקרב חברי הקואליציה, יקשו על ניהול משא ומתן כלשהו.
  .
 7. הפרשה הזו נופלת לתוך ״אירועי״ ציון שנה למבצע צוק איתן. דווקא כשאנחנו עסוקים בסיכומים, באזכורים, בפרשנויות ובמאזני רווח והפסד, ובדיוק כאשר גורמי ביטחון מפצירים בגורמים המדיניים להקל את הסגר על עזה, לאפשר את שיקום הרצועה, לאפשר לתושבי עזה לצאת ממנה ללימודים או לחו״ל, לעודד שיפור כלכלי של הרצועה.

.

בשלב הזה רב הנסתר על הנגלה, זמן רב יחלוף עד לבירור הפרטים ולמרבה הצער, דברים שמתקבעים בתודעה הציבורית בשלבים הראשונים, קשים מאד לתיקון בשלבים מאוחרים יותר, גם אם מתבררים כעיוות.

***

ראיון ראשון עם אביו של החטוף:

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה