לשתות נכון - יש דבר כזה

למה לא טוב לשתות אלכוהול מהר, למה נשים משתכרות יותר בקלות ולמה קפה לא מיטיב עם הנגאובר? עובדות על אלכוהול ושיכרות

03/07/2015
מירה איתן קבלו עדכונים ממירה
  • RSS
» האלכוהול הוא רעל אורגני עם רעלנים מחבית העץ בה התיישן

אלכוהול יכול לגרום להרגשה נפשית ופיסית טובה במיוחד. השתייה בצוותא היא בילוי חברתי מהנה, חופשי ומשחרר שמעמיק את קמטי החיוך בזוויות הפה. אבל אלכוהול יכול גם להפוך לצרה אם לא מתנהגים איתו נכון. כמה כללים שיעזרו לכם להפוך את האלכוהול מאויב לידיד.
..
בסרט "לעזוב את לאס וגאס" מגלם ניקולאס קייג' את אחד התפקידים המרשימים בקולנוע. הוא משחק בצורה משכנעת ביותר, גבר שאשתו עזבה אותו ומפתח תלות נפשית ופיזית במשקה החריף. הוא הופך לאלכוהוליסט שיודע שהרס את חייו ומודע למצבו הסופני ונראה רוב הסרט חיוור ומזיע קשות כשרעידות מעוותות את כל גופו הסובל מכאבים. סרט חובה לכל אדם שצורך או עוסק באלכוהול בכל רמה שהיא.

תרבות צריכת האלכוהול פורחת בארץ בשנים האחרונות. אמצעי התקשורת מביאים חידושים רבים מעולם האלכוהול, היבוא מלבלב, ייצור היין בארץ עולה, והחיים באופן כללי נראים הרבה יותר שמחים. הרפואה המודרנית מאשרת לשתות כוסית אלכוהול ביום, בטענה שסוגי אלכוהול מסוימים עוזרים לשמור על מצב נפשי ופיסי טוב יותר. מחקרים מראים שצריכת כוס יין או שתיים ביום, באופן קבוע, מורידה את הכולסטרול הרע ועוזרת למנוע הסתיידות עורקים ועוד. אבל אף אחד לא מלמד אותנו מה הגבול של צריכת אלכוהול. מצב שכרות קבוע יכול לגרום להתמכרות לסם קשה מאד. אלכוהוליזם היא מחלה והגמילה מאלכוהול היא אחת מהקשות והממושכות בקרב הסמים הקשים.

לתפוס ראש טוב

בניגוד לסמים אחרים המגיעים לגוף דרך מערכת הנשימה או הדם, האלכוהול נכנס לגוף דרך מערכת העיכול ונספג במערכת הדם דרך הקיבה, עד להגעתו למוח. הדרך הארוכה גורמת לכך שאנו נזקקים לפחות לרבע שעה עד שתורגש השפעת האלכוהול.

קצב תהליך הפירוק של האלכוהול איטי מאד, המהירות הממוצעת היא 7 גרם אלכוהול בשעה. דהיינו, בחישוב גס, הכבד מפרק כוס משקה אחת (מנת וודקה, כוס יין או כוס בירה), ביותר משלוש שעות וזאת לאחר ש'איבד' כ-10% מן האלכוהול דרך ההפרשות הטבעיות של הגוף.

בזמן שכרות אנו עדים לתופעות שיבוש התנהגות זמניות של המוח. תגובה איטית לגירויים, כושר שיפוט לקוי, ראייה משובשת וכשל בפעולות מוטוריות פשוטות. השתנת יתר ותחושת צמא, חום גוף פוחת ודופן קיבה מגורה, עד כדי רצון להקיא.

עם זאת, האלכוהול מסב לעתים קרובות קורת רוח, זחיחות דעת, רצון להיפתח ויכולת לחייך יותר. 'ראש טוב ומסודר' עוזר לא אחת להנות מהחיים ולשכוח לזמן מה את כל הצרות והפגעים. כדי להפוך את האלכוהול לידיד ולא לאויב, ולהרגיש זחוח ובריא גם יחד, יש צורך לשתות נכון.

כללי שתיה נכונה

עוצמת הפעולה של האלכוהול משתנה מאדם לאדם בהתאם לגורמים משתנים כמו משקל גוף, מין, בטן ריקה, מרכיבי ארוחה שונים, הרגלי שתייה קבועים וניסיון בשתייה. כל אלה מהווים גורם מכריע על מידת ההשתכרות.

האלכוהול הוא רעל אורגני, שאליו מתווספת עוד קבוצת רעלים נוספת, כימיקלים שמקורם בחבית העץ בה התיישן, צבעי מאכל, חומרי אנטי פריז וגופנו נלחם בכולם ביחד. עדיף לא לערבב משקאות שונים כדי לא להוסיף עוד רעלנים. המשקאות האיכותיים מכילים פחות רעלים, לאו דווקא משקאות מיושנים, שבהם יש רעלים מן העץ והיישון, אלא דווקא המשקאות המסוננים הלבנים: יין צעיר, בירה ו-וודקה איכותית מובילים בראש. אגב, ככל שהמשקה קר יותר, הוא ייספג לאט יותר בקיבה.

רצוי לשתות לאט ובהפסקות. שתייה של מנת אלכוהול מורגשת רק לאחר 15-20 דקות ונמשכת לזמן די ארוך, לכן אין טעם לשתות מהר בתחילת הערב בתואנה ש"אני שותה וזה לא עושה לי כלום".

יש להקפיד על שתיית מים רבה בעת צריכת אלכוהול. הגוף מפרק אלכוהול על ידי מולקולות מים, משק המים נמצא בצניחה בזמן השתייה והגוף מתייבש וזקוק להחזרת המים. תופעות השכרות דומות מאד לתופעות ההתייבשות ומובילה לכאבי ראש, הקאות ועוד. האנזים שמפרק את האלכוהול בכבד אחראי גם על פירוק המים בגוף, עובדה שמזרזת את תהליך השכרות. אנזים זה מצוי בכמויות פחותות בגוף האישה ומשום כך נשים שלא מורגלות בשתייה משתכרות מהר יותר.

מומלץ לרפד את הקיבה במוצקים סופגי אלכוהול. הכנסת שומנים לקיבה עוזרת, מידת ההתמוססות של השומן נמוכה והוא לא מתערבב עם מים, אלא יוצר שכבה שמעכבת את הפעפוע המהיר של האלכוהול וגורם להשתכרות איטית יותר.

אם בכל זאת השתכרנו כדבעי, רצוי בבית ללכת למיטה עם בקבוק מים גדול, כדי למנוע התייבשות. אם שכחנו לשתות וקמנו בבוקר עם חמרמורת (הנגאובר), רצוי לשתות מים או מיצים טבעיים. ארוחה קלה תעזור לספוג את האלכוהול טוב יותר. מומלץ לא לשתות קפה או תה, שהם משקאות משתנים.

שתו יין

אם אלכוהול, כדאי לתת עדיפות ליין שמחקרים רבים מוכיחים כי שתייה מתונה שלו, טובה לבריאות. מאות המחקרים שנערכו מאז 1979הובילו, ללא יוצא מהכלל, למסקנה ששתייה מבוקרת של יין עוזרת ומגינה על מערכת הלב וכלי הדם. ההמלצה היא לצרוך באופן קבוע שתי מנות ליום לגבר ומנה אחת לאשה. מנת יין היא כ-150 מ"ל. לצריכת כל המנות יחדיו בליל שישי אין מעלה תרומית כלל ועיקר, חשוב להקפיד על כוס אחת או שתיים בלבד ביום.

ולסיום, זיכרו תמיד, האמירה 'לחיים' היא משמעותית מאוד. וינסטון צ'רצ'יל נהג להגיד "קיבלתי מהאלכוהול הרבה יותר ממה שהאלכוהול קיבל ממני", וידע למה הוא אומר את זה. וזכרו, אם שותים לא נוהגים.

מירה איתן היא מנהלת התקשורת והעיתונות של יקבי כרמלה
צילום: Thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה