יעל וכיפת הברזל

איך זה לנהל 250 עובדים באחת מהחברות הגבריות ביותר בישראל? תכירו את ד"ר יעל שלזינגר, ראש שטח אלקטרו-אופטיקה ברפאל, שמוכיחה כל יום שאין דבר כזה "תחומים גבריים"

07/11/2016
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

ד"ר יעל שלזינגר מאמינה בשוויון (צילום פרטי)

השנה 2016 ונשים עדיין מוותרות על פניה למשרה מתאימה, רק בגלל שמקום העבודה נתפס כגברי. זו תופעה בינלאומית, אבל בישראל, בה התעשיות הביטחוניות מפותחות מאוד ונמצאות בראש החזית הטכנולוגית, היא משמעותית מאוד. התוצאה היא שפחות נשים מנסות להיכנס לתחום, למרות שהתחום מחכה להן בזרועות פתוחות.

ד"ר יעל שלזינגר, ראש שטח אלקטרו-אופטיקה בחברת רפאל, מוכיחה מניסיונה שאפשר אחרת ומחלקת עצות פז שיעזרו לכל אישה עם הרצון והכישורים המתאימים, להשתלב, להתקדם ולהצליח בתחום. בשורה התחתונה - הכתבה הזאת תגרום לכן להיות הרבה יותר אופטימיות.

ביקור סטודנטיות ברפאל – שיתוף פעולה חיוני (צילום: רפאל)

לא תקרת זכוכית, כיפת ברזל

שלזינגר היא ד"ר לפיזיקה (כל התארים מהטכניון), ראש שטח בחברה מובילה בתעשייה הביטחונית, בת 50, אימא ל-3 בנים, נשואה בשנית לאב לשלושה, מתנדבת ופעילה בקהילה, וזו רשימה חלקית בלבד. "מעולם לא ראיתי בעצמי שגרירה נשית, הבחירות שלי אישיות", היא מספרת. "קריירה היא עניין פרסונלי שלא מנותק מסביבת עבודה. מה שעושה את ההבדל במקום העבודה שלי, הוא מדיניות ברורה לייצר סביבה מיטבית לעובדות."

בתפקיד ראש שטח אלקטרו-אופטיקה, יעל אחראית על כ-250 עובדים מעולמות של ראיה ממוחשבת ופיזיקה. "אנחנו בחזית הטכנולוגיה בפיתוח מערכות אלקטרו אופטיות וראייה ממוחשבת. בשטח שלנו יש מסורת ארוכה של יכולות מדהימות הנותנות ערך אסטרטגי לרפאל. אני לא יכולה להרחיב, אבל הטכנולוגיות המפותחות בשטח משולבות גם בפיתוח כיפת ברזל ושרביט קסמים. זה תחום מרתק ומלהיב. במפתיע יש בו די הרבה נשים, עוד מהתקופה בה ראש השטח היה גבר".

סטריאוטיפים כמו חול

הבעיה עם סטריאוטיפים היא שהם משפיעים על קבלת ההחלטות שלנו, גם בבחירת קריירה וגם בסיכויים להתקבל אליה, וקשה מאוד לשבור אותם. כדי לשבור את הקיבעון שיש לנו על קריירה של נשים במקצועות "גבריים" יש צורך ליישם לפחות 3 צעדים בסיסיים: להוביל למערכת חינוך המעודדת בחירה במגמות טכנולוגיות-מדעיות, לקדם מדיניות ממשלתית המכוונת לקידום מעמד הנשים ושוויון תעסוקתי ולעודד מקומות עבודה לקבל נשים לתפקידים לא מסורתיים.

"נשים צריכות לשבור את הסטריאוטיפ. זה מתחיל בגיל צעיר, במה ששומעים בבית ובמסרים שהחברה משדרת. כבר בגילאי עשרה, בבתי הספר, ניתן להבחין ברתיעה של בנות שיוצרת תקרת זכוכית מלאכותית," מסבירה יעל. "נערות צריכות עידוד ותמיכה מערכתית כדי לפנות למדעים ולטכנולוגיה. זה מצריך התמודדות לא פשוטה, אבל עם הצלחה בסופה".

יעל מרצה בפני סטודנטיות ברפאל (צילום: רפאל)

מי קבע שזאת "עבודה גברית"?

"תחומים גבריים" בקריירה נוצרו ונוצרים מסיבות מגוונות. בישראל, התעשייה הביטחונית ותחומים מדעיים רבים נחשבו לכאלו שמתאימים יותר לסביבת עבודה גברית. אלא שמחקרים חדשים מצביעים על כך שנוכחותן של נשים חיונית לתרבות הארגונית של כל מקום עבודה ואפילו, לא תאמינו, לפרודוקטיביות שלו. חברות רבות, ביניהן רפאל, פועלות לעידוד נשים להתמודד על משרות שפעם נחשבו "גבריות" ולהשתלב בחברות האלו באופן שמתחשב באילוצים טכניים וחברתיים (כמו העובדה שב- 2016 עדיין נשים נושאות ברוב העול של תכנון וניהול חיי המשפחה והילדים).

המשוואה ברורה - ככל שהחברות מפרסמות את רצונן בשילוב נשים במקומות העבודה, ומדגישות קיומם של תנאים מיטיבים לנשים ואימהות, כך יעלה מספר הנשים שיגישו מועמדות למשרות הללו.

"היום ברור שיש צורך באיזון מגדרי כי זה חיוני בעבודת צוות ובקבלת החלטות. כאשר יש הטיה מגדרית זה תמיד עובד פחות טוב. אני מאמינה ורואה שנשים מביאות המון דברים חיוביים, בין היתר גם אופטימיות, שיתופיות והרבה פחות אגו", אומרת יעל.

צוות מרכז הגיוס של רפאל – עם הפנים לנשים (צילום: רפאל)

תהיי יפה ותביאי לנו קפה

בדרגים הניהוליים בתחומים המדעיים והטכנולוגיים מספר הנשים יורד והעין מתרגלת לראות יותר גברים, אבל זה במגמת שינוי. "פעם, כשעבדתי כסמנכ"לית בחברה אחרת, הגיעה קבוצת אורחים לפגישה חשובה. לפני הכניסה לחדר הישיבות, פנה אליי באופן טבעי אחד האורחים וביקש קפה ודפים לישיבה. לא אמרתי כלום - הכנתי קפה והבאתי דפים. כשהחלה הישיבה והוצגתי בתואר ד"ר וסמנכ"לית, האורח החוויר. האפקט היה גדול הרבה יותר ככה מאשר לו הייתי מעמידה אותו במקומו לפני כן. אז כן, יש מלחמה קבועה בסטריאוטיפים כשאת אישה, מצד שני זה גם הולך ומשתנה ולטובה. אבל זה לא אומר שלא צריך לפתח עור של פיל לפעמים".

"אני שלוש שנים ברפאל והקידום המהיר שלי שם מעיד לא רק עליי, אלא קודם כל על החברה. יש הכרה ברורה היום שנשים יוצרות שינוי לטובה ומכיוון שגם יש פחות נשים יחסית, אז זה בולט הרבה יותר וזה גם יתרון. ובכלל יש יתרון לנשים, הן מכוונות לחשוב, להתפשר ובעיקר מסוגלות למולטי-טסקינג. כל התכונות האלה הן יתרונות משמעותיים"

לפתוח את השערים ולייצר עוד הזדמנויות היא דרך מצוינת לשבור את הסטריאוטיפ (צילום: רפאל)

נשים בזכות ולא בחסד

רפאל מתגאה בפעילות אינטנסיבית בנושא מעמד האישה ובעידוד נשים להשתלבות מיטבית בארגון. לכן, תפקיד הממונה על מעמד האישה נועד לדאוג לזכויות הנשים בארגון וליישום חוקים ונהלים ללא מדיניות של העדפה מתקנת. מספרית נראה שזה עובד, ב- 2015 מתוך כ- 125 נשים שיצאו לחופשת לידה, 100% חזרו לעבודתן, אם בתום חופשת הלידה ואם בתום החופשה ללא תשלום שאחרי. הן נהנות גם מתנאים מיטביים לאימהות כולל שעות הנקה, יציאה מוקדמת הביתה והסעות.

"לא הכול ורוד," אומרת יעל, "ככל שעולים בסולם הניהולי יש עדיין פחות נשים - בצוות בן שמונה מנהלי שטחים בחטיבת הפיתוח, אני אישה יחידה. עם זאת במטה יש הרבה נשים, גם בתפקידים טכניים והן נמצאות שם בזכות כישוריהן. העובדה שאחוז הנשים המועסקות בתחומים הטכניים, לפחות ברפאל, שווה לאחוז המסיימות את התואר מוכיחה התקדמות אדירה. זה גם מוכיח שאין פתרון קסם, זה מתחיל בחינוך וממשיך בארגון עצמו. נשים הן חלק אינטגרלי מכל התפתחות היום".

מסר אחרון? "תעזו, תהיו טובות ותצליחו".

הכתבה נכתבה בשיתוף עם Jobs4Mom
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה