ימן בלוז: פרינס פינת ציון גולן

רביד כחלני והלהקה שלו ימן בלוז הופיעו בפסטיבלים בכל העולם ומקבלים הצעות להופיע במדינות ערב. בראיון ראשון לסלונה הוא מסביר איך בעזרת המוסיקה הוא מתכנן לשנות את העולם

13/03/2016
רעות חוצה קבלו עדכונים מרעות
  • RSS

הכרתי את "ימן בלוז" לפני שנתיים. מה שהתחיל בתור קוריוז - 'מה זה בכלל בלוז תימני?!' , הפך בן רגע להקשבה מסוקרנת ואז להתמכרות. קולו הורסטילי של כחלני לצד מקצב עשיר שמושפע ממוסיקה אפריקאית לצד פאנק, בלוז ג'אז ונגינה תימנית מסורתית, הופכים ביחד לשירים שגורמים לגוף לזוז בשמחה.

רביד כחלני, הזמר והיוצר העומד מאחורי הפרויקט וממש כמו המוסיקה שהוא יוצר, גם הוא מורכב מאלף ניגודים והשפעות וסיפור חיים שהיה בקלות יכול להפוך לסרט הוליוודי.

הוא נולד בבת ים לזוג הורים עולים מתימן, ילד שלישי מתוך שבעה ילדים. בילדותו ספג את התרבות התימנית וגדל על ברכי המסורת היהודית. מה שבעתיד יביא למוסיקה שלו את ניגון התפילות העשיר, המנחם כל כך, " התרבות התימנית מאוד מחוברת לשירה. על התפילות, ערבי שישי, ומאז שאני זוכר את עצמי אהבתי לשיר", הוא מספר.

לאחר שעזב את הבית כבר בגיל 15, והתנסה בלימודי בלט ומשחק, הוא גילה את הייעוד שלו בהופעת ריקוד, "הפרויקט הראשון שלי כזמר מקצועי היה בערך ב- 2003, עם הרכב מחול שנקרא גו'י של הכוריאוגרף יוסי יונגמן, אני שרתי במופע, ובעצם זה היה הערב שידעתי ששירה זה לגמרי מי שאני ומה שאני צריך לעשות. שם הבנתי את זה לגמרי". עם ההבנה החדשה החל כחלני במסע לחיפוש המוסיקה שלו, משהו שיחבר את הניגון התימני מבית אבא לרוקנרול ששמע בנעוריו, והוא מצא את התשובה במוסיקה האפריקאית, "זה מה שחיבר לי את כל הנקודות בראש, החל מתימן ועד לרוקנרול".

שר בערבית מסר של שלום

למרות התדמית המעופפת משהו של כחלני, הטקסטים שהוא כותב לא מתעלמים מהעניינים הבוערים בעולם, באלבום החדש, אינסניה (אנושות) , שר כחלני בערבית מסרים של דו קיום שלום ואהבה,"פונים אלינו אנשים מכל ארצות ערב. תימן, מצרים, טוניס והם יודעים כמובן שאני תימני, אבל הם גם יודעים שאני ישראלי ויהודי וזה לא משנה להם", גם בישראל מקפידים ימן בלוז להופיע במקומות לא שגרתיים, "בהופעה בנצרת הקהל ממש קם על הרגליים. אנחנו רוצים להוכיח לישראלים ולפלסטינים שיש דו קיום, הוא כאן כל הזמן אבל לא מדברים עליו. בכלל, בעולם יש המון טוב, הרבה יותר טוב מרע. אבל לא מדברים עליו מספיק. אנחנו צריכים להאמין בדברים הקטנים שרואים כל יום, בטוב. אני רואה פוגש אנשים מכל העולם, ואני יודע שרוב האנשים הם אנשי שלום".

"דואט עם עידן רייכל? בטח בכיף"

לפני הפריצה של ימן בלוז, היה כחלני חבר בפרויקט של עידן רייכל במשך שלוש שנים והופיע ברחבי העולם , " פגשתי את עידן ברחוב והזמנתי אותו להופעה שלי שבה עשינו קאברים לשירים אפריקאים. הוא בא, התלהב והציע לי להצטרף לסיבוב ההופעות של האלבום מנגנים בשקט ואחרי חצי שנה הצטרפתי גם לפרויקט הגדול והגיעה הפריצה של בין קירות ביתי'. העבודה המשותפת עם רייכל, הוא מספר, לימדה אותו הרבה על מוסיקה וניהול להקה, על פסטיבלים בכל העולם, "במוסיקה יש הרבה פרגון, אני מאוד מעריך את עידן ואת הפרויקט".

האם נשמע בעתיד דואט משותף לימן בלוז ולפרויקט?

"בטח. בכיף. אני חושב שזה יכול לקרות בעתיד, בזמן שלו".

בשנים האחרונות, לצד הביקורת על הסגנון המוסיקלי שמכתיבה גלגל"צ, אמנים מזרחיים צעירים חוזרים אל התרבות והשורשים המסורתיים ומביאים יצירה ישראלית מזרחית מודרנית, משוררים כמו רועי חסן ועדי קיסר לצד מרסל מוסרי, ואפילו אמנים ותיקים כמו דודו טסה ונינט מציגים את תרבותם בגאווה.

אתה מרגיש חלק מהגל המזרחי החדש?

"קודם כל אני מזרחי, אז אני מאמין שגם הקול שלי מזרחי. אני פחות בעניין של למסגר את המוסיקה. אני חושב שאנשים שיוצרים מוסיקה מתוך השורשים שלהם זה דבר מבורך. התרבויות האלה נעלמות, וזה מצחיק שזה קורה דווקא בישראל. אני שמח שדרך הגל הזה גיליתי את התרבות של אבא שלי".

אתה מרגיש לפעמים שהמוסיקה שלך מקופחת, שלא משמעים אותה ברדיו בגלל שהיא לא במיינסטרים?

" אני לא יוצר מוסיקה כדי שישמיעו אותה ברדיו, בשבילי היא משהו אינטואיטיבי ורגשי שאני עושה מתוך הנשמה. אבל אני יכול להגיד, שהיום אפשר לשמוע יותר ויותר תרבויות גם ברדיו. ניסיון לכוון את הטעם או את היצירה הוא בסופו של דבר פוגע. כשיש חופש ביטוי וחופש תרבותי ליצור ולהיות מושפע מהסביבה שלך, ההתפתחות שלך הרבה יותר מהירה".

את ימן בלוז אולי לא תתפסו ברדיו באמצע הפקק, אבל גם ללא חיבוק מהמיינסטרים, הצליחה הלהקה להגיע לעשות פסטיבלים בעולם ולמשוך קהל רב מכל הסוגים, " יש לנו הופעות עם ילדים קטנים, דרך אנשים מבוגרים בני 80-90 שאפילו קמים מהכיסא ומתחילים לרקוד", ממש בימים אלה הם מופיעים ברחבי הארץ אחרי סיבוב הופעות בחו"ל, " המוסיקה של ימן בלוז היא מאוד ידידותית לאוזן, היא סוחפת את הקהל למקום טוב".

 "ציון גולן נשמה"

הטקסט בערבית, המוסיקה אפריקאית והזמר תימני. רביד כחלני משתדל לא לכבול את עצמו למסגרות, באלבום החדש של הלהקה "אינסניה" הוא משתף פעולה עם מלך הזמר התימני הזמר ציון גולן, שאף כתב ותירגם שירים בערבית לכחלני, "ציון הוא נשמה גדולה. הוא זמר פנומנל וידוע לזהות דברים טובים. אנחנו מגיעים משני עולמות שונים, אבל הוא עוזר לי המון".

כחלני הוא זיקית מוסיקלית, ואת הורסטיליות של המוסיקה שלו אפשר לראות בשיתופי הפעולה שהוא יוצר, החל מציון גולן דרך הראפר הצרפתי אוקסמו פוצ'ינו ועד לזמרת מרים חסן " אחת הזמרות הכי גדולות בסהרה, שהיה לנו הכבוד להקליט איתה 3 שירים. לפני מספר חודשים גילו לה סרטן מתקדם והיא נפטרה".

עם איזה אמן היית רוצה לעבוד?

יש הרבה, כמובן שפרינס הוא אחד מהם, סטיבי וונדר. הכי טוב זה להיות פתוח לדברים, לשים לב לדרך, לפעמים הדברים הכי טובים הם לאו דווקא המטרות, בדרך יכולים לקרות דברים מדהימים יותר מכל מטרה.

רביד כחלני יוצר מוסיקה שורשית, אפריקאית- ערבית, שמחה ומעוררת, והיא לגמרי כלי להעברת המסרים שלו, " החלום שלי הוא להביא שינוי. אני מאמין בעבודה קשה והשאיפות שלי מאוד גדולות. המוסיקה מחברת בין אנשים. מוסיקה בשבילי זה תכלית יותר מהכל, היא לגמרי משהו שאני רואה בו כלי לעשות שינוי ולהאמין בשינוי הזה. זה קורה כל הזמן גם אם זה עוד טיפה ועוד טיפה, עדיין מישהו שומע משהו וזה נכנס לו ללב, לאט לאט".

>> ב-16.4.16 רביד כחלני וימן בלוז מארחים את ריף כהן, א-ווה וציון גולן במופע ההשקה לקליפ החדש SATISFACTION, רידינג 3 תל אביב. לרכישת כרטיסים לחצו כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה