ילד של שתינו

משרד הבריאות, למה אני לא יכולה לתרום ביצית לבת זוגתי בלי להוציא כסף רב על מאבק משפטי? כרמל סער בפוסט אורח

06/03/2012
משפחה קבלו עדכונים ממשפחה
  • RSS
» מדובר בשתי נשים בוגרות שקיבלו החלטה. סער

זוגתי שתחיה ואני ממש במרחק פסיעה מתהליך הבאת ילד לעולם, כמה התרגשות, פחדים, תהיות ושאלות יש לקראת התהליך הזה..

פעם מזמן כשהייתי סטרייטית למהדרין, דימיינתי עצמי כבר בגיל 25 נשואה עם עולל, אך עם הלסביות באים התהליכים, תהליך ההכרה בנטייתך המינית, תהליך הקבלה העצמית, תהליך "היציאה מהארון" שאינו פשוט אף פעם ואם כל זה לא מספיק, גם תהליך מציאת זוגיות ראויה ומופלאה לכל החיים, לקח זמן ולי לקח יותר מהרגיל עד שמצאתי את שאהבה נפשי, אחרי הכל מדובר על אם ילדיי העתידיים, אז זהו שכאן מתחילים העניינים להסתבך..

חברים וחברות מסביבנו כבר הפכו למשפחה די מזמן, זוגות של חברות לסביות גם הן כבר השלימו את התהליך, והנה אני, בת 35, רק מתחילה אותו.

לאור חשיפתי לתהליכים של אחרות, לידיעות המופיעות בכלי התקשורת, חדשות לבקרים על מורכבות התהליך, על ההוצאות הגדולות, על תרומות זרע מהארץ, תרומות מחו"ל, הזרעות, הפריות, הורמונים מסרטנים ושאר קשיים שמצפים לנו, הלסביות, מאד שימחה אותי הידיעה לפיה: זוג לסביות הוכרו כאימהות לילד משותף, לאחר שביציתה של האחת הושתלה ברחמה של זוגתה, זהו תקדים חשוב, שכן במדינת ישראל 2012, זוג נשים שהביאו לעולם ילד משותף באמצעות בנק הזרע (בארץ או בחו"ל), לא מוכרות אוטומוטית כשתי האימהות של הילד/ה.

במקרה הזה, בשל הביצית שנתרמה מהאם שלא נשאה ברחמה את התינוק, הוחלט להתייחס אחרת לאימהות של השתיים ולהכיר באופן אוטומטי כאם ביולוגית נוספת, גם באם התורמת ולא רק ביולדת, הלוואי שתמיד היה כל כך פשוט ומקסים.

למרות זו, משרד הבריאות בחר כרגע שלא להמשיך לאשר תרומת ביצית לבת הזוג, במקרה שעולה צורך בכך, דבר שאושר בעבר רק למקרים ספורים וגם זה, לא בלי מאבק משפטי והוצאת כספים ואנרגיה מיותרים.

מבין בנות הזוג רק זו שהרתה וילדה את הילד, נחשבת לאימו הביולוגית והחוקית, או אז מתחיל תהליך האימוץ ע"י האם השנייה, זו שלא נשאה ברחמה את הילד.

תהליך לא הגיוני ולא צודק בעליל, שלעיתים לוקח שנה ושנתיים, וכרוך כמובן בבירוקרטיה, משלוח טפסים, חדירה לפרטיות ויותר מכך, ביקור של עובדת סוציאלית שתחליט האם בת הזוג אכן מתפקדת כאם לכל דבר ועניין והאם היא ראוייה ואף זכאית להיחשב גם כן אימו החוקית של הילד.

כמובן שלרוב זוהי פרוצדורה רגילה שאין בה כוונה רעה ועל פי רוב אין כל סיבה שבת הזוג שמגדלת עם האם היולדת את הילד, לא תוכר כאימו השנייה, אך למה אי אפשר אחרת?

במדינה כמו ישראל שנחשבת יחסית נאורה וגיי פרנדלי, לא ייתכן שבנוסף לתהליכים האינסופיים שכל קהילת הלהט"ב עוברת בדרך להגשמת חלום הבאת ילד לעולם, יצטרפו תהליכים מעיקים וארוכים ורק בסופם, אם וכאשר, גם בת הזוג,תיחשב האם החוקית, לאחר סיום תהליכי האימוץ בלבד.

זוג נשים לסביות שמגיעות להחלטה על חיים משותפים והבאת ילד לעולם חותמות ברוב המקרים על הסכם חיים משותפים הכולל בתוכו, גידול ילדים, ירושה ועוד, מובן מאליו שזוג שחותם על הסכם שכזה ומחליט להביא ילד משותף לעולם, מעוניין ששתי בנות הזוג יחשבו האימהות. אם כך, מדובר בשתי נשים בוגרות שקיבלו החלטה והתחילו תהליך ארוך ולא פשוט יחד, החל מבחירת אופן הבאת הילד לעולם, דרך בחירת בנק הזרע, רופא קופ"ח או פרטי ועוד שפע בחירות והחלטות להן לא נדרש זוג סטרייטים מן המניין, וזה עוד לפני קשיים סובייקטיביים של בעיות פוריות, אי התאמת הזרע של התורם ועוד, האם מעצם הזהות המינית השונה והעדר דרך פשוטה להבאת ילד לעולם, איננו עוברות מספיק? האם לא הגיעה העת שהנאורות תתפשט הלאה, גם לאישור פונדקאות להומואים במדינת ישראל, גם לאימוץ אוטומטי ע"י בת הזוג וכל שניתן כדי להקל ולחסוך זמן, כאב מיותר, אנרגיה והמון כסף לזוגות שכל רצונם הינו להביא לעולם ילד משותף, עניין של מה בכך לאחרים, אך עניין גדול עבור הקהילה הלהט"בית.

הלוואי וכשיגיע זמננו וילדנו יצא אל אוויר העולם, דברים יראו אחרת, העולם יהיה נאור יותר ומורכב פחות ונוכל להקדיש את זמננו ומרצנו לגידולו ולא לבירוקרטיה, פרוצדורה ותהליכים שכל כך לא נגמרים במדינת ישראל, אפילו ב2012.

אז זוגתי היקרה, קחי הרבה אוויר, אנחנו סופסוף יוצאות לדרך לא פשוטה ומרגשת בדרך להגשמת חלום הילד המשותף, את מוכנה?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה