ילד עם אופי

מדוע תינוק אחד מתעורר בצרחות והשני בחיוך? פעוט אחד מפחד מזרים והשני מתרגש מכל חוויה חדשה? מסתבר שאנחנו נולדים עם אופי. הנה 5 טיפוסי ילדים – כל אחד צריך אמא קצת אחרת

25/10/2016
מורן מישל קבלו עדכונים ממורן
  • RSS

מספיק להסתכל על האנשים שסביבנו כדי לדעת שאין שני בני אדם זהים זה לזה. אז איך ייתכן שאנחנו מצפים מהילדים שלנו להיות דומים זה לזה ולהתאים למה שחשבנו על הורות?

5 טיפוסי פעוטות – כל אחד דורש הורים קצת שונים (צילום: Shutterstock)

פסיכולוגים מבינים כיום שאנחנו לא נולדים כ"דף חלק", אלא עם קווי אופי מיומנו הראשון. התנסויות, חוויות וההורים שנפגוש, ישפיעו עמוקות ויחד עם הטבע הבסיסי שלנו יהפכו אותנו למי שאנחנו. אם כל זה נכון, הרי שעלינו ללמוד לא רק איך להיות הורים, אלא איך להיות ההורים של הילד שלנו, היחיד והמיוחד.

הנה 5 סוגי פעוטות בולטים והצעות להתמודדות עימם בהתאם לצורכיהם:

 

שאנטי בייבי – חשוב ליזום איתו אינטראקציה (צילום: Shutterstock)

 

1. שאנטי בייבי:

כבר כתינוק קטן הוא זורם ונינוח. מתאים את עצמו לסביבתו וחש בנוח עם שינויים. רוב הזמן שקט וטוב מזג. כפעוט- הוא יהיה הילד ה״זורם״ של הגן. לא תהיה לו בעיה בפרידה בבוקר, הוא ישמח לשחק עם כל מי שיזמין אותו, וישחק לבד אם צריך.

פעוט כה נינוח לעתים לא ידרוש את שנחוץ לו, ירדים את עצמו, ויסכים לאכול כל מה שנגיש, יפסח על ביטוי עייפות או רעב, יחכה בסבלנות שאמא תתפנה לשחק איתו. זה אמנם מאוד נוח, אבל חשוב לפנות לו זמן וליזום את האינטראקציה איתו, וגם להתעניין ולוודא שבגן הוא מוצא את מקומו ואת המעגל החברתי המתאים לו.

 

בייבי של אמא – חשוב לסייע לו לפתח אמון (צילום: Shutterstock)

 

2. בייבי של אמא:

כתינוק- הוא קשור לאמא מהרחם, בוכה או חסר שקט בהיעדרה ומגלה חשדנות כלפי זרים. כפעוט- הוא עשוי להיות ״הנצמד״ הפרטי שלך, יסרב לשחרר אותך בבוקר, ועלול לחוות קליטה קשה וממושכת במסגרות.

חשוב לאפשר לתינוק זה מגע קרוב. לעתים תכופות המגע נמצא בדברים הקטנים – בהחתלה, באמבטיה ואפילו באכלה. באמצעות אותו מגע תעזרי לתינוק שלך להתפתח רגשית ולקבל את הבטחון שהוא כה זקוק לו. מידת הלחץ או הנינוחות שלך תשפיע עליו באופן ישיר. הוא בוחן דרכך את הסביבה ולכן חשוב לשדר לו שאנחנו בוטחים בו ובסובבים הקרובים. כפעוט נוכל לעזור ע״י אימוץ חפץ מעבר, שיהווה עוגן בטוח גם בהיעדר אמא או אבא.

מטפס הרים – תינוק שנולד עם אמביציה (צילום: Shutterstock)

3. מטפס הרים:

כבר בגיל חודשיים ינסה להתקדם בכוחות עצמו, יתהפך מהגב לבטן ולהיפך הרבה לפני המצופה, יבקש לאכול מוצקים כבר בגיל 3 חודשים ויצלח כל מרחק כדי להגיע לקובייה. כפעוט- יש לו כוח פיזי רב, הוא מבסס את עצמו ביכולת לנוע במרחב, מפתח עצמאות ונהנה ממנה.

תינוק הזה מתעצם ומרגיש סיפוק מהאתגר. חשוב לתת לו להתנסות עצמאית – בזחילה, בהגעה למשחק, בניסיון להיעמד, ומאוחר יותר באכילה עצמאית. לפעוט הזה חשוב לתת מרחב לתנועה, לספק לו גירויים פיזיים רבים אך גם לדאוג לסביבה בטוחה עבורו.

תינוק על קפיץ – הוא לא בוכה סתם (צילום: Shutterstock)

4. תינוק על קפיץ:

כתינוק- סף הרגישות שלו גבוה מאוד. רעשים קל יפריע לשנתו, טונוס השרירים גבוה וגופו מרגיש "קפוץ", ובהתאמה הוא חש גם מתח פנימי. הוא עשוי לגלות אי שקט וחוסר נכונות למגע. כפעוט הוא נדרך למשמע רעשים סביבתיים ועשוי להתלונן על כאבי ראש, אוזניים ואף כאב ממגע, ולו העדין ביותר.

יש להשתדל להפחית את רעשי הרקע, ולאט לאט לעזור לתינוק להתרגל אליהם. נסו להרגילו בעיסוי עדין מההתחלה, כדי שילמד לווסת את החושים ואי הנוחות. לפעוט נסו לתווך מילולית את הקושי: ״זה אמבולנס נוסע ברחוב״ או ״עכשיו נטחן מרק, הרעש יחלוף מהר״. כדאי לשחק במשחקי מגע עדינים כדי להפוך את המגע לפחות ״קשוח״ עבורו.

בייבי איינשטיין - זקוק לתיווך רגשי (צילום: Shutterstock)

5. בייבי איינשטיין:

התינוק החכם והסקרן, שירצה לדבר כבר בגיל 3 חודשים, ושעיניו עוקבות אחרי כל תנועה. הפעוט החכם ירצה לדעת, לגעת, לבחון ולהתנסות. הוא ידרוש מכם להעשיר אותו בכל דרך, אך הוא גם מועד לחוות תסכולים באי הצלחה.

חשוב לספק לתינוק מענה מהיר וגירויים רבים שיספקו את תאוות הידע וההתנסות שלו וישמרו אותו פתוח. חשוב לדבר אליו מגיל צעיר, לצאת איתו לטיולים, להסביר במילים מה רואה. כפעוט יתנהג כמבוגר קטן. כל דבר שנעשה איתו נסביר ונשתף אותו, מכיוון שהוא יגדל עד מהרה לדרוש "בעלות" על עצמו. אולם חשוב לספק לו תיווך רגשי ולתמלל את רגשותיו, כך נפחית תסכולים ונלמדו להסביר את עצמו בשפתו.

איזה טיפוס התינוק שלך? בואי לדבר על זה -  הצטרפי לקהילת האמהות שלנו >> אהבה ממגע ראשון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה