ילדים של אף אחד

גורלם של 400 ילדים נחרץ היום - כיצד הגענו לשפל מוסרי כזה? האם מדינה יהודית היא בהכרח גם מדינה גזענית?

02/08/2010
ענת גויכמן קבלו עדכונים מענת
 • RSS
» לקחת את ישראל עוד צעד אל מחוזות אפלים. שר הפנים, אלי ישי

היום נחרץ גורלם של 400 ילדים שלא עשו מאומה רע למדינת ישראל, מלבד להיוולד או לגדול בה. אמנם ניתן לרשום ניצחון קטן, על כך ששר הפנים הגזען, בעיניי, של ישראל לא קיבל את מבוקשו לקחת את האתנוקרטיה הישראלית עוד צעד אחד הרחק אל מחוזות אפלים של טיהור אתני, אולם השורה התחתונה היא ש-400 ילדים ישראלים יגורשו מישראל.

במה חטאו? לומר ש"חבל על הילדים וזה לא עניין של אשמים או לא אשמים, זו מדינה יהודית וזה לא מקומם", זה לא קשור ולא נכון, ועם זאת, זהו המשפט שיוצא מפיותיהם של לא מעט אנשים. הלכה למעשה הילדים האלו נענשים: אם יגורשו, יגיעו למדינה שאינם דוברים את שפתה, אינם מכירים את תרבותה וכלל לא נולדו בה. זהו עוול ועונש שנגזר עליהם, אך האשמה, וזה החלק הלא נעים, נפקדת.  ניתן לטעון שמיליוני אנשים מהגרים בכל שנה ברחבי העולם, והשד לא כל כך נורא, אולם במקרה שלנו ההגירה אינה מבחירה, ולא מדובר באנשים בוגרים - מדובר בילדים.

האם חשבתן איזה נזק פסיכולוגי דבר כזה יכול לגרום לילד, שלפתע, יום אחד, מגלה כי העולם שחשב שהוא שלו אינו שלו יותר? אחד הדברים הברורים והבטוחים שילדים מבינים זה את המושג בית, ובמעשה זה הקרקע כאילו נשמטת תחת רגליהם. הדבר משול בעיניי לגילוי עריות במשפחה: ילד, ששם מבטחו בתמימותו ורואה אנשים מסוימים או עובדות מסוימות כבטוחות ושרירות, מגלה יום בהיר אחד כי לא כך הדבר, והמציאות שהיתה ברורה לו כל כך עד עכשיו מתנפצת. כאשר מגרשים אותך מביתך הדבר פוגע בהרגשת הביטחון הבסיסית ביותר שלך. האם ילד צריך לחוות דבר כה אכזרי בשלב כה מוקדם בחייו?

מקור הבעיה נעוץ בהגדרה הבסיסית של מדינת ישראל: "יהודית ודמוקרטית". גם מבלי לקחת את הקורס המרתק, שהועבר בנושא ע"י פרופ' רות גביזון השנה באוניברסיטה העברית במסגרת לימודיי, אפשר להבין שההגדרה היתה בעייתית בקום המדינה, והופכת ליותר ויותר בעייתית ככל שהשנים נוקפות. מעבר לגוון הגזעני שיש לה, הדבר הופך לבלתי אפשרי בעידן הגלובליזציה. בחיים המודרניים אנשים נוסעים ממקום למקום, ממדינה למדינה, בכדי לעבוד, ללמוד, לחוות מקומות חדשים לכמה שנים. כך גם ישראלים, העוברים לתקופות ארוכות יותר או פחות למקומות שונים בעולם או הולכים לעבוד בהם. לפעמים גם פוגשים באופן לא צפוי, או צפוי, את אהבת חייך, ומקימים בית. כל מדינה חייבת ליצור מדיניות הגירה, על כל המשתמע מכך. לא הגיוני, מעבר לפן המוסרי, ליצור מדינה "ליהודים בלבד", ויש למצוא דרך להתמודד עם תוצאות ההגירה הטבעית.

מעבר לכך, עוד לפני שהדבר נוגע לבאים מחוץ, ההגדרה הזו יוצרת בעיות מבית. ציוויונה של המדינה מותנה ברוב יהודי. הנתונים הסטטיסטיים מראים שככל שיעבור הזמן, המגזר הערבי  בדרך להפוך לרוב. ואז מה יהיה? הרי הדבר יערער את עצם קיומה של המדינה "היהודית". האם הדרך היחידה להתמודד עם המצב תהיה על ידי שיטות פאשיסטיות, ומדינת אפרטהייד אמיתית? על ידי מניעת שירותי בריאות, חינוך, שירותים סוציאליים ואף חשמל ומים כדי לחסל חלק מהאוכלוסייה הערבית, ולהחזירה למצב של מיעוט? יש האומרים, שבכדי להתמודד עם האיום העתידי הזה, אותן השיטות מיושמות כבר עכשיו הלכה למעשה, ועל-כן ניתן לראות את הפערים העצומים שקיימים כיום בין המגזר היהודי בארץ למגזר הערבי.

אי אפשר להתחמק מכך: הגזענות פוגעת בכולנו ומשחיתה את החברה שלנו. היא קיימת וניתן לראותה יום יום, בין אם בגזענות בין אשכנזים למזרחים, צברים ועולים, יהודים וערבים, עשירים ועניים, או ישראלים מול ילדים ישראלים עם עיניים מלוכסנות. תוצאותיה - הרות אסון, כמו במקרה של הילדים שיגורשו לארץ שזרה להם.
זה לא נעים להסתכל לשד שבתוכנו בעיניים אבל חייבים להכיר בו ולשים לזה סוף. יום יום יש לבדוק שלא דבקה בנו רעה חולה זו, למען יאריכון ימינו וימי שכנינו בארץ הזו, ויום אחד היא תשגשג.

מתוך הבלוג הגיגים מעיר הקודש
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

 • תמונה אישית gisser 03/08/2010

  יפה שהזכרת כמקור הבעיה את הגדרתה של המדינה.
  בלי ללכת אחורה בהיסטוריה ולצטט משטרים אפלים – אנחנו מתגלגלים במורד התהום אל עבר התרסקות טוטאלית.
  העולם לא יתן למשטר כאן לעשות ככל העולה על רוחו עוד הרבה זמן.
  יום ההתייחסות לישראל כאל מדינת אפרטהייד קרוב ביותר (כולל כל הסנקציות הנגזרות).
  אז אפשר להיות אופטימיים?
  לא ולא.
  מנהלי הגזענות, יצרני הספינים והפרובוקציות ואבירי ההפחדה יובילו את מדינת ישראל לידי חיסול.

 • תמונה אישית חונגה אורית 08/08/2010

  מעניין אם אילו שבחרו בשר אלי ישי ושמו את מבטחם בו , יידעו שכך הוא יחליט לגבי ה- 400 ילדים, זו בושה וחרפה לכל מי שנותן יד להחלטה שכזו שבה פוגעים בילדים חפי פשע.

בחזרה למעלה