ילדים של אף אחד: מעון רעות עומד בפני סגירה בסוף החודש

בסוף החודש הקרוב ייסגר מעון רעות בירושלים. מעון שהוא בית ל-25 ילדים בני 7-14 שעברו התעללות פיזית ונפשית קשה, נפלטו מכל מסגרת אפשרית, נפתח קמפיין לגיוס המונים וכולנו יכולים לסיייע. תרמו, והפיצו הלאה

09/02/2017
לירון אוחנה קבלו עדכונים מלירון
  • RSS

עדכון: נפתח קמפיין למימון המונים להצלת המעון

לכתבת עדכון: המשך המאבק שלנו לעצור את סגירת המעון

אני בכלל כותבת על תחומים אחרים, אחראית על החלק של ה'פאן' בסלונה: זאת שעומדת מאחורי רבות מכתבות הקוסמטיקה, העיצוב והביוטי שאתן קוראות.

אבל אתמול בבוקר שמעתי במקרה, ואפילו לא מתחילתו, אייטם מצמרר בתוכנית "סדר יום" עם קרן נויבך, שטלטל, ולא עוזב אותי ביממה שחלפה מאז. אייטם שעסק בלא פחות מטרגדיה שעומדת לקרות בעוד שבועיים וחצי מהיום, כאשר מעון רעות יסגור את שעריו.

מדובר במעון שב- 34 השנים האחרונות קולט ילדים שעברו התעללות פיזית ומינית קשה: ילדים שנפלטו מכל מסגרת אפשרית, משפחות אומנה, ומוסדות חינוכיים, ומגיעים אליו כמוצא אחרון. המעון משלב פנימיה ומוסד חינוכי יחד, ופועל בו צוות מקצועי מגוון: פסיכיאטרים, מדריכים, אחיות, מורים, טבחים, ויועצות - כולם יחד מייצרים בעבור הילדים מסגרת, בטחון ובית. "המעון הוא הזדמנות לצעירים הללו לסמוך שוב על עולם המבוגרים" מספר לי קובי אלקובי מנהל המעון מזה 27 שנה בראיון שקיימתי עימו.

הצלחות המעון מוכחות: "צעיר, בוגר המעון, שאף אחד לא האמין בו בעבר, הוא כיום מבכירי הכוריאוגרפיים בארץ, צעיר נוסף המשיך לסיירת גולני ועוסק כיום באבטחת אישים, יש לנו בוגרים לא מעטים שמנהלים עסק עצמאי, ואפילו צעיר שעוסק בדוגמנות. אחוזי ההצלחה שלנו נעים בין 80%-85% כאשר בשבילנו כל צעיר שמקים משפחה הוא סיפור הצלחה".

בסוף החודש יצטרכו -25 הילדים ובני הנוער המטופלים כיום במעון לעבור הלאה למסגרות אחרות. כשאני שואלת את קובי מה מצפה לילדים הלאה אם ייסגר המעון בעוד שבועיים וחצי – התשובה היא לא פחות ממזעזעת: "חלקם של הצעירים יאושפזו בביה"ח פסיכיאטרי פשוט כי פנימיות אחרות מסרבות לקבל אותם, ואין להם לאן לחזור. חלקם יאלצו לחזור לאותו המקום שהתעלל בהם. גם אלו שימצאו להם מוסדות, ניסיון העבר מראה שכנראה שהם לא יחזיקו בהם מעמד לאורך זמן".

אז מה למעשה קרה פה? ואיך הגענו למצב בו מוסד הכרחי שכזה עומד בפני סגירה?

"מדובר בסיפור שהוא לא פחות מטרגי" מספר אלקובי "בעבר, המימון שלנו הגיע 80% ממשרד הרווחה ו – 20% נוספים מעמותת אור שלום. לאחרונה נכנסה העמותה לקשיים כלכליים ואיננה יכולה לממן אותנו עוד. בנוסף, קיצצה הרווחה את התקציב שלנו בנובמבר האחרון, ולא סתם קיצוץ אלא קיצוץ רטרואקטיבי שהשאיר אותנו עם חובות כבדים. כאלו שמאלצים אותנו לסגור כבר בסוף החודש הקרוב".

maon_reut_message
אסמאס שכתב אחד הבוגרים של מעון רעות לפני מספר ימים. מקום של חינוך, ערכים, נתינה ואהבה אינסופית

המעון כבר החל בתהליכי פרידה עם הצעירים, ודיבור על המסגרות אליהן הם הולכים להמשיך הלאה. מה מסבירים לצעירים על מצב בלתי אפשרי שכזה? אני תוהה, אבל לא באמת מעזה לשאול זאת את קובי – כי איך ניתן להסביר עוול? הרי אין לו הסבר.

תתפלאו לשמוע שבחיפוש מהיר באינטרנט לא מצאתי שום מידע נוסף על הפרשה. כנראה שבריכת השחיתות, הקושי, והניצול בה אנו חיים הפכה את סיפורם הקטן של 25 ילדים לקטן מידי לעיסוק תקשורתי מאסיבי.

מעון רעות – אני אתכם. יש לכם עורכת תוכן בסלונה שתעשה הכול כדי שלא תסגרו. אני קמה אתכם בבוקר, והולכת לישון אתכם בלילה. רוצים לעזור? ידידי המעון פתחו קמפיין לגיוס המונים בו ניתן לתרום ולעזור מצוא את המימון לסגירת המעון. אנא תרמו ושתפו את הקמפיין הזה הלאה. בואו נראה לילדים האלו שהם לא של אף אחד – אלא של כולנו.

 


פניות ורעיונות לעזרה בנושא יתקבלו בברכה. [email protected][email protected] 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה