ילדים להורים גרושים - איפה אתם בחג?

בחגים ובחופשים מתגלעים חילוקי דעות רבים בין ההורים בעניין הילדים, כיוון שהסדרי הראייה משתנים מכורח המציאות וצריך להחליף את הימים וזוגות רבים מגלים חוסר גמישות. אז מה עושים?

26/03/2015
עו''ד מורן סמון קבלו עדכונים מעו''ד מורן
  • RSS

איפה הילדים בחג? צילום: שאטרסטוק

סיימתם תהליך גירושין, חשבתם שיצאתם מעבדות לחירות, אבל אז מגיעה השאלה ״עם מי יבלו הילדים יבלו את ערב הפסח ואת חופשת החג?"

עבור חלק מההורים גרושים הסוגיה הזו יכולה להחשב כמכה האחת-עשרה, אבל אם מתכננים זאת נכון, ניתן לעבור את החג ללא תסכולים וחיכוכים מיותרים.

בחגים ובחופשים מתגלעים חילוקי דעות רבים בין ההורים בעניין הילדים, כיוון שהסדרי הראייה משתנים מכורח המציאות וצריך להחליף את הימים. זוגות רבים מגלים חוסר גמישות ואז ממהרים להסכם הגירושין כדי להיזכר מה הוחלט לגבי סוגיה שכזו, אך כיוון שלא תמיד נותנים את הדעת מלכתחילה לחלק הנוגע להסדרי הראייה בחגים, כל שנכתב הוא משפט לקוני כמו: "הקטינים יבלו את החגים אצל האב והאם לסירוגין", ללא כל פירוט.

אז מה עושים? התגמשות ופשרה בין ההורים היא הכרחית לטובת הילדים. הרי החגים חוזרים על עצמם מדי שנה וכך, אם בשנה אחת האם ויתרה על בילוי עם הילדים בערב ראש השנה, הרי שבשנה הבאה היא תקיים את החג עם הילדים ולהפך. אם אתם אנשים של סדר, או פשוט לא מתחשק לכם לעבור את מסכת התיאומים לפני כל חג, ערכו טבלה מסודרת של חגי ישראל וקבעו בתחילת השנה את הסדרי הראייה (במידה וזה לא נעשה בהסכם הגירושין החתום).

במידה ומדובר בילדים בוגרים בשנות העשרה, ניתן להתייעץ איתם ולשאול עם מי ירצו לבלות את ערב החג. שיתוף הילדים בהחלטה חשוב גם מהבחינה הרגשית, כדי לתת להם הרגשה של התחשבות בדעתם ושהם חלק פעיל בקבלת החלטות במשפחה, גם אם ההורים לא חיים יחד.

בנוסף, אל תשכחו כי עדיין מדובר בילדים ומה שנשמע לנו כמו שאלה טכנית בלבד, עלול להתפרש אצל חלקם כשאלה בחזקת ״את מי אתה אוהב יותר״. במקרה כזה, מומלץ לרכך את השאלה בכך שתפרסו בפניהם את רשימת האורחים, בדגש למשל על בני הדודים הקרובים אליהם ועם מי מאלו מתחשק להם יותר לבלות את ארוחת החג.

במידה ואתם עדיין לא מצליחים להגיע להסכמה, ניתן לפנות לבית המשפט ולבקש שיכריע בעניין. יש לציין, שבמקרים בהם מדובר בחופשה בחו"ל, בית המשפט יקיים דיון דחוף ויקבע ערבויות כספיות כתנאי להוצאת הילדים לחו"ל. מוצא נוסף שניתן להשתמש בו בייחוד בתקופות החגים הלחוצות הוא "מתאם הורי", שהינו מטפל משפחתי שיכול לתאם בין ההורים את הסדרי הראיה ובכך לחסוך את הפנייה לערכאות השיפוטיות.

חשוב לזכור שהתגמשות בין ההורים מעניקה לילדים רוגע ובטחון ומוכיחה להם שהוריהם מתעלים על רצונותיהם האישיים ומוכנים להתגמש ולהתפשר למענם ולשים את טובת הילדים לפני טובתם האישית.

לאלו המצויים בהליך גירושין, מומלץ לקבוע בהסכם הסדרים מפורטים בנוגע לחופשות ולחגים.

חג שמח ומשפחתי לכולם.

* הכותבת היא הבעלים של משרד עו״ד מורן סמון העוסק בדיני משפחה וירושה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה