יכול להיות שמגיע לך כסף. לא תקחי?

סוף השנה מתקרב וזו הזדמנות לבדוק מה המדינה יכולה לעשות בשבילך: כלומר, כיצד את יכולה ליהנות מהטבות המס שמגיעות לך על הפקדות לקופות גמל ולקרנות השתלמות

24/12/2012
סיגל פאר קבלו עדכונים מסיגל פאר
  • RSS
» למה שלא תבדקי אם מגיע לך לקבל מהמדינה קצת כסף? (צילום: Thinkstock)

כל השנה עבדת קשה ושילמת לא מעט מס על הכסף שהרווחת, אז למה שלא תבדקי אם מגיע לך לקבל מהמדינה קצת כסף? רגע לפני שנגמרת השנה, יש לך הזדמנות חד פעמית ליהנות מהטבות מס מהפקדות לקרן השתלמות ולקופת גמל. אז איך מקבלים אותן?

איך בודקים ולמי פונים?

כידוע, עצמאיים זכאים להטבות מס בגין הפקדות שונות שביצעו במהלך השנה. אבל מתברר שגם שכירים יכולים ליהנות מזכויות אלה, שנפרט בהמשך. ואולם חשוב להדגיש: מאחר שהיום האחרון לביצוע הפקדה אשר תביא לקבלת ההטבה הנו יום שני, ה-31 בדצמבר 2012, כדאי מאוד לבדוק, אפילו עוד היום, האם גם לך מגיעות הטבות מס. שכן ברגע שתסתיים השנה, חלון ההזדמנויות ייסגר ולא תהיה לך עוד אפשרות לקבלן עבור שנה זו.

כדי לדעת מה ואם בכלל מגיעות לך הטבות מס - ומה עלייך לעשות בנושא – עליך לפנות לאיש מקצוע ולברר זאת באופן פרטני. לכן, מומלץ ליצור קשר עם סוכן הביטוח שלך, היועץ הפנסיוני, רואה החשבון או החברה שמנהלת עבורך את קרן ההשתלמות או קופת הגמל, אשר בוודאי ידעו להגיד לך מה עלייך לעשות.

עצמאית? אלה הזכויות שלך

כעצמאית מגיעות לך הטבות מס בהפקדה לקרן השתלמות, שהכספים המופקדים בה ניתנים למשיכה 6 שנים לאחר פתיחתה (או לאחר 3 שנים למטרות השתלמות), ולקופת גמל.

חשוב שתדעי, שכעצמאית את יכולה להפקיד עד 7% מההכנסה השנתית, עד תקרת הכנסה שנתית של 255 אלף שקל בשנה. בחשבון פשוט, סכום ההפקדה המקסימלי לקבלת ההטבות בשנת 2012 הנו 17,880 שקל. לא מעט. מתוכם, 4.5% מוכרים כהוצאה מוכרת.

אפשרות נוספת להטבות סוף שנה לעצמאיים, הן הפקדות לקופת גמל. במקרה הזה, את מרוויחה פעמיים: גם דואגת לעתיד הפנסיוני שלך וגם מקבלת על כך הטבות מס. על מנת לדעת האם מגיעות לך הטבות, כאמור, יש לפנות לחברה המנהלת את קופת הגמל שלך או לסוכן ביטוח, יועץ פנסיוני או רואה החשבון שלך.

4 טיפים חשובים

1. כספים המופקדים לקרן השתלמות פטורים ממס רווח הון בעת משיכתם כדין. לכן, דעי שגם במקרה הזה הרווח שלך הוא כפול: גם תגדילי את החיסכון וגם תקבלי הטבות בעת משיכת הכסף.

2. בכל שנה את יכולה לפתוח קרן השתלמות חדשה, להפקיד בה סכום סמלי ו"להרוויח" ותק של שנה שלמה.

3. אם את מבצעת כעת הפקדה מרוכזת עבור כל שנת 2012 לקרן השתלמות חדשה, את יכולה להצהיר שאת מפקידה עבור הכנסתך השנתית לשנה זו, וכך הכסף שתפקידי יעמוד לרשותך כבר בתחילת שנת 2018, במקום בסופה.

4. על מנת לחסוך זמן, הכיני מראש אישור על היותך עצמאית (תעודת עוסק מורשה או אישור על פתיחת תיק מרשויות המס) שכן בלעדיהם לא תוכלי לפתוח קרן השתלמות.

שכירה?  אולי גם לך מגיע

אם לא ידעת, גם שכירות יכולות ליהנות מהטבות מס בהפקדה לקופות גמל, תחת תנאים מסוימים הקבועים בחוק.

למעשה, אם הפקדת לחיסכון הפנסיוני ב-2012 לפחות 16% מהשכר הממוצע במשק  - שהם 16,548 שקל, את זכאית להפקיד סכום נוסף -  16% מכספים אשר קיבלת מהמעסיק שלך, כעמלות, בונוסים או שעות נוספות. למען הסר ספק: מדובר בכספים שנוספו למשכורת החודשית שלך ואשר לא נכללו בתחשיבי המשכורת עבורם הועברו כספים לפנסיה. סכומים אלה, המכונים "שכר לא מבוטח", והם יכולים להגיע עד תקרה של 102,000 שקל בשנה. גם פה, אם אכן מגיעות לך הטבות, הרי שתקבלי החזרי מס על פי שיעורים שנקבעו בחוק. שווה לבדוק!

--------------------------------------------------------------

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ואינו מהווה יעוץ מס על ידי בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים המיוחדים של כל אדם. פסגות בית השקעות עוסק בשיווק השקעות/פנסיוני ולא בייעוץ.

כתבות נוספות בשיתוף פסגות בית השקעות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה