סיפורי שיער

באיזו תדירות יש לחפוף? כיצד להסתרק ללא כאב? אילו חומרים מומלצים לטיפוח השיער? ואיך שומרים על שיער בריא גם בחודשי הקיץ? 5 טיפים לתחזוקה וטיפוח שיערך

21/03/2017
שני רז קבלו עדכונים משני
  • RSS

כך תתחזקי שיער בריא וחיוני בימי הקיץ ובכלל (צילום: שאטרסטוק)

תחזוקת שיער בריא ומטופח יכולה להיות משימה מאתגרת, בייחוד בחודשי הקיץ הישראלי (שבא עלינו לטובה) ומביא עמו שמש חזקה, ימי בריכה וים – כל אלו מזיקים לשיער ומחלישים אותו. כך תתחזקי שיער בריא וחיוני בימי הקיץ ובכלל:

1. ים ובריכה

טיפוח שיער עשוי להפוך למאתגר במיוחד בחודשי הקיץ שמביאים איתם שפע של ימי בריכה וים, ובילוי תדיר בשמש. כלור, מלח ושמש פוגמים ומייבשים את שיערנו. מה עוד שלאחר רחצה בבריכה או בים, אנו לעיתים חוזרים הביתה רואים טלוויזיה, אוכלים ונחים וכל זה עם כלור או מלח בשיער, שבינתיים עושים בו שמות.

מה עושים: על מנת למנוע יובש בשיער, אין לדחות את המקלחת. אם אתן סובלות משיער יבש, הקפידו לשטוף את שיער הראש עם היציאה מהבריכה או הים במים מתוקים, ובכל מקרה מהרו לחפוף את השיער עם החזרה הביתה. על מנת להחזיר לשיער את הלחות שאיבד השתמשו בחומרי הזנה עשירים בפרו ויטמין B5 שיחזירו לשיער את הרכות והברק שאיבד. אותו הדבר נכון גם לגבי הילדים: הרגילו אותם להתקלח מיד עם החזרה הביתה, בין אם הם עושים זאת בכוחות עצמם ובין אם המשימה נתונה בידכם.

כלור מלח ושמש: שלושתם מיבשים ומזיקים לבריאות שערך (צילום: Shutterstock)

2. תדירות חפיפות נכונה

אחד החומרים החיוניים ביותר לשיער בריא הוא השומן הטבעי שנוצר בקרקפת, עוטף את השערה ומגן עליה. בכל חפיפה אנו למעשה מנקים יחד עם הלכלוך הלא רצוי גם את השומן הטבעי מהשיער, ולכן חפיפה בתדירות גבוהה מידי מייבשת את השיער, מונעת ממנו את השומן הטבעי לו הוא זקוק, ומזיקה לו. מצד שני: אי חפיפה מספקת עלולה גם היא לגרום לנזקים: קשקשים, גרד, ובמקרים קיצוניים פטרת בקרקפת.

מה עושים: סוגי שיער שונים, ובייחוד אורכי שיער שונים דורשים תדירות חפיפה אחרת. אך כלל האצבע הוא חפיפה פעם ביומיים שלושה. חודשי הקיץ מאתגרים במקרה זה, מאחר והחום והלחות מאלצים אותנו לחפוף מידי יום (ואפילו יותר) ולכן חשוב להשתמש בחומרי הזנה נכונים ואיכותיים על מנת להשיב לשיער את השומן אותו הוא מאבד במהלך החפיפות המרובות.

מתאימים שמפו מרכך וחומרים מזינים נכונים לצרכים המשתנים של כל אחד מבני המשפחה (צילום: Shutterstock)

3. במה לחפוף?

כאשר בוחרים שמפו, חשוב לשים לב שהוא מתאים לסוג השיער, לאורכו ולגילו של החופף: לשיער של ילדים חשוב מאוד להעדיף שמפו שאינו שורף בעיניים ומכיל תמצית רוזמרין לשמירה על היגיינת השיער. לשיער צבוע יש לבחור בשמפו מתאים המועשר בחומרים משקמים, שיער מתולתל דורש שמפו להורדת נפח ואילו שיער דליל דווקא צריך שמפו שלא יגרום למראה 'שטוח' ויגרום לו לאבד מנפחו.

מה עושים: משתדלים להימנע מבקבוק שמפו גנרי אחד המשותף לכל בני הבית, ומתאימים שמפו מרכך וחומרים מזינים נכונים לצרכים המשתנים של כל אחד מבני המשפחה.

4. סירוק השיער

לבעלות שיער ארוך או לילדות קטנות פעולת הסירוק היא סיזיפית, ארוכה, לא נעימה וכואבת במיוחד. הפיתוי 'לסיים עם זה מהר', גורם לנו לסרק את שערינו בנחרצות מוגברת ששוברת ותולשת את השיער ומשאירה חלק לא מבוטל ממנו במברשת.

מה עושים: לאחר החפיפה והשימוש במרכך, ייבשו את השיער בעדינות בתפיחות קלות במגבת. שפשוף או ייבוש אגרסיבי של השיער פוגם בו ויוצר קשרים. לפני הסירוק שימו ספרי או קרם לסירוק קל שמסייע להתיר את הקשרים. העדיפו תכשיר עשיר בפרו ויטמיןB5  שגם מזין את השיער.

לילדים: ודאו שבתכשיר ישנה תמצית רוזמרין לשמירה על היגיינת השיער. לאחר מכן סרקו בעדינות: התחילו מקצוות השיער ועלו אט אט מעלה לאחר שהקשרים הותרו.

לפעולת סירוק נטולת כאב: קרם או ספרי למתיר קשרים, וסירוק השיער מהקצוות מעלה (צילום: Shutterstock)

5. ריכוך והעשרה

לעתים, בייחוד במקרה של ילדים, אנו נוטים לפספס את חשיבותו של השימוש במרכך לאחר חפיפת השיער. שימוש בשמפו בלבד אכן מנקה את השערה, אבל השטיפה בשמפו גם פותחת את השכבה החיצונית של השערה ומשאירה אותה חשופה ופגיעה הרבה יותר.

מה עושים: לאחר כל חפיפה מקפידים לסיים את התהליך עם מרכך שיער (קונדישינר) שלמעשה 'סוגר' את השערה בשכבת הגנה חיצונית ומגן עליה. את הקונדישינר יש למרוח לאורך השיער עד לקצוות (לא באזור הקרקפת), להשאיר על השיער בזמן שטיפת הגוף ולשטוף במים במשך שתי דקות. גם כאן, העדיפו מרכך עשיר בפרו ויטמיןB5  שמזין את השיער, ואם מדובר בילדים – כדאי גם אחד שמכיל רוזמרין, לשמירה על היגיינת השיער.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה