יוזמה מקורית: נשים ישלמו רק 77% ממחיר המשקה

הבר שהחליט להלחם בפערי השכר בין גברים לנשים ע"י אפליה מתקנת במחיר המשקאות, בן ה-12 שהפך לנשיא חברת סטארט-אפ והפוליטיקאית החזקה בעולם שכולם צריכים ללמוד ממנה. כלכלה בקטנה

15/07/2015
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS

נשים ישלמו 77% ממחיר המשקה. צילום: שאטרסטוק

אשת החודש

אשת החודש שלנו חוגגת השבוע (17.7.54) יום הולדת והאמת היא שלפוליטיקאית החזקה בעולם, אנגלה מרקל, קאנצלרית גרמניה, יש לא מעט סיבות לשמוח. אחת מהן, למשל, היא העובדה שהצליחה בימים האחרונים לכופף, שלא לומר לשבור את ידו המסוקסת של ראש ממשלת יוון, אלכסיס צפריס.

האלים באולימפוס אולי בוכים על אישור ההסכם אבל עכשיו הפנימו בכל העולם שלא מתעסקים עם אשת הברזל, שתסגור בקרוב 10 שנים בתפקיד.

לזכותה של מרקל ייאמר, שהרזומה שלה יכול לשמש השראה לכל אחד ואחת מאתנו; היא האשה הראשונה בהסטוריה של גרמניה שמכהנת בתפקיד הקאנצלר, וגם הראשונה מבין הקאנצלרים שגדלה בגרמניה המזרחית, דוברת רוסית ואנגלית שוטף ועשתה דוקטורט בכימיה קוואנטית.

עד 2003, לפני שהחליטה על שינוי קריירה קיצוני, היא פרסמה עשרות מאמרי מחקר, חלקם עוסקים בהתפתחות מחלת הסרטן. בזווית המקומית, נעים להזכיר שהיא תומכת מושבעת של ישראל ועשתה מאמצים כנים להדק את היחסים בין המדינות וגם להלחם בתופעות של אנטישמיות בגרמניה ובאירופה רבתי.

אשת חיל, ללא ספק.

יוזמת החודש

בישראל הרבה מאוד אנשים, כולל נשים, שאוהבים להתהדר בנוצות הפמיניזם. אבל בשטח, לפעמים, רואים הרבה דיבורים ומעט מאוד תוצאות אמיתיות. הסיפור הבא, שמגיע מברוקלין, ניו יורק, מוכיח שעם חשיבה יצירתית וכוונות כנות אפשר להעביר את המסר שהאפליה בשכר בין נשים לגברים היא לא צודקת ולא הגיונית.

 אז קבלו את הבר Dr. Who-themed bar, שהחליט בתחילת החודש שהוא גובה מנשים 77% ממחיר המשקאות שלהם בעוד שגברים ישלמו את המחיר המלא, שזה הפער בין ממוצע השכר בארה"ב בין המינים (77 סנט לנשים על כל דולר לגברים). מקורי!

ארוע החודש

בשורות טובות גם מכיוון משרד המדע שהכריז על 2015 כשנת נשים פורצות דרך במדע וטכנולוגיה. בימים הקרובים ישיקו שם קמפיין הסברה גדול שבמרכזו יעמדו מדעניות המהוות מודל לחיקוי.

הרקע לקבלת ההחלטה החשובה קצת פחות משמח והוא מתבסס על הייצוג הנמוך לנשים בעמדות בכירות באקדמיה בתחומי המדע והטכנולוגיה. גם העתיד אינו נראה מבטיח כרגע: שיעור הסטודנטיות במקצועות ההנדסה, המתמטיקה, הסטטיסטיקה ומדעי המחשב עומד כיום על בין 25% ל-31% בלבד מהסטודנטים.

לקמפיין עצמו נבחרו מדעניות צעירות שלאו דווקא מוכרות לציבור הרחב, אך עוסקות במחקרים מעניינים. למשל, ד"ר הגר לנדסמן שחוקרת את הרכב החומר האפל באמצעות טלסקופ ייחודי בקוטב הדרומי, או ד"ר רוני קמאי, שמחקרה עוסק במוכנות של בניינים לרעידות אדמה.

בשורה התחתונה והחשובה, שר המדע, דני דנון, מבטיח להשקיע כ-30 מיליון שקל בתכניות לנערות, במימון מחקרים בנושא, בהקמת מרכזי ידע, בהענקת מלגות ועוד. נקווה שיעמוד בהבטחתו.

מגמת החודש

נכון שכולם מדברים על סיפור סינדרלה של סופי מצ'טנר - הנערה היפה והצנועה מחולון שהצליחה ביום אחד להפוך לדוגמנית הבית של דיור, אבל פרסומים שונים בתקשורת מצביעים על כך שצעירים בשנות העשרה שלהם הופכים לכוכבים החדשים של שוק העבודה.

זה מתחיל מתפקידי ניהול בכירים כמו, למשל, באייטם הבא: העולם שייך לצעירים: כך הגיע ילד בן 12 לתפקיד סגן נשיא בחברת סטרט-אפ משגשגת. וגם אצלנו עלו, כנראה, על הגימיק, כפי שמוכיח הסיפור על יועץ הדיגיטל בן ה-14 של ערוץ הילדים. טרנד משעשע או תופעה שצריכה להדאיג עובדים מבוגרים יותר? ימים יגידו.

 מהפך החודש

המצב הכלכלי שלכם על הפנים? אין לכם שקל מיותר? טוב, אז קודם כל, אתם ממש בחברה טובה. אבל אם אתם רוצים לעשות שינוי פיננסי אמיתי, כדאי לכם לקרוא את הבלוג 'בלונדינית על תקציב', שמספר על צעירה קנדית שהחליטה לגזור את כרטיס האשראי שלה ולהתחיל לחיות בהתאם לתקציב שלה. הסולידית בטח רווה נחת... ובעצם, גם אשת החודש שלנו היתה מצביעה בשבילה.

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה