יודעים מה עובר על הילדים שלכם בוואטסאפ?

המלחמה החברתית האמיתית של הילדים לא מתרחשת בפייסבוק, בגלוי, אלא בוואטסאפ, אפליקציית הסמאטרפון שסמויה מן העין, בעיקר שלכם. הנה 4 דרכים פשוטות לעזור להם

29/10/2013
משפחה קבלו עדכונים ממשפחה
  • RSS

הורים רבים חושבים שהם יודעים כל מה שעובר על הילד שלהם. אותם לא יתפסו לא מוכנים: הם חברים של הילד בפייסבוק. אבל מה שהם לא יודעים זה שהמלחמה האמיתית מתנהלת דווקא בזירה אחרת לגמרי. אפליקציית ה-whatsapp בטלפון הסלולרי של ילדיהם היא זירת ההתעללות וההשפלות החדשה, הרחק מהשגחת ההורים.

זירת הוואטסאפ שונה מאוד מהפייסבוק. בפייסבוק יש פיקוח מטעם החברה עצמה, מטעם החברים השונים בפייסבוק וכמובן גם מטעם ההורים שמשגיחים. לעומת זאת בוואטסאפ אין חוקים. מנהלי הרשת לא משגיחים על התכנים, הקבוצות לא חשופות להורים ולרוב ההורים בכלל לא מודעים לפעילות האינטנסיבית שמתרחשת בה.

הילדים לא רוצים להיות ברשת חברתית עם הגבלות. לא רוצים להיות איפה שההורים נמצאים. נוצר פער בין הרצון של המתבגרים לתקשר בחופשיות, לבין ההגבלות השונות שבפייסבוק. וואטסאפ פוטרת עבורם את הבעיה ומשמשת כ"מערב הפרוע" של התכנים, רשת חברתית סודית בה אין שום שריף ואף אחד לא מודע לקיומה.

להתעללות ברשתות החברתיות יש רמות שונות: מרמה של מידור חבר מקבוצת וואטסאפ כדי שלא יוכל לראות על מה כל החברים מדברים, דרך שיתוף מושא ההשפלה בתכנים המשפילים (להציק לו כשהוא מודע לכך ובכוונה כדי לפגוע) ועד לרמות של התעללות פומבית כמו הפצת תמונות עירום או תמונות פוגעניות לכלל החברים בקבוצת הוואטסאפ.

הנה 4 טיפים להתמודדות עם התופעה

באדיבות ענת זפרני, מנחה לפסיכולוגיה ויועצת נוער במרכז "חוויה הורית":

1. להיות מעורבים - אם תחשבו שאתם משגיחים בפייסבוק וזה מספיק, תחשבו שוב. תמיד כדאי להתעניין באופן חברותי ולשאול: "עם מי אתה משוחח?", "אתה מדבר עם חברים בני גילך?", "בשיחה יש בנים או בנות?" וכדומה. בנוסף שווה גם להתעניין לגבי הפלטפורמות השונות - "איך אתם משוחחים?", "אתה כבר פחות בפייסבוק. יש תחליף אחר?", "איך אתם קובעים איפה להיפגש?". שאלות פשוטות אלו יכולות לחשוף הרבה מידע חשוב.

2. להציץ בהודעות הפרטיות שלו - זה לא יפה, זה לא נעים, זה פוגע באמון ובפרטיות של הילד. אבל אם זה מה שצריך לעשות בשביל להציל חיים, זה מה שנעשה.

3. לשים גבול ולא "לקחת את זה בקלות" - בני נוער רוצים שישימו להם גבולות. מחקרים אפילו מגלים שהתעללות באחר מיועדת פעמים רבות רק בשביל לבדוק איך "הגורם המפקח" יגיב לכך. כלומר, בני הנוער לפעמים אפילו יזמו שיחה בנושא ויספרו על ההתעללות בשביל שמישהו ישים להם את הגבול. הם צריכים ואפילו "מבקשים" את הגבולות האלו. עונשים, התערבות ואפילו סנקציות יהיו מאוד חשובים במקרים אלו.

4. לקחת אחריות - גילית על התעללות בילד אחר בכיתה? חשוב לפנות להורים של הילדים של המעורבים בדבר ואולי לדמות סמכותית נוספת (מחנכת כיתה וכו') בכדי לשים לזה סוף באותו הרגע. היום זה הילד שלו ומחר זה שלך. כל ההורים צריכים לקחת חלק ולא להסיר מעצמם את האחריות בנושא.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*מתנה לגולשות סלונה*

חמישה מנויים זוגיים להרצאות מקצועיות בנושאי הורות
במרכז ההורות היחיד מסוגו בישראל - "חוויה הורית"

ענו על השאלה הבאה בטופס המצורף ותוכלו לקבל הזדמנות להשתתף בחמש הרצאות מעשירות לבחירתכם:

כולנו יודעות שחשוב לפקח על הילדים ברשתות החברתיות. איך אתן מפקחות עליהם, בלי לפגוע בפרטיותם?

[contact-form 404 "Not Found"]

"חוויה הורית" הינו מרכז הדרכה ייחודי מסוגו שנועד לאפשר לכל הורה לבחון את הנושאים המעניינים אותו וללמוד אותם באופן חוויתי מתוך עשרות אפשרויות והרצאות בתחום. בין "פרידה וגמילה בגיל הרך" דרך "הורות בשנת אלפיים" ועד ל"אתגר ההורות בגיל ההתבגרות", מובטח כי כל הורה בכל שלב יוכל למצוא פתרונות בנושא הקרוב לליבו. לרשימת ההרצאות, לחצו כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך