יהלומים הם לנצח

איילת צור מנהלת חברה למכרות, עיצוב ותיירות יהלומים. היא לא נותנת לדעות הקדומות להפריע לה, ומראה לכולם שגם עסק "גברי" כמו יהלומים יכול להיות מנוהל על ידי אישה, וביד רמה ובטוחה

01/08/2016
שחר קיסינג'ר קבלו עדכונים משחר
  • RSS

עדיין מתייחסים אליה כאל הבת של, במקום להבין שהיא כבר המנהלת. איילת צור (צילום: עינת טורס)

כבר 13 שנים שהיא מנהלת את קבוצת מכרות היהלומים, ולמרות שידה בכל ואף על פי שהיא הוכיחה כבר עד כמה ראויה היא וכמה מתאימה היא לעבודה, יש מי שעדיין מרים גבה כשהוא קולט שעסק ליהלומים ותכשיטים שהוא חלק מבורסת היהלומים הישראלית, מנוהל בידי אישה. "אבא שלי סמך מספיק עלי כדי לעודד אותי להכנס לעסק המורכב הזה", מספרת איילת צור איילת צור (40), שמנהלת את חברת Diamond Mines Group ביחד עם אביה.

עסק גברי, גם ב-2016. יהלומים של Diamond mines group (צילום: אלכס קוצ'רנקו)

אז איך מתמודדים במקום כזה, שבו מלכתחילה מסתכלים עלייך מוזר כי את אישה?

"עושים את זה בחינניות ובמרפקנות. חוץ מזה, בורכתי בכך שיש לי אבא שמכיר ביכולותיי - ובצדק. אני מאד טובה במה שאני עושה וגאה בעסק שלנו".

יש לך איכויות "נשיות" שאת יודעת שהבאת איתך לעסק ושהן תרומה ייחודית שלך?

"מה שאני מביאה איתי לעסק היא יכולת ניהול טובה תוך הסתכלות על התמונה הכללית של העסק, ניתוח המצבים המשתנים והתייעלות הארגון. אני לא רואה בכך תכונות "נשיות" מובהקות, אבל אין ספק שנשים מנהלות באופן שונה מגברים, על ידי הצגה של הדברים או המסרים באופן רך ואמפתי יותר, מה שמניע את המערכת לפעול בצורה טובה יותר. וזה גם משהו שהכנסתי לעסק שלנו – לדעת להסתכל על כל עובד באופן אישי ולראות אותו. אני מאמינה שזה מאד חשוב לעובדים לקבל יחס אישי, לדעת שהם זוכים למזל טוב בימי ההולדת ולדעת שאכפת לנו ממה שעובר עליהם בחייהם הפרטיים".

חוויה תיירותית מסוג חדש

Diamond Mines Group הוקמה בשנת 1978 על ידי אביה של איילת, צביקה צור, ששאף להקים מקום שלא יהיה רק חנות תכשיטים, אלא יעניק חוויה תיירותית כוללת. באופן זה, התיירים שמגיעים זוכים לאיסוף מבית המלון שבו הם לנים, ולסיור בעל ערך מוסף, אשר כולל מלבד כניסה לבית המלאכה, גם שייט בעיר טבריה למשל. גם בחנויות עצמן, ניתן לצפות בצורפים ובמשבצי היהלומים עושים את מלאכתם, ואף לשבת איתם על עיצוב עצמאי. "בעסק קיימות קולקציות שלא קיימות בעסקים אחרים. אנחנו מבינים את החשיבות של עיצוב תכשיטים גם לקהל הצעיר", מספרת איילת.

איילת עצמה, נכנסה רשמית לעסק כשהייתה בת 27. היא מודה שזאת לא היתה שאיפת חייה, ושהיא היתה משוכנעת שהכיוון המקצועי שלה יהיה אחר. "הייתי בקבע ואחר כך הלכתי לעשות תואר באוניברסיטה - למדתי מנהל עסקים ותקשורת, וטסתי בסיום התואר לשנה לדרום אמריקה. כשחזרתי, עבדתי באיזה סטארט-אפ ולא מצאתי את עצמי כל כך. ואז אבא שלי הגיע אליי עם ההצעה. או יותר נכון – קבע לי עובדה".

לא יהיה רק חנות תכשיטים, אלא יעניק חוויה תיירותית כוללת.  Diamond Mines Group  (צילום: אלכס קוצ'רנקו) 

איך הגבת?

"בהתחלה היססתי אבל אני חייבת להודות שבשנייה שנכנסתי לעסק, זה כבר היה done deal. ידעתי שאני שם ולא התחרטתי על זה עד היום (למעט פעמים חריגות שבהן שאבא שלי מרגיז אותי). התאהבתי בתחום וגיליתי עולם מרתק, למדתי גמולוגיה (מדע אבני החן, תיעוד ותמחור יהלומים), הסתובבתי בעולם והעשרתי את הידע בנושא, תוך כדי לימודים לתואר שני והרחבת פעילות החברה".

נשמע לא פשוט לעבוד בצמוד לבן משפחה, ועוד אבא.

"זה באמת לא פשוט. יש בזה הרבה חיוב אבל גם המון עבודה עצמית ותיקון. זה לא כמו בוס רגיל שאת יכולה להגיד לו מה שאת רוצה. יש כאן המון מטענים ואמוציות רגשיות, ואם צריך, אנחנו יושבים וחופרים ומדברים על זה ומלבנים. אנחנו גם כועסים לפעמים ויש המון חילוקי דעות, אבל במאזן הכוחות, רב החיוב על השלילה".

 "לא לוותר, ולהאמין מאד שמה שאת עושה הוא הדבר הנכון". איילת צור (צילום: עינת טורס)

יש לך טיפים לנשים מנהלות שעובדות בעולם שרובו גברי?

"קודם כל, לא לוותר, ולהאמין מאד שמה שאת עושה הוא הדבר הנכון. חשוב מאד גם לדעת לסמוך על תחושות הבטן וללכת עם האמת הפנימית שלך. לדעת ששינוי לוקח זמן – אז לא לוותר, ולהתמיד. לפעמים, כשרוצים משהו נורא מהר ורואים שדברים לא זזים – ממהרים להתייאש. בתוך התהליך את כל הזמן צריכה לדחוף קדימה ולדאוג להשמיע את קולך. ותהיו רעבות – אדם שאינו רעב לא יכול לעשות דברים, בטח שלא להצליח".

 טעימה קטנה מהקולקציה של איילת (צילום: אלכס קוצ'רנקו)

.

התוכן הינו מערכתי ואין בכתוב משום המלצה של בנק הפועלים. בית העסק מעניק הנחת CashBack ללקוחות הבנק.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה