טעם רע: הפקת האופנה ב''אברבנאל''

ב-2017 כנראה נגמרו הלוקיישנים לצילומי אופנה, אחרת לא ברור איך מרכז לבריאות הנפש הפך למקום האטרקטיבי עבור המפיק אפי אליסי והצוות שלו. התוצאה: גימיק מופגן של טעם רע

26/07/2017
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

עולם האופנה זקוק לגירויים מתמידים כי נדמה שכבר ראינו הכל וקשה להלהיב אותנו. רף הגירוי עלה, המאבק על תשומת לב בעידן הרשתות נואש מאי פעם ולכן זה היה רק עניין של זמן עד שיקום מישהו ויזעק: "יש לי רעיון משוגע! לצלם הפקת אופנה באברבנאל!". כך עשה המפיק אפי אליסי שחתום על ההפקה הגימיקית שלו, שצולמה במסדרונות מוסד "אברבנאל" ועוררה דיון ברשת.

אחת הבעיות בהפקה הזו היא שהמוסד הסגור, שאיש אינו רוצה לשהות בו, הוא רק עוד לוקיישן עבור הצוות והניסיון לכרוך בכוח אופנה עם מקום כזה הוא פשוט תלוש מהמציאות. לאבד שפיות זה לא מגניב. להיות סכיזופרן זה לא קול. לרצות לתלות את עצמך זה לא מטריף. המאושפזים שם לא מתלבטים בין חצאית צהובה לאדומה ולא שוברים את הראש מה ללבוש למיטה. הם נאבקים על שפיותם והבעיות שלהם אמיתיות. לא בכאילו.

הכרתי אשה שהתאשפזה במוסד כזה. היא הגיעה עם נפש מצולקת. תקופה קצרה לאחר שהשתחררה, היא התאבדה. אין שום דבר "סקסי" במוסדות כאלה. אנחנו אמנם חיים בעולם של דימויים בומבסטיים ויש אינפלנציה בשימוש המילים "מטורף!", "שיגועים!", "פסיכי!" אבל השימוש הציני במרכזלחולי נפש בשביל להיות "ויראלים" פשוט מבחיל.

אברבנאל

אני בעד לחשוב מחוץ לקופסא, לצלם בלוקיישנים מפתיעים ומקוריים ואני יותר מנלהבת מלראות דוגמנית בסיטואציה אותנטית אבל אם היה פה מסר, הוא פשוט לא עובר. למה אישרו להם לצלם שם? לשפר את המוניטין? אם מוסד אברבנאל סובל מיחסי ציבור גרועים זה לא בגלל שהמאושפזים לובשים את דגמי הקולקצייה של גדעון אוברזון משנה שעברה אלא אולי בגלל טענות רציניות על התנאים או בטיפול שהם מקבלים. להפוך את המקום ל"סטייליסטי" רק מסיח את תשומת לב הציבור לכיוון הלא נכון.

אברבנאל

התמונות, שצילם מני פל לאתר האופנה Efifo, עוררו את זעמם רבים, שלא מצאו קשר בין הפוזות של הדוגמניות לבין מקום שנועד לטפל במצבם נפשי הרעוע של חולים. הם לא מצאו כי אין כזה. הצוות בחר ליצור הפקה "מטורפת" מתוך ידיעה שעם התגובות יגיעו הצפיות. למען אלה שלא עוקבים באדיקות אחר מה שמתחולל בתעשיית האופנה, אספר שאין אפילו מקוריות בהפקה הזאת. אולי הם הראשונים שצילמו דוגמניות ב"אברבנאל" אבל סטיבן מייזל, אחד הצלמים המצליחים בעולם, תיעד ב-2007  דוגמניות עבור ה"ווג" האיטלקי, בהשראת מוסד גמילה.

אברברנאל לבן

מייזל צילם את הדוגמניות באופן כזה שהוא העביר בתצלומיו סיפור שלם. אפשר להעביר את אותה ביקורת כלפיו אבל צילומיו אז העבירו רגש חזק וקולנועי. בעברו מייזל אף תיעד דוגמניות בבית קברות, כשהן לבושות בשחור. הרבה דיברו על ההפקה ההיא, שנוצרה בעקבות מותו של איב סאן לורן, שהיא מביאה לידי ביטוי את האסתטיקה של המוות ובכך משקפת מרוח העידן הנוכחי.

התמונות בהפקת "אברנאל" לא מצליחות להעביר שום רגש. אני מסתכלת עליהן ולא חשה כלפיהן ולבגדיהן דבר עד שבא לי לבקש ממישהו, עם חלוק לבן או לא, שפשוט ירחיק את ההפקה ממני. בעדינות.

הנה הסרטון, אותו צילמה רונה בר

ההפקה של סטיבן מייזל:

דוגמניות סטיבן מייזל בית משוגעים

בית משוגעים

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה