טנזין פאלמו - הנזירה האמביציונית

טנזין פאלמו הצליחה לנפץ את תקרת הזכוכית בחברה הבודהיסטית הגברית. לאחר שישבה 12 שנים במערה בהודו היא החליטה להקים מנזר לנשים ולהוביל את המאבק לשינוי מעמדן של הנשים במסורת הטיבטית

25/12/2014
בעז עמיחי קבלו עדכונים מבעז עמיחי
  • RSS

את טנזין פאלמו פגשתי לראשונה בשנת 1990. בדיוק סיימתי את קורס המדיטציה הראשון בחיי, וראשי היה מסוחרר מדרך החיים החדשה שנפתחה בפני. יום אחד הציעה לי מורתי להצטרף אליה לפגוש חברה טובה ש"בדיוק יצאה מהמערה". בחדר קטן, צנוע וקסום פגשתי לראשונה אישה יוצאת דופן ומרשימה זו. טנזין פאלמו בדיוק סיימה תרגול בן 12 שנה במערה קטנה בצפון הודו, שם תרגלה מדיטציה במסירות על פי הנחיות מוריה.

בספר "מערה בשלג" שנכתב על תקופת חייה, החל מפגישתה הראשונה עם הבודהיזם ועד סיום התרגול במערה, מתוארים האתגרים הבלתי נתפסים כמעט בהם עמדה, שלוש מהן היו בבידוד מוחלט. 12 שנה של תרגול הן דבר מאתגר לכשעצמו, אך היא כבחורה אנגליה, צעירה יחידה בחברה נזירית גברית טיבטית, עמדה בפני אתגרים כמעט בלתי נתפסים. כמה קשה היה לנפץ את המעמד המסורתי שניתן לנזירות במסורת הטיבטית, אשר למרות הישגיהן וכישוריהן, ועל אף ההצהרה כי כל בני האדם שווים ביכולתם להתקדם בדרך הרוחנית, נדחקו החוצה מהתפקידים המרכזיים, ונשללה מהן ההזדמנות ללמוד, ולתרגל כמו הנזירים הגברים. טנזין פאלמו לא הסכימה לוותר, לא הסכימה להתפשר, וצעד אחר צעד ניפצה את תקרת הזכוכית הבודהיסטית.

טנזין פאלמו. צילום: אלבום פרטי

דרכה זו מתוארת בספר מערה בשלג, אליו הצטרף מאוחר יותר גם סרט הנושא שם זהה, ומתאר בתיאורים חדים, בליווי צילומים מרהיבים, את סיפור חייה. בסרט יהיה ניתן לצפות ב-29.1 באולם סמולרש בתל אביב אך מרגש מכך - לשמוע את הרצאתה של טנזין פאלמו שתגיע לביקור שני בישראל וכותרתה: "מה אני יכול לעשות למען עולם טוב יותר".

לאחר שפרצה את דרכה שלה בדרכי התרגול ובהכרה שזכתה לה במסורת הטיבטית השמרנית, החליטה פאלמו להמשיך ולעשות זאת גם עבור נשים אחרות. בעשרים השנים האחרונות היא מקדישה את חייה לטיפוחו של מנזר לנשים אותו הקימה בצפון הודו. הקמת פרוייקט כזה בהודו כרוכה בשנים ארוכות של מלחמה בירוקרטית, התמודדות עם שחיתות, סחבת, התנכלות וחוסר משאבים. אך גם כאן טנזין פאלמו לא התפשרה.

טנזין פאלמו היא היום "אם מנזר" של מנזר נזירות שבתחילת הדרך היה רק רעיון, והפך כיום לפנינה מרהיבה ביופיה, המספקת מרכז לימוד ותרגול לכמאה נשים הודיות שנולדו למסורת הבודהיסטית ובחרו להתעמק בה. בעבר כל שיכלו הנזירות האלו לקוות לו זה מוסד בסיסי שיספק את צרכיהן תמורת עבודה קשה שלהן, כאשר דרכן הרוחנית תסתכם בניהול טקסים מסויימים ובשמירת קשר עם הקהילה.

טנזין פאלמו עם משלחת ישראלית במנזר בהודו

במנזר "דונגיו גאטסל לינג" זוכות אותן נשים לתנאים שלא יכלו לחלום עליהם: ספריה מעודכנת, שיעורי פילוסופיה ומדע ברמה שווה לזו שמקבלים הנזירים הגברים במנזר הסמוך, חדרי תרגול, אולם מדיטציה מרהיב ביופי וותמיכה כלכלית שמאפשרת להן להתפנות באופן מלא ללימודיהן. החזון של טנזין פאלמו הוא להפוך את הנזירות האלו למורות שיביאו את מסר השוויון לכל רחבי האזורים הבודהיסטיים בהודו, ואולי גם בקרב הקהילה הטיבטית הגולה.

במסגרת מסעותיה מגיעה טנזין פאלמו בפעם השנייה לישראל כאורחת של "עמותת ידידי הדהרמה", קבוצה של מתרגלים במסורת הבודהיזם הטיבטי הדואגת להביא לישראל זרם של מורים מובחרים ממסורת זו לאורך השנה. לקראת ביקורה שוקדים חברי העמותה על הוצאה לאור של ספר בשם "טיפוח הפוטנציאל האנושי" שהוא תרגום לעברית ועיבוד לספר של אחד מהקורסים שהעבירה טנזין פאלמו בישראל ב -2006.

*****

פרטים מלאים על ביקורה של טנזין פאלמו בישראל ניתן למצוא כאן

כרטיסים להרצאתה: "מה נוכל לעשות למען עולם טוב יותר" ב 29.1.15 בתל אביב ניתן לרכוש כאן.

המעוניינים לסייע בהוצאה לאור של הספר, הממומן על ידי רכישה מוקדמת של עותקיו, יוכלו לעשות זאת כאן.

*****

בעז עמיחי הוא מתרגל במסורת הבודהיזם מזה 25 שנה, מורה למדיטציה וחוקר המסורת הבודהיסטית.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה