טיפים מעולים לשינוי התנהגותי בכל תחום

החדשות הטובות הן ששינוי לא חייב להיות מסובך, זה פשוט יותר ממה שאנחנו נוטים לחשוב, אבל פשוט הוא לא תמיד קל. חשוב להכיר בכך שהאמונות שלנו לפעמים תוקעות אותנו במקום

11/07/2017
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

הספר "טריגרים" מאת מרשל גולדסמית, מאמן עסקי בכיר, עוסק בשינוי התנהגותי אצל אנשים בוגרים. למה בעצם השינוי הזה כל כך קשה? איך נבחר מה לשנות? איך נהפוך להיות מי שאנחנו רוצים להיות? גולדסמית, מתוך ניסיונו רב השנים, מציע לנו להתייחס גם אל אותם הטריגרים הסביבתיים שאנחנו נוטים להתעלם מהם, כאל חלק מהשינוי אליו אנחנו שואפים.

מהו טריגר? כל גירוי חיצוני שמשפיע על מחשבותינו ועל מעשינו. הסביבה המקיפה אותנו משפיעה על דרך ההתמודדות שלנו ולא תמיד לטובתנו- למשל ריח תבשיל מגרה שישבור את הדיאטה, עמיתים לעבודה שנשארים לעבוד עד מאוחר וגורמים לנו להרגיש שאנחנו צריכים לגלות את אותה מידת מחוייבות ולכן אנחנו מחמיצים שעות איכות עם הילדים, או הנהג בכביש שחותך אותנו וגורם להתקף זעם בלתי נשלט.

אשה בוורוד

על מנת להביא לשינוי התנהגותי ארוך טווח יש להכיר בשתי אמיתות:

1. קשה מאוד לעשות שינוי התנהגותי משמעותי בגיל בוגר. כדאי לשאול את עצמך שלוש שאלות: מה את רוצה לשנות בחייך? זה יכול להיות משקל, שינוי במקום העבודה או הקריירה כולה או אפילו דברים קטנים כמו תדירות ביקור ההורים, או צבע הקירות בבית. השאלה השניה היא- כמה זמן זה נמשך? כמה חודשים או שנים את אומרת לעצמך- היום אתחיל בשינוי החיים שלי? והשאלה האחרונה- איך זה הולך? את יכולה להצביע על רגע מסויים בו פעלת בהתאם לדחף? האם הצלחת לגרום לשינוי?

2. אף אחד לא יכול לגרום לנו להשתנות אלא אם אנחנו רוצים להשתנות. תחשבו על כך שדיאטה או הפפסקת עישון היא אתגר מסוג אחר מאשר להיות עובד או מנהל טוב יותר, או לשפר את היחסים עם בן הזוג. בהפסקת עישון אנחנו תלויים אך ורק בעצמנו, ואילו בשינויים במקום העבודה או בבית אנחנו תלויים גם במידת שיתוף הפעולה של הסובבים אותנו.

החדשות הטובות הן ששינוי לא חייב להיות מסובך, זה פשוט יותר ממה שאנחנו נוטים לחשוב, אבל פשוט הוא לא תמיד קל. חשוב להכיר בכך שהאמונות שלנו לפעמים תוקעות אותנו במקום, תירוצים  עצמיים כמו- אין לי זמן לעשות כושר טבועות בנו ממש כמו אמונה דתית, ואנחנו משתמשים בהם כדי להימנע ממעשים. לא חסרות אמונות תוקעות כאלה, למשל:

1. יש לי כוח רצון ואני לא נכנע לפיתויים - רוב האנשים מפריזים בהערכת כוח הרצון שלהם וממעיטים בטריגרים שמקיפים אותנו וגורמים לנו לחרוג מההתנהגות אליה אנחנו שואפים.

2. יום אני מציינת יום מיוחד ולכן מותר לחרוג - יומולדת, יום חופש, יום כיף בעבודה- יש אין סוף אירועים חריגים בחיי היומיום שלנו שגורמים לנו לחוסר עקביות.

3. לפחות אני יותר טובה מ... תמיד יהיו סביבנו אנשים פחות טובים שיגרמו לנו להוריד את הסטנדרטים ואת רף המוטיבציה.

4. אני לא צריכה עזרה ומסגרת מובנה - יש לנו נטיה לזלזל בצורך במעקב ובצורך בהוראות.

5. יש לי את כל הזמן שבעולם - רבים מאיתנו נוטים לדחיינות ומעדיפים, תמיד אפשר מחר.

6. אם אשתנה לא אהיה מי שאני באמת - אנחנו נוטים לחשוב שההתנהגות שלנו מגדירה אותנו, טריגר קלאסי לעקשנות וחוסר רצון להשתנות.

 איך מתמודדים עם טריגרים שמעכבים אותנו בדרך לשינוי:

חשוב ללמוד את הסביבה בה אנחנו פועלים, להתרחק מגורמים מזיקים, צריך ללמוד לשמר את ההתנהגות לאורך זמן ועל כך מפורט ארוכות בספר, לסלק הרגלים רעים- זה קשה במיוחד אבל ההתמודדות הכרחית בדרך לשינוי, והחשוב מכל- קבלה- לא הכל תלוי בנו, יש דברים שלא ניתן לשנות ויש צורך לתמרן בתוך כך. עלינו ללמוד לראות גם את הדברים השליליים ולתת להם משקל כמו לדברים חיוביים על מנת ליחצור תמונת עולם אובייקטיבית ככל הניתן.

מטר עטיפה

 איך מייצרים את השינוי?

השיטה של גולדסמית פשוטה ועניינית, הוא מציע לכל אדם לשאול את עצמו שאלות פעילות, כלומר שאלות בהן אנחנו יכולים לגרום לפעולה ולא שאלות כלליות כגון- האם יש לי מטרה ברורה. תתחילו בכך שתשאלו את עצמכן - האם עשיתי היום כמיטב יכולתי על מנת לקבוע לעצמי מטרה ברורה?

מכאן והלאה שאלי את עצמך:

האם עשיתי היום כמיטב יכולתי על מנת להתקדם לעבר המטרה?

האם עשיתי היום כמיטב יכולתי על מנת למצוא משמעות?

האם עשיתי היום כמיטב יכולתי על מנת להיות מאושרת?

האם עשיתי היום מספיק לבניית מערכת יחסים חיובית עם הסובבים אותי?

האם עשיתי היום כמיטב יכולתי על מנת להיות מעורבת באופן מלא?

השאלות האלה לא מודדות הישגים אלא את מידת המאמצים ולכן אינן מרפות ידיים אלא גורמות לפעולה. חשוב לזכור שגם הכישלונות בדרך הם חלק מתהליך השינוי. אם תהפכו את השאלות האלה לפעילות יומיומית- השינוי מובטח.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה