טובת הילד? החלשת האישה

בילי מוסקונה לרמן חושבת שביטול חזקת הרכות רק תביא למצב בו אבות יסחטו אמהות על גובה המזונות. אם רוצים כאן שיוויון אמיתי, צריך להתחיל בשינוי שוק העבודה

25/01/2012
בילי מוסקונה-לרמן קבלו עדכונים מבילי
  • RSS
» קודם תאפשרו לנו להרוויח כמוכם. צילום: טל אטרקצי

>> לכל הכתבות בנושא

ביטול חוק חזקת הגיל הרך! "הרי מדובר ביום חג לפמיניזם, גברים ונשים אמהות ואבות יגדלו שוה בשוה את הילדים", כך אמר אברי גלעד בפאנל טלויזיוני שבו אירח אותי בשישי האחרון, כך כתב שי גולדן במעריב, כך מקמטת את המצח בתי הצעירה: "אמא למה לא בעצם הרי זה החוק הכי שויוני שאפשר להעלות על הדעת ואת בשביל השויון הזה מזיעה הרבה שנים?".

נכון, אנחנו מזיעות בשביל שויון מגדרי אבל לא השויון הזה. ההצעה הזאת של ביטול חזקת הגיל הרך נופלת באותה מלכודת לתוכה נפלה ההצעה הכביכול שויונית להשואת גיל הפנסיה לנשים וגברים. שתי ההצעות רוצות להחיל את השויון על מצב של אי שויון כלכלי מובהק בין גברים ונשים מה שלמעשה יעמיק את הפערים הכלכליים. ביטול חוק חזקת הגיל הרך הוא בעצם מאבק על הפחתת מזונות ולא על מאבק על טובת הילדים. ואפשר בקלות לתייק אותו כעוד חוק שבסופו יחליש נשים כלכלית. למה? הסיבה הראשונה והידועה היא ששוק העבודה הישראלי מפלה נשים באופן חד משמעי בכמה וכמה קטגוריות – אפלייה של 30% בשכר לאותה משרה, במגזר הפרטי ובמגזר הציבורי, כמו כן נשים לא מצליחות להשיג עבודה אחרי גיל 45 בגלל אפליית מגדרית גילית (שלא כמו במרחב הגברי קריטריון סמוי לבחירת נשים לעבודה הוא הצעירות והמראה החיצוני שלהן) -  ועד ששוק העבודה לא יאפשר לנשים ביטחון תעסוקתי ויכולת השתכרות שוה לזאת של הגברים אי אפשר להעמיד את האבות והאמהות באותו קו זינוק בפרמטרים כלכליים של גידול הילדים.

שאר הנתונים מצביעים גם הם על מציאות מגדרית לא שויונית בעליל: 25% מהנשים מפסיקות לעבוד עם הולדת הילדים לעומת 1% מהגברים. 50% מהנשים יורדות לחצי או רבע משרה, גברים נמצאים בממוצע שעה אחת ביום עם הילדים נשים נימצאות בממוצע חמש שעות ביום.

הטיעון הבא בתור נגד ביטול חוק חזקת הגיל הרך היא שמתן גט תלויה בהסכמת הבעל מה שמאפשר לגברים אמצעי סחיטה נוסף. למשל  - "אם לא תשאירי לי את הדירה אני אקח ממך את הילדים". נתונים שנילקחו מארצות שבהם החוק יושם מראים שאחרי יישום החוק המציאות נשארה אותה מציאות, האם נשאה באותו עול בדיוק רק הפעם לא שולמו לה המזונות או הופחתו לדרגת מינימום. לראייה אפשר להסתכל על עקומת הסטטיסטיקה שמראה בברור שאחרי גרושין רמת החיים של הנשים יורדת ורמת החיים של גברים עולה. ועוד אפשר לראות בנתוני ביטוח לאומי את אלפי הגברים שלא טורחים לשלם מזונות ואנחנו משלמים את המזונות למאה אלף חד הוריות מכספי המיסים שלנו.

הכירו את "הפמליסטים"

בכנס שנערך בבר אילן על ידי שתי מומחיות לנושא חזקת הגיל הרך, פרופסור רותי קדרי הלפרין ממכון ריקמן וד"ר דפנה הקר מאוניברסיטת תל אביב שכתבה את הספר "הורות במשפט – מאחורי הקלעים של עיצוב הסדרי משמורת וראייה בגרושים" הוצבו סידורי אבטחה כבדים כדי למנוע התנפלות של קבוצת גברים צעקנים שקוראים לעצמם "הפמיליסטים" (מלשון פמילי) שהם הקול הדורש והלוחץ על ביטול חזקת הגיל הרך בגלל הסדרי ראייה קשים מול ילדיהם. קבוצת הגברים הזאת שלא חוסכת מילים קשות וגסות מנשים ובאתר שלה אפשר למצוא מה חבריה חושבים על תפקידי נשים ומהי משפחתיות בעיניהם, דוחפת קדימה את הצעת החוק הזאת על ידי לובי תוקפני, צעקני ואלים. ליד החברוה הזאת הצעקנית במיוחד ישנם גם גברים שליבם נישבר אחרי הפרידה מילדיהם ובגלל יחסים אלימים בינם לבין האם אין להם אפשרות להתקרב לילדים וחלק מהם גם הגיעו מכל מיני סיבות לחיים בעוני בבית הוריהם המבוגרים כי אין להם כסף לשכר דירה. גם על הזוית הזאת צריך לחשוב, ואולי זאת נקודה שדורשת את התערבות תקציבית של המדינה.

אבל בואו נחזור לרוב הגדול לפיו הגבר מפרנס והאשה מגדלת את הילדים. מה יקרה אחרי שהגברים ששבויים בשוק עבודה שדורש מהם להתחיל את היום בשמונה ולסיים אותו אחרי שבע בערב, יקבלו משמורת - מה הם יעשו? הם יחזרו לאסוף את הילדים אותם ברבע לשתים עשרה מכיתה א', יגיעו אחרי תשע לעבודה כשהילד לא ירצה  להיפרד מהם בגן, ישבו בגינות הציבוריות עם תפוח עץ מרוסק ובננה? הלוואי, ויותר מזה -  אם זה מה שישנה את שוק העבודה בישראל שיתאים את עצמו למציאות של משפחות, גברים ונשים שחוזרים לילדים – שווה שכל המהפך הזה יקרה.

אבל אולי כדאי, לפני שהילדים ישארו לגמרי ברחוב או כל היום בידי בייביסיטרים, לשנות קודם את שוק העבודה, ולתת לגברים הזדמנות לראות שהתפקיד הלא משולם הזה, גידול ילדים, שדורש השקעה פיזית ורגשית בכלל לא פשוטה הוא קריירה לא פחות קשה מאשר למנכ"ל מפעל עם כמה עשרות עובדים מבוגרים וצייתנים.

>> ע"וד דריה כנף מסבירה את ההיבט המשפטי

>> וחנה אלבג חושבת שהבעיה היא בבתי הדין הרבניים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • הטרדה « האחות הגדולה 26/01/2012

    [...] מועצת התלמידים לתלמידות: רק תחפושות צנועות (mynet) טובת הילד? החלשת האישה (בילי מוסקונה לרמן, סלונה)  פועלים למינוף נושאים – [...]

בחזרה למעלה