טהוניה וטיטי: ישראל מגלה את היופי השחור

טיטי נבחרה להיות מלכת היופי, טהוניה זכתה במקום הראשון בריאליטי "האח הגדול" ובקאמרי יש ליידי מקבת בעלת עור כהה. האם ההצלחות מרמזות על עידן חדש של יופי וכישרון?

22/09/2013
שרי שיין קבלו עדכונים משרי
  • RSS

טיטי המלכה

ייטאייש איינאו - טיטי בת ה-21 עשתה היסטוריה כשבפעם הראשונה זכתה בחורה מהעדה האתיופית בתחרות מלכת היופי של מגזין לאשה.

כשטיטי זכתה בתואר הנכסף של מלכת היופי היא אמרה: "בשבילי זאת שליחות לייצג את ישראל ושליחות לייצג את כל הגוונים השונים שיש בארץ. יש מקום לכל גוון". אז אולי העובדה שהיא תוביל את קמפיין החורף של גולף אומרת משהו.

הליידי מאתיופיה

יש באוויר ניחוח נעים של עידן חדש, עידן שעושה כבוד ליופי ולכשרון מסוג שונה. הנה, תראו את חגית יאסו שהגיעה לכוכב נולד 9 ממש במקרה ולקחה את המקום הראשון,  ובכבוד הגדול של אלבום בהפקת עברי לידר כבשה אותנו לגמרי עם ביצוע מצמרר ל"עומד בשער" של עמיר בניון. ביצוע שזכה מאוחר יותר לגרסאות שלה גם במרוקאית, אנגלית ואמהרית.

השחקנית האתיופית רות אסרסאי שזכתה בפרס התיאטרון הישראלי ב-2010 כהבטחה הבאה עושה בימים אלה חייל בקאמרי בתפקיד הנכסף של ליידי מקבת.

וכמובן  - אי אפשר בלי טהוניה רובל שזכתה במיליון ב"אח הגדול" השנה, כשהיא מוכיחה לכל ה"מיילים" שהחברה הישראלית מבקשת לבעוט החוצה את הגזענות.

בראיון לגלי צה"ל אחרי הזכיה אמרה  טהוניה: "הם מספרים לי שנתתי משמעות לדבר הזה שנקרא שחור או אתיופי. אמרו לי שייצגתי נשים רבות - המון טהוניות קטנות שקמו והעזו לעשות דברים ולהגיד את דעתן".

טהוניה רובל זוכה באח הגדול

המראה האקזוטי מביא בשורה חדשה

האם היופי האקזוטי השחור נקלט סוף סוף בתודעה הישראלית והאם הדוגמניות האתיופיות יכבשו את הבמה, כדוגמניות מובילות?

ד"ר יפעת עוז סוציולוגית ופסכותרפיסטית לא בטוחה אם מדובר ביותר מעלה תאנה קטן, אבל בהחלט מזהה רוחות של שינוי. "אין ספק שאנחנו מאד רוצים להיתפס בעולם כחברה שהיא יפה, צודקת שיוויונית וקולטת עליה. המראה האתיופי האקזוטי מביא איתו בשורה חדשה ומראה אותנו בחוץ כחברה יפה, אבל אנחנו עדיין אומרים "הדוגמנית האתיופית", "מלכת היופי האתיופית". החיבוק דרך היופי הוא חיבוק יפה ואולי קל לנו לעשות את התהליך הזה דרך יופי אבל אני לא בטוחה אם אנחנו כבר שם. אין שום ספק שמדובר בתהליך חברתי אבל בקמפיינים הגדולים בישראל עדין תיראי רוב מוחלט של דוגמניות בהירות ממדינות חבר העמים. אולי האהבה שהתחלנו לרכוש אל היופי האתיופי  מרמזת על שינוי מהותי של קבלת האחר. הלוואי".

צלם האופנה צחי וזאנה שעשה לטיטי את הבוק הראשון שלה עוד לפני שהייתה מלכת היופי של ישראל אומר: "האמת שתמיד האמנתי ביופי האקזוטי הזה, אני מאד אוהב אותו. בחו"ל היופי הכהה תפס כבר מזמן, אנחנו עדיין כמה שנים אחורה, אבל זה מתחיל לחלחל. זה מחלחל לעולם הדוגמנות ומתחיל לחלחל גם למקומות אחרים".

בטי רוקאווי הכוהנת הגדולה של עולם הדוגמנות בארץ אומרת: "לפני 15 שנה הייתה לי דוגמנית אתיופית מהממת בשם אסתי ממו שבארץ שעשתה קמפיינים רק כשהיה צריך ממישהי "אתנית". שלחתי אותה לחו"ל והיא עשתה קריירה מדהימה בלונדון. גם הדוגמנית ישראלה אבתאו לא הצליחה בארץ, אבל בניו יורק היא כוכב זוהר. אישית אני מתה על היופי הזה של מלכת שבא. הבעיה היא שרובן מאד צנועות ובמקצוע הזה צריך יותר כריזמה. נדנדתי המון זמן להפקה של האח הגדול שייקחו אתיופית שלחתי להם יפיפיות אבל הם כל הזמן אמרו לי שהן מאופקות וסגורות, עד שהגיעה טהוניה ושברה את הכלים. היא הייתה אנטיתיזה לכל האתיופיות, ואני מקווה שהיא פריצת דרך לדור הצעיר שיהיה נועז יותר. הניצחון של טהוניה הכניס הרבה גאווה לעדה האתיופית הם מתחילים להרים את הראש".

את חושבת שיש פריצת דרך? שגם חברות גדולות יתחילו לקחת פרזנטריות כהות?

"תיראי גם בעולם האתיופיות נחשבות להכי יפות מתוך כהות העור הן הכי מעודנות. אבל עדין 80% מהדוגמניות בעולם הן בהירות ו90% מהדוגמניות בארץ הן בהירות. גם על המסלול הן מצליחות יותר. אני מאמינה שהעתיד יביא שינוי ביחס אל הדוגמניות האתיופיות. הנה טיטי עכשיו הפרזנטורית של חברת אופנה גדולה ותוביל את קמפיין החורף שלה".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה