חשמל בכפות ידיה

לשבור סטיגמות: שלהבת אטיאס-מצליח החליטה ללמוד הנדסת אלקטרוניקה במכללה האקדמית להנדסה בירושלים, והסביבה הרימה גבה

10/01/2013
כסף וקריירה קבלו עדכונים מכסף וקריירה
  • RSS
» שלהבת אטיאס מצליח

"בשביל מה את צריכה ללמוד הנדסת אלקטרוניקה???"

זו השאלה הראשונה שאני נשאלת לאחר שאני מספרת על תחום לימודיי. אז כן. שמי שלהבת אטיאס מצליח, אני בת 25, נשואה, וסטודנטית שנה רביעית במחלקה להנדסת אלקטרוניקה במכללה האקדמית להנדסה ירושלים. יתרה מכך, אני אף עובדת כמנהלת טכנית בחברת אלקטרוניקה מובילה. רבים מרימים גבה ותוהים לעצמם למה בחורה צריכה ללמוד אלקטרוניקה, התשובה פשוטה: כי היא רוצה ויכולה.

במהלך השנה השנייה ללימודיי, נפתחה במכללה תכנית בשם "מנהיגות נשים" ביוזמתה של ראש דקאנט הסטודנטים במכללה, ד"ר גתית גילרן, בשיתוף  עדי סיסו, מנהלת מדור סיוע במכללה. מסוקרנת מהרעיון, הצטרפתי לתכנית וגיליתי עולם ומלואו. מטרתה של התכנית היא להקנות מודעות למעמדן של נשים בחברה הישראלית, לשיח המגדרי, החברתי והפוליטי ולגורמים המקדמים או מעכבים נשים לתפקידים בכירים ולמוקדי קבלת החלטות בארגונים. כל משתתפות התכנית היו נפגשות אחת ל-3 שבועות ולומדות על נשים מנהיגות מרחבי העולם, נשים שהשפיעו על ההיסטוריה אך מעולם לא זכו לפרסום, נשים מובילות בפוליטיקה ועוד. זכינו לפגוש נשים מובילות בתחומן בישראל ולשמוע מהן ממקור ראשון איך זה להיות אישה בעולם של גברים.

אשה יחידה בכיתה של גברים

עד מהרה הבנתי שאסור לנו לתת לסביבה להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות שלנו. לא לזלזל ביכולתנו להצליח ולהשפיע ולהאמין בעצמנו לכל אורך הדרך. אני מאמינה שלמערכת החינוך יש חלק גדול בתהליך החברות שאנחנו עוברות- מגיל צעיר אנחנו לומדות מה "נשי" ומה "גברי", היכן מקומנו כנשים והיכן עוברים הגבולות האדומים. אני אישה יחידה בכיתה של גברים ואני בטוחה שלאופן שבו חינכו אותנו- יש השפעה על כך.

מעצם הבנה זו, התכנית פועלת גם בבתי ספר תיכון בעיר. בשנה השנייה של התכנית זכיתי להעביר הרצאות לנערות בתיכון "חוות הנוער הציוני בירושלים" ואף להעביר חונכות אישית. פגשתי נערות מקסימות, מוכשרות ואינטליגנטיות שלפעמים קצת שוכחות להאמין בעצמן.

מתוך אמונה גדולה הקמתי בסוף חודש נובמבר 2012 את קבוצת הפייסבוק "מהנדסות את העתיד" בו חברות סטודנטיות ובוגרות לימודי הנדסה מכל רחבי הארץ- מכללות ואוניברסיטאות, המבקשות דבר אחד- שקולן יישמע. חודש אחרי ההקמה וכבר חברות בקבוצה למעלה מ-100 נשים שכל מטרתן הוא לסייע, לתמוך ולהביא את נשות ההנדסה לקדמת הבמה. פניתי לחברות תעסוקה גדולות שהסכימו לשתף פעולה ולפרסם משרות "דרושים" בקבוצה ואני מלאת רעיונות נוספים לקידום נשים בעולם ההנדסה. היד עוד נטויה ובהחלט יש למה לצפות. אפילו הצלחתי לשכנע שתי חברות שלי ללמוד הנדסת אלקטרוניקה. הן פחדו מכישלון ומתגובות הסביבה, ולשמחתי הצלחתי להוכיח להן שזה אפשרי.

אני ההוכחה החיה לכך שיש זמן להכל: לימודים, עבודה, חיי נישואים, התנדבות ואפילו זומבה. כן. זה הכל תלוי בנחישות שלכן, באמונה העצמית ובידיעה שאתן לא פחות טובות מכל אדם אחר. עברתי תהליך אישי במהלך התכנית, הפכתי מודעת לנושאים שקודם לכן הזנחתי או התעלמתי מהם. זו השנה השלישית להשתתפותי בתכנית מנהיגות נשים ואני יכולה לומר שזו נקודת המפנה בחיי. אני מסתכלת על דברים בצורה שונה, אני מודעת לעולם ואני זוכרת תמיד שגם אני יכולה.

אני קוראת למוסדות להשכלה גבוהה לפתוח תוכניות דומות ולאפשר לסטודנטיות נוספות להגשים את עצמן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך