חרפה

הדרך המבזה שבה נוהגת ממשלת ישראל ברשות השידור ובתאגיד במשך 3 השנים האחרונות צריכה להיות לכם לתמרור אזהרה: ככה השליט מתייחס לכולנו, כפיונים במשחקי הכס שלו. היום זו ראשות השידור, ומחר?

10/05/2017
לירון הלברייך קבלו עדכונים מLiron
  • בדואר
  • RSS

בואו נודה על האמת. רשות השידור ותאגיד השידור הישראלי (לשעבר הציבורי) לא באמת מעניינים את רוב הציבור. בשביל רובנו רשות השידור הפכה עם השנים לארכאית ולא רלוונטית. לא בגלל סיפורים על שחיתויות או על מלחכי פינכה ועושי דברי השלטון, אלא בגלל רוח הזמן. רשות השידור לא השכילה להתייעל ולהתחדש בשנים שעברו מאז איבדה את המונופול על המסך, ולצד כמה פנינים טלווזיוניות, הציגה פעמים רבות שידור שלא נותן תמורה בעד האגרה, בעלויות מנופחות שנלקחו מכספי הציבור.

ותנו לי לומר לכם - גם תאגיד השידור הישראלי, שיעשה את צעדיו הראשונים על המסך ביום ראשון הקרוב (כנראה? לא סופי?) לא יהיה חף מבעיות, חבלי לידה ומחלות ילדות. לצד ההתערבות הבוטה והלא דמוקרטית של הממשלה והכנסת בזהות ראשיו ובתפקוד מערכת החדשות שלו, יתגלו גם מינויים תמוהים, החלטות לא מבריקות וכשלים, שאינם קשורים בהתערבות בוטה של השלטונות.

אבל רשות השידור היא לא רק גוף מסואב ומנופח, שצריך היה לעבור רפורמה מקיפה. רשות השידור היא גם גוף תקשורת מרכזי וחשוב, שליווה את אזרחי מדינת ישראל במשך עשרות בשנים, ואחראי לסיקור רגעים מכוננים רבים במארג החיים ישראלי. רשות השידור היא גם גוף תקשורת בעל משמעות היסטורית בחיינו, וככזאת היא ראויה לפרידה מכובדת ומכבדת.

ולא כך היא. קול ישראל מסיים את שידוריו, אחרי 81 שנות שידור רצופות, היום, ה-10.5.17 בשעה 19:00 בהתרעה של 24 שעות. ומגישי מהדורות החדשות בערוץ הראשון גילו אתמול במפתיע, בהתרעה של שעתיים, שזוהי המהדורה האחרונה שהם מגישים. 49 שנות שידור טלווזיוני שנגדעות בלי שום הדרת כבוד, באופן מבייש, מבזה וקפריזי, שזועק כל כולו שיקולים פסולים.

ריבי גדות, מגישת מהדורת החדשות של קול ישראל,  מודיעה על ירידת המסך של רשות השידור

המהדורה האחרונה של "מבט" היתה קשה לצפיה. קשה היה לראות אנשים שנאמנים ומסורים לעבודתם, לא מקבלים הזדמנות ראויה להיפרד מגוף התקשורת שהיה חלק משמעותי מעיצוב זכרון הישראליות שלנו. קשה היה לראות את גאולה אבן דומעת כשהיא נפרדת בחטף מצופיה, ואת ההתכנסות המאולתרת של אנשי מהדורת "מבט" לשירת "התקווה" בתום המהדורה. קשה היה לצפות בכל אלו, לא רק בגלל הפנים והשמות בטלוויזיה, שעוררו אמפתיה. קשה היה לראות כיצד משפילים אמצעי תקשורת מרכזי במדינת ישראל משיקולים פוליטיים טהורים ופסולים.


המהדורה האחרונה

כי השתלשלות העניינים, שהובילה את כונס הנכסים של רשות השידור להודיע על תום השידורים בהתרעה של רגע, נוצרה כל כולה מתוך התרוצצויות הפאניקה של רה"מ נתניהו, מתוך משחקים פוליטיים מפוקפקפים, בלשון המעטה, של נתניהו וכחלון.

הדרך המבזה וחסרת הכבוד הזו שבה נהגה ונוהגת ממשלת ישראל ברשות השידור ובתאגיד במשך 3 השנים האחרונות צריכה להיות לכם למשל ולתמרור אזהרה: ככה השליט מתייחס לכולנו. פיונים במשחקי הכס שלו, שאפשר להיפטר מהם באופן ברוטלי ולזרוק אותם ברגע שסיימו את מטרתם. הדרך בה רה"מ נתניהו ועושה דברו, ח"כ דוד ביטן, ניהלו את סאגת התאגיד בחודשים האחרונים, השתיקה הרועמת של יוזם החוק והרפורמה, גלעד ארדן, ושל "שר התקשורת", צחי הנגבי - כל אלו צריכים להדהד בראשיכם באלפי נורות אזהרה. ככה לא מתנהל ממשל מתוקן במדינה דמוקרטית. היום זו ראשות השידור, ומחר?

כי:

צילום מסך מתוך טוויטר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה