חנין זועבי לא צריכה להודות לכם

הסערה סביב דבריה של ח"כ חנין זועבי על חטיפת הנערים חושפת את הגזענות בחברה הישראלית - למה היא צריכה לבקש ממישהו רשות להגיד את דעתה?

18/06/2014
מיכל יפה קבלו עדכונים ממיכל
  • RSS

אמירתה אתמול של ח”כ חנין זועבי כי חוטפי הנערים אינם טרוריסטים, התקבלה על ידי הציבור הישראלי היהודי בזעם קולקטיבי שכנראה לא עומד להירגע בקרוב. הגדילה עשות ח”כ עליזה לביא, שניצלה כינוס של הוועדה למעמד האישה כדי לנזוף בזועבי, מה שגרר עימות פומבי בין שתיהן. העצבים חשופים, זועבי לא בוררת מילים, חברי כנסת דורשים להעמידה לדין והרשת גועשת וזועמת.

נתחיל בזה שאני לא הולכת להגן פה על דבריה של חנין זועבי. אני עצמי חושבת שחוטפי הנערים הם כן טרוריסטים, וזה שמטרתם היא עצמאות לעמם לא אומר שהדרך שלהם היא לא דרך של טרור. גם הלח”י, אגב, היה ארגון טרור, ואני מקווה שמתנגדיה של זועבי מסכימים לקביעה הזאת, כי אם לא אז יש להם בעיה מסוימת בתפיסת המציאות.

אבל זה לא אומר שמותר להגיד על זועבי הכל. ויותר מכל, מקוממות התגובות לזועבי שמתחילות במילים “שתגיד תודה”. הנה לקט ייצוגי: “שתגיד תודה שנותנים להגיד פה דברים כאלה”, “שתגיד תודה שלא זורקים אותה לכלא”, “שתגיד תודה שהיא יושבת בכנסת” וכן הלאה וכן הלאה. המסר הוא אחיד: זועבי כפויית הטובה, במקום להתנהג יפה כתודה על החסדים שאנו מרעיפים עליה, יורקת לנו בפרצוף.

ובכן, זועבי היא אזרחית המדינה הזאת, כמוני וכמוכם, וכמו שאני לא אומרת תודה למדינת ישראל על שום זכות שיש לי פה, אין שום סיבה שהיא תגיד.

ובכלל, כל גישת ה”שתגיד תודה” הזאת, מחביאה מאחוריה (ולא בהצלחה יתרה) גזענות שמניחה שערבים הם אזרחים סוג ב’. כאילו שמדובר באיזה אקט הומניטרי אדיר שישראל עשתה בזה שהיא נותנת אזרחות גם לערבים. כאילו זכויותיהם אינן מולדות וטבעיות, אלא משהו שהענקנו להם, ואנחנו יכולים גם לקחת בחזרה – אז באמת שיגידו תודה ושלא יבלבלו את המוח.

אחרי שסערת זועבי תישכך, הגזענות תישאר. אולי זה טוב שלפעמים היא חושפת את עצמה בשיא הגועל, ומלמדת אותנו מה היהודים באמת חושבים על הערבים, מבעד למסיכות של צביעות והתחסדות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה