חלקות ויפות: הכיני את רגליך לקיץ

כואבות לך הרגליים, את מתעייפת במהירות וסובלת מהמראה המטריד של ורידים בולטים? את לא לבד. כ-40% מהנשים עלולות לסבול מכך. מדוע זה קורה ואיך מטפלים בצרה ביעילות וללא כאבים?

14/02/2016
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

הכיני את רגליך לקיץ. צילום שאטרסטוקהקיץ בפתח: מכנסיים קצרים, שמלות מתנפנפות, סוף שבוע על החוף או בבריכה. הגיע הזמן להכין את הרגליים שעומדות להיחשף, ובגדול. זה אומר, מלבד מני-פדי, הסרת שיער ושיזוף הכנה, גם לבדוק מה שלום הורידים.

 ורידים ונימים בולטים ברגליים יכולים להיות בעיה אסתטית לא נעימה, וגם לפגום באיכות החיים, לגרום לכאבי רגליים, לעייפות, לקושי בעמידה ובהליכה. אבל לא צריך לדאוג: יש מה לעשות וניתן להעלים אותם במהירות וללא כאבים. תופעת הורידים והנימים הבולטים ברגליים, הידועה גם בשם דליות, היא בעיה נפוצה מאד. כ-40% מהנשים עלולות לסבול ממנה, וגם כ-17% מהגברים, מגיל ההתבגרות ועד הגיל השלישי. ללא טיפול מתאים, הבעיה עלולה להחמיר, ולגרום גם לתופעות רפואיות כמו גירוד, בצקת, פצעים וכיבים ועוד, שדורשות טיפול.

 מדוע זה קורה?

"ורידים נפוחים ברגליים הם בדרך כלל תוצאה של נטייה גנטית. מה שאומר שאם אם אחד מההורים סבל מהתופעה הסיכון עולה ומכפיל את עצמו אם שני ההרים סבלו מהתופעה", מסביר ד"ר איגור רבין, מומחה לכירורגית כלי דם, שמבצע טיפולים להעלמת ורידים ברשת מרפאות פרופורציה.

"גורמים שמעודדים ורידים בולטים הם שינויים הורמונליים בהריון, לידות, עמידה ממושכת על הרגליים, למשל בזמן העבודה, השמנה. גם לבוש הדוק ונעלי עקב עלולים להחמיר את המצב. המטופלות שאני פוגשת הן לרוב בגילאי 18-25, אצלן הבעיות קלות יחסית, הבעיות הרציניות יותר הן בקרב נשים בנות 30-50. במקרים אלה מדובר בבעיות אסתטיות בלבד, אבל עדיין – מומלץ לטפל בהן, משום שבגילאים מבוגרים יותר התופעה עלולה להחמיר ולהוות בעיה רפואית".

הכיני את רגליך לקיץ. צילום שאטרסטוק

בדרך כלל מבדילים, מבחינת המראה ומבחינת הטיפול, בין ורידים, שהינם כלי דם גדולים יחסית שתפקידם להחזיר את הדם ללב, ובין נימים, שהינם כלי דם קטנים יותר, שמסתעפים מן הורידים. "יש בוורידים שסתומים שתפקידם להניע את הדם מן הרגליים כלפי מעלה, ללב. כשהוורידים נפגעים, הם מתרחבים והשסתומים  מפסיקים לבצע את פעולתם. קוראים למצב בשפה רפואית "אי ספיקה" כי הדם לא זורם בצורה תקינה כלפי מעלה, ולעתים אף חוזר אחורה. זה מה שגורם לכל הביטויים הקליניים של התופעה, וכמובן למראה של ורידים בולטים, נפוחים, שמשנים את צבע העור", מסביר ד"ר רבין. "מטרת הטיפול היא לסתום את הורידים החולים ולהפסיק את הזרמת הדם לנימים הפגועים. הדם ימשיך לזרום בוורידים שלא נפגעו ובנימים שמסתעפים מהם".

מה עושים?

לדברי ד"ר רבין, ישנן מספר שיטות לטיפול בוורידים, ואחת שהיא מומלצת במיוחד – סקלותרפיה, שמה.

 ניתוח: זו השיטה הוותיקה ביותר, שמתאימה לטיפול בוורידים גדולים ובנימים קטנים. הניתוח מבוצע בהרדמה, ובמהלכו מוצאים הורידים הפגומים. מדובר בהליך שעלול לכאוב ושזמן ההתאוששות וההחלמה ממנו ארוך יחסית. כמו כן, לאחר הניתוח עלולות להישאר על פני העור צלקות ניתוחיות.

גלי רדיו, לייזר או קיטור: שלוש שיטות שפועלות בצורה דומה: החדרת אנרגיה שגורמת לכוויה בווריד, להיווצרות של קריש דם בתוכו שסותם את הוריד. בשיטות אלה ניתן לטפל רק בבתי החולים, לא במרפאה, אבל לא ניתן לטפל באמצעותן בנימים הקטנים, רק בוורידים הגדולים, כך שייתכן צורך בטיפולים נוספים. לאחר הטיפול עלולים לחוש כאבים וייתכן צורך במשככי כאבים. הטיפול מבוצע תחת הרדמה אזורית של הרגל.

הזרקת קצף (סקלותרפיה): זו השיטה החדישה, המומלצת  והיעילה ביותר, שמתאימה גם לטיפול בוורידים הגדולים ובנימים הקטנים ומשמשת גם כטיפול משלים לאחר טיפולים בגלי רדיו, לייזר או קיטור, להעלמת הנימים הקטנים. הטיפול נמשך כ-15 דקות בלבד, ללא צורך בהרדמה, ומבוצע תחת אולטרה-סאונד. במהלך הטיפול מזריקים חומר אלכוהולי מוקצף, שסותם את הורידים או הנימים החולים. יש לחזור על הטיפול מספר פעמים עד להשלמתו.

"אני מעדיף לטפל בשיטת הקצף, משום שהיא מאפשרת לי השפעה טובה יותר על הורידים והנימים ודיוק – בזכות השימוש באולטרה-סאונד. כמו כן, אין כאבים או קושי לחזור לחיי היומיום לאחר הפעולה", מעיד ד"ר רבין.

מהן תופעות הלוואי ומהם שיעורי ההצלחה של הטיפולים בוורידים?

ד"ר רבין: "תופעות הלוואי הן קטנות ומתרחשות בכל אחת מהשיטות: מדובר בשינוי צבע של העור באופן זמני בלבד. התופעות חולפות מעצמן. גם שיעורי ההצלחה הם זהים: ב-92% מהמקרים תוצאות הטיפול ישמרו לפחות 5 שנים. ב-8% מהמקרים יש סיכון לאי ספיקה חוזרת של הורידים".

למידע נוסף על העלמת ורידים באתר פרופורציה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה