חלונות התרבות שלנו

חלונות תרבות, מדור חדש: המלצות התרבות הקצרצרות של מערכת סלונה. כל הדברים שהפכו את חיינו ליפים יותר לאחרונה

18/03/2012
תרבות ובידור קבלו עדכונים מתרבות
  • RSS

סלונה מגישה לכם מדור שבועי חדש: המלצות תרבות קצרות על הספרים, המוזיקה, הסרטים, האתרים ברשת, ההצגות וכל ההתרחשויות בזירה התרבותית שהזיזו אותנו מטוויטר ופייסבוק.

פרוזה

סוסית, לאה איני/ ריקי כהן


צהלה, דהירה, צניפה, סערה. מילים שתמצאו בהטיות שונות בספר החדש של לאה איני, ואני מצאתי אותן גם בחוויה הפנימית שלי בעת הקריאה, קרנבל של תחושות צבעוניות ופנטסטיות, כמו הספר עצמו, שחלקו סוריאליסטי, והוא שונה מאוד מהרומן המופתי הקודם שלה, "ורד הלבנון". הדמות הדוברת, אלכסנדרה סשה זית, מאופיינת בתווי פנים סוסיים כחלק מגנטיקה משפחתית ואלו סימני הזיהוי שלה. היא חוזרת משנים של בריחה מעצמה ומשפחתה באל פאסו, שם שימשה שוליית נגרים לדמות קומית של חוואי מקומי, לאחר שיורשת נחלה במושב בדרום הארץ. את המושב מאכלסים טיפוסים גאוניים בביזאריות שלהם, והסיפור-פנטזיה הזה ממחיש את הכשרון המבריק של איני, לנוע מרומן פוליטי מכונן לספר בועט בעליזותו, כאוטי ובעל שימוש וירטואוזי בשפה, שאי אפשר להניח מהיד או להוציא מהראש. (הוצאת כנרת זמורה ביתן).

טלוויזיה

מרוששות/ מיכל יפה

לאחרונה עלתה בהוט סדרה קומית חמודה, "מרוששות", שתעזור לכם להתמודד עם העובדה שלמחרת צריך לחזור לעבודה. מקס וקרולין הן שתי מלצריות שעובדות בדיינר עלוב בברוקלין. מקס היא השנונה בין השתיים. מישהי שהחיים לא היטיבו עמה והיתה צריכה ללמוד להסתדר. קרולין, לעומתה, היא בלונדה מיליונרית לשעבר, שאביה הואשם בהונאה כלכלית ונזרק לכלא, והיא נותרה חסרת כל. אז מקס מלמדת אותה קצת על חיי העוני וקרולין מלמדת את מקס על חלומות ושאיפות של עשירים.

"מרוששות", שבת, 19:00, HOT קומדי סנטרל


לואי/ הדס בשן

לואי סי קיי הוא אחד האנשים המצליחים ביותר היום באמריקה. ואם לשפוט על פי הסדרה שלו הוא גם אחד האנשים העצובים שם. אפשר לאמר שגם ג'רי סיינפלד ולארי דיוויד הקדימו אותו עם היכולת למכור דמות לוזרית שמאחוריה עומדת מכונת כסף, אבל משהו בלואי יותר אמין. אולי כי בניגוד ל"סיינפלד"  - כאן אין פאנצ'ים. יש קטעי סטנד אפ שזורים באפיזודות עם תזמון קומי מושלם – אבל כל זאת מבלי לצעוק מסרים, אלא פשוט לזרום באבסורד החיים. מומלץ לתת לסדרה זמן ועד אז אפשר לצפות בסטנד אפ הנפלא של לואי ביוטיוב.

"לואי", ראשון, 22:00, yes oh

שירה

לשון אטית, שירה סתיו/ ריקי כהן

ספר שירה חדש לשירה סתיו, ילידת 1971, חוקרת ספרות ומלמדת במחלקה לספרות עברית באונ' בן גוריון בנגב, עורכת במדור הספרים של הארץ, מתרגמת, זוכת פרסי ספרות "ברנשטיין" ו"טבע". סתיו גם ערכה את "פתאום כבו כל האורות", מבחר מהפרוזה של תרצה אתר.

שירה היא מאהבת גדולה ודגולה שלי, אני אוהבת משוררות במיוחד. מאז גיל ההתבגרות (וולך, פלאת', רביקוביץ') הן בנו חלק ניכר מהיסודות התרבותיים שמפרים אותי. הספר של סתיו (בקישור ביקורת מצונית של אלי הירש) הוא תגלית מסעירה ביופיה בשדה השירה המקומית. השירים הביוגרפים, הדיאלוג עם בני משפחתה, הכאב האלים והחודרני המובע באופן כובש, הופכים אותו לנחרט בהוויה, ואת סתיו למשוררת נוקבת ובעלת שפה מובחנת אישית. בקובץ הקטלוג "בכורה" של הוצאת כנרת זמורה ביתן בה יצא הספר, כתבה סתיו על הכתיבה שלה: "אני כותבת שירים משום שיש סיפורים שלא ניתן לספר אותם. השירים מאפשרים לי להסתובב במעגלים סביב המקום שבו אני נדרשת ללכת ישר, ולהנביע מתוכו מעגלים נוספים. עם השירים אני יכולה לדבר על כך שאינני יכולה לדבר. השירים מאפשרים לי לקצות את השורות, לשתוק את המילים, לחטוף את הנשימה, לחיות את הדבר המקוטע".

רשת

לצייר צילום

(את ההמלצה הזו מצאנו באתר מגה פיקסל) אלכסה מיהאד, Alexa Meade, אמנית בת 25 מוושינגטון מציירת על גופם של אנשים ציורי גוף ההופכים אותם לחלק מיצירות הקיר שלה, כל יצירה מדמה תמונה מצויירת שטוחה וצילום שלה, ומתקבלת תוצאה מדהימה במקוריותה. האדם המשתתף ביצירה, מצוייר ומשתלב בה, כך שגופו הוא חלק ממנה. מיהאד מספרת שילדים קולטים מיד בניגוד להוריהם שמדובר ביצירה תלת מימדית, המשלבת שלושה אלמנטים.

צפו בסרט שבו מתארת אלכסה את עבודתה, הופק לאל ג'זירה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה