חיילי צה"ל, הביעו סולידריות

צה"ל לא יכול להתקיים היום ללא שירות הנשים, אבל המאבק נגד דחיקת רגלי הנשים מהצבא לא צריך להיות מאבק של נשים בלבד. חיילים, בואו תבחרו לשרת עם אחיותיכן הנשים

26/07/2017
מיכל גרא מרגליות קבלו עדכונים ממיכל
  • RSS

השינויים הצפויים בפקודת השירות המשותף דוחקים את הנשים בצה"ל יותר ויותר לפינה.

השבוע נחשפו בחדשות 2 שינויים צפויים בפקודת השירות המשותף, בעקבות לחץ בלתי מתון של רבנים. אלו אותם רבנים שמתנגדים לשירות נשים בצבא, וטוענים שנשים מפריעות לצה"ל לנצח.

הנה שלוש הבהרות לשינויים הצפויים בפקודת השירות המשותף:

ראשית, הפקודה החדשה קובעת שיש לתכנן אירועים בהם "כל החיילים ירגישו בנוח מלכתחילה": אנחנו יודעות שכבר עכשיו מספרן של נשים על הבמה בצה״ל מצטמצם, ושלפעמים אפילו אוסרים על חיילות לשיר בציבור מהקהל. המשמעות של הביטוי "כל החיילים ירגישו בנוח מלכתחילה", היא שמעכשיו לא יהיו עוד נשים על הבמה, לא במופעי הווי ובידור ולא בטקסים ממלכתיים. כי התחשבות היא חד צדדית: כלפי החיילים הדתיים, והתחשבות מלכתחילה דוחקת מראש את החיילות.

שנית, קצין במדינת ישראל יוכל לסרב לפקד על נשים ביחידות מעורבות. בלי הכרזות רשמיות הביקוש לנשים ביחידות יפחת ופחות תפקידים ושיבוצים ייפתחו לנשים, כי חבל להסתבך, ועדיף לחסוך מראש בקשות מיוחדות. הרגישויות החדשות של החיילים הדתיים כנראה חשובות יותר מתרומה ממשית של חיילות.

שלישית, במקום לשמור על כל החיילים והחיילות, צה"ל נותן גושפנקא לתיאוריות ההזויות של הרבנים הקיצוניים, כאילו נשים מפריעות לצה"ל לנצח. הפקודה החדשה תסיר את ההגבלות על יצירת מסגרות נפרדות, ומעכשיו כל פעם שחייל יגיד שלא נוח לו ליד אישה - צה״ל יאשר להזיז אותה הצידה. אלא שנשים מהוות היום כשליש מכלל המשרתים בצה"ל, ומספרן בתפקידי לחימה ותומכי לחימה עולה באחוזים גבוהים בשנים האחרונות. מי שלא נותן לצה״ל לנצח הם ההנהגה הקיצונית של הציבור הדתי לאומי, שמטריפה את המערכת הצה״לית.

חיילות וחיילים, אפשר גם יחד (צילום: Lerner Vadim / Shutterstock.com)

בפגישה שערכנו החודש, קואליציה של מספר ארגוני נשים, להט"ב וחופש דת, עם ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז, ועם היוהל"ם, תא"ל שרון ניר, הובטח לנו מפורשות שפרשנות הפקודה תיעשה כך שהפרדות ודרישות צניעות שלא מותרות בה במפורש - הן אסורות, מכיוון שפרשנות רחבה פוגעת בשוויונן ובכבודן של חיילות. הובטח לנו מפורשות כי צה״ל יפעל להנחיל את ערכי השוויון המגדרי לפרשנות הפקודה בשטח, בלי אפליית חיילות בשל היותן נשים, אלא דווקא מתוך כוונה מלאה לדאוג לשירות משמעותי ושוויוני שלהן בצבא. כעת, שבועות ספורים אחרי ההבטחות היפות, אנחנו רואות דווקא מגמה הפוכה, של כניעה לדרישות דתיות קיצוניות באופן שדוחק החוצה את חיילות צה״ל.

האמת הפשוטה היא שצה"ל לא יכול להתקיים היום ללא שירות הנשים. אבל המאבק נגד דחיקת רגלי הנשים מהצבא לא צריך להיות מאבק של נשים בלבד. צה״ל מוביל שינוי שצפוי לייצר מסגרות בצבא לפי מגדר, אבל יש אפשרות אחרת. חיילים וקצינים חילוניים, בואו תבחרו לשרת עם אחיותיכן הנשים. אם חיילים דתיים לא רוצים לשרת עם נשים, שישרתו בקבוצה הומוגנית לא רק של מגדר, אלא כקבוצה דתית. אם חיילים דתיים רוצים לשרת בלי נשים, שישרתו גם בלי חילונים. הרבנים דורשים לבטל את פקודת השירות המשותף. אנחנו מצטרפות לקריאה זו: אין צורך בפקודה שתסדיר שירות של חיילים וחיילות, אנחנו נמצאות ונמצאים יחד כל חיינו. חיילים דתיים מוזמנים ליטול חלק בצבא העם, שהוא ודאי כולל נשים. חיילים דתיים שלא מעוניינים לשרת בהתאם לערכי צה"ל ומדינת ישראל יצטרכו למצוא לעצמם מסגרת שדוחקת אותם הצידה, ולא את החיילות.

חיילות, אל תפסיקו לשיר (צילום: Alex Lerner / Shutterstock.com)

ביקשו מכן להפסיק לשיר? לצאת מחדר האוכל כי חיילים דתיים הגיעו? תפקיד שהייתן אמורות לקבל אויש בידי גבר? חיילים וקצינים, רוצים להפגין סולידריות? פנו לשדולת הנשים בישראל וספרו לנו: [email protected], או העלו את הסיפורים שלכן עם ההאשטאג #לאנוחלי

** הכותבת היא מנכ"לית שדולת הנשים בישראל
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה