חייבים לעצור את אגודת אפרת

סמדר סלומון כבר התריאה בסלונה על פעולותיה של אגודת אפרת למניעת הפלות, וכעת, עם הטרגדיה של הנער שאיים לרצוח את חברתו - היא מצטערת לגלות עד כמה היא צדקה

21/10/2012
סמדר סלומון קבלו עדכונים מסמדר
  • RSS
» מנכ"ל אפרת, מתוך סרט באתר האגודה

מותו של של רז אטיאס ז"ל לאחר בריחתו במכונית המשפחתית כשלצדו חברתו ההרה בת ה-17 בערב יום שישי הינה טרגדיה איומה ומיותרת. טרגדיה שבפרטי הסיפור שהיא טומנת בחובה היא מטלטלת את אמות הסיפים של כל מי ששומע אותה.

זו בוודאי לא הפעם הראשונה שנערה נקלעת למצב של הריון לא רצוי, זהו גיל שיש בו אהבות, יצרים, מין – כן, מותר לומר את המילה – והשלכות לא מתוכננות כמו הריון לא מתוכנן. במקרים הטובים הנערה והנער מוצאים את גורמי התמיכה שבאופן שקול עוזרים להם בקבלת החלטה מושכלת המשלבת בין הרגש לראש ועושה סדר בכאוס אליו הם נקלעו.

ככל הנראה לא כך היה בסיפור של רז אטיאס וחברתו. התחושה שעולה מכל הדיווחים ותיאורי המקרה היא של זוג צעיר שנשאב לסחרור מטורף שאת סופו אנו יודעים. אני מניחה שגורמים רבים חברו יחד לאותה החלטה נואשת לבחור בהתאבדות. אך לא ניתן בשום דרך ואופן להתעלם מהעדויות של אימו של רז, אשר לדבריה מתנדבות "אגודת אפרת" – אגודה למניעת הפלות, דיברו על ליבה של הנערה בעוד זו שוכבת בביה"ח נהרייה, "נתנו לה לקרוא פרקי תהילים, ואמרו כי העובר הוא נשמה ועל נשמה לא מוותרים" מצוטטת אומרת אימו של רז אטיאס.

בעוד מנכ"ל האגודה ד"ר אליהו שוסהיים מכחיש בתקשורת את מעורבותן של מתנדבות ודובר ביה"ח נהרייה מכחיש מצידו נוכחות של גורמים בלתי רצויים בחדרי החולים שלו- הסמנכ"לית לקחה חלק בתוכנית הבוקר בערוץ 2 ולא הכחישה כלל, אלא שלדבריה, המתנדבות שהו במקרה באותו חדר ולכן יצרו את הקשר עם הנערה. את ההכחשות אני בהחלט יכולה להבין, אף אחד לא רוצה להיות חלק מהסיפור הזה. אך ההיסטוריה של אגודת אפרת מלמדת אותנו על התנהלות אחרת. כבר לפני עשור דובר בתקשורת ובוועדות הכנסת על כך שמתנדבות האגודה מכתתות רגליהן בפתחי חדרי הוועדות להפסקת הריון ובבתי החולים.

בין אם במקרה או שלא במקרה איני מתכוונת לנהל דיון עם יד המקרה, זה החלק השולי בעיני. מי שמכיר את פועלה של אגודת אפרת יודע היטב מהם הדרכים שלה להגיע לאותן נערות ומה התכנים שנמסרים להן. אין 50 גוונים של אפור באגודת אפרת יש רק שני צבעים ברורים מאוד: שחור ולבן, לחיים ולמוות, להפלה ולהריון. לפני מעל לשנה יצאתי ממש כאן כנגד הקמפיין שהובילה אגודת אפרת באמצעות סרטי די.וי.די שחולקו בתיבות הדואר ובתוכן תעמולה קשה כנגד הפלות. כמו אז גם עכשיו אני סבורה שאגודה זו דורכת ברגל גסה בתחום הפרט, בשלב של כאוס ובלבול גדול, בגיל רגיש ושברירי, ואם יש נשמה שצריך להציל אלו הן נשמותיהן של הנערות שלא די במצב המורכב אליו נקלעו הן הופכות טרף לאגודה שיש לה מטרה אחת בלבד לעודד ילודה.

הם מסוכנים!

ישנן דעות רבות ושונות בנוגע לביצוע הפלות, וניתן ומותר לנהל ויכוח או דיון ציבורי בנושא זה. אכן, הפלה אינה הליך שגרתי ואיני אומרת לרגע שיש לשעוט לעברו. הפלה טומנת בחובה הליך רפואי לא פשוט ותהליך רגשי מורכב עוד יותר ודווקא בשל כך אסור להפקיר את השטח בידי אגודת אפרת. גם אלו המתנגדים להפלות חייבים לדעת את האמת: אגודת אפרת פועלת באופן שאינו מותיר מקום לספק, לתהייה, לשאלה ולמחשבה מעבר לעובדה אחת הם נגד הפלות באופן גורף. ובואו לא נתבלבל, שלא כארגוני סיוע לנשים, הם אינם פועלים באופן מדוד ושקול, תוך ראייה של טובת הנערה או האישה. הם שמים בראש סדר העדיפויות שלהם את טובת העובר אותו הם משוועים להציל בזחיחות שאין לה אח ורע, לטובת המאזן הדמוגרפי של ישראל שלו הם שמו עצמם המושיע.

שלא כמו ארגוני סיוע אגודת אפרת היא אגודה משיחית בעיני ובעלת אג'נדה פוליטית שעושה שימוש בשיטות של דמוניזציה של ההפלה, בראיה חד מימדית של מצב מורכב, ראיית הזהות הנשית דרך זווית צרה אחת שבה הזהות הנשית מתחילה ונגמרת ברחם. גם אם אפרת מספקת ייעוץ של אנשי מקצוע, הרי אלה מייצגים את עמדת האגודה ואינם מספקים ראייה מפוכחת של המציאות.

על שום כל אלה, ועל שום היותה של אגודת אפרת אוחזת באמת אחת בלבד – האמת שלה, הפלות אאוט - הריון אין, היא מסוכנת. והגיעה העת לעצור את פעילותה ולבצע בדק בית רציני ומעמיק בנוגע להתנהלותה.  שכן אגודה שאינה בודקת את עצמה, שאינה עושה חשבון נפש עם עצמה, שלדברי הסמנכ"לית שלה הבוקר, 50,000 נשים שלהן היא עזרה אינן מביעות חרטה – האם נוכל אי פעם לשמוע את קולן האמיתי? את הגרסה שלהן לסיפור?  אגודה אפרת לא מעוניינת לקחת אחריות על פעילותה ע"י סוג של מיסיונרים להריון שהיא מפעילה בשטח ואף מנצלת ניצול ציני את אותן נשים שהפכו לאימהות ושותקות כי מי מהן תקום ותאמר שהיא מתחרטת על ילד שהביאה לעולם?! זה טאבו שלא מדברים עליו. יש הרבה גורמים נעלמים בפעילותה של אגודת אפרת, הגיע הזמן לשים את הקלפים על השולחן ולהפוך אותם לגלויים ולשקול את פעולתה בצורה מושכלת.

אני מצרפת את קולי לקולן של ארגוני הנשים הקוראים הבוקר לחקור את פעילותה של אגודת אפרת וביטאו זאת במילים הבאות שלפניכם:

"בארגוני הנשים תובעים לחקור לאלתר את פעילותה של אגודת אפרת, אותה הן מכנות "אגודה שפועלת נגד זכותה של האשה על גופה",על ההשלכות הרצחניות שיש לפעילות ותפיסה כזו. לא יעלה על הדעת כי בישראל תפעל אגודה כזו, תוך יצירת קמפיינים מעוררי בעתה, שלא רק מצמצמים את גופה של האשה לכדי רחם בלבד, אלא גם מקדמים במקביל תפיסות גזעניות מבעיתות. הטרגדיה האחרונה מחייבת את הרשויות לחקור לאלתר אגודה זו ולעתור לעת עתה את פעילותה עד אשר יובהר כי אין בפעילותה כדי לסכן נשים בישראל". עוד הוסיפו בארגוני נשים כי "התפיסה המצמצמת נשים לרחם קשורה למצבן של נשים בכלל באוכלוסיה, כולל מעמדן של נשים בשוק התעסוקה ומעמדם הנחות במסגרת חלוקת התפקידים הביתית. לתפיסתנו, הרדוקציה של אשה לרחם בלבד מתכתבת גם עם תכנים פורנוגראפים שמציגים את גוף האשה כחפץ לצורך מתן שירותים, ולא פעם כגוף שמבותר לחלקים".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה