חיוך לבן ומושלם: 5 דברים שכדאי לדעת

בזמן שתחום טיפולי השיניים האסתטי רק הולך ומתפתח, הסטיגמות הישנות מוסיפות ללוות אותנו. ד"ר אילן הכט שם סוף לדעות הקדומות, ועל הדרך גם מעדכן אותנו בבשורות האחרונות בתחום

17/01/2018
שחר קיסינג'ר קבלו עדכונים משחר
  • RSS

קשה להקל בחשיבות הרושם הראשוני בהיכרות. מחקרים מראים שבאלפית שנייה אנשים שזה עתה פגשתן כבר יפתחו כלפיכן דעה מסוימת, כאשר בתום שבע שניות בלבד הם יחליטו אם מצאתן חן בעיניהם או לא. המשמעות היא שחיוך שאינו אסתטי, כזה החושף שיניים צהובות, עקומות, צפופות מדי או פגומות, עלול לפגוע בנו בלא מעט דרכים, בין אם זה בסיכויי ההצלחה שלנו בראיון עבודה כזה או אחר, בסיכויים שנמצא חן בעיני הדייט שלנו ואפילו בקשרינו החברתיים עם הקולגות במקום העבודה החדש.

זה לא סוד שכולנו נמשכות לאנשים בעלי מראה אסתטי יותר. החיוך שהוא כרטיס הביקור שלנו, משחק כאן תפקיד מרכזי. הבעיה היא שהחיוך שלנו דינאמי ומשתנה לא מעט עם הגיל והלידות. נשים צעירות, בשנות ה-20 לחייהן, יחייכו חיוך רחב ויפה, חיוך אשר יחשוף את החניכיים והשיניים העליונות שלהן, בזמן שנשים מבוגרות יחייכו חיוך מתון יותר. לעיתים הן אף יתביישו לחייך בפה מלא, מחשש שהאדם שזה עתה הכירו יבחין במראה שיניהן הבעייתי. כבר לא נראה אצלן את השיניים העליונות וגם לא את החניכיים, ובעיקר נראה את השיניים התחתונות.

אישה צעירה חיוך שיניים פה (צילום: Shutterstock\nenetus)

"החיוך שלנו משתנה עם השנים ומזדקן ממש כמו העור", מסביר ד"ר אילן הכט, רופא שיניים אשר חבר באגודה האמריקאית לקוסמטיקת שיניים ובקבוצת "Digital smile design", קבוצה בינלאומית ששמה לעצמה למטרה לפעול למען עיצוב חיוך דיגיטלי. ד״ר הכט מציע גישה חדשה לשיפור ושינוי החיוך, באמצעות רפואת שיניים אסתטית. לדבריו, מערכת הפה שלנו כל הזמן פועלת, ועם הגיל השיניים שלנו עוברות טראומה. זה קורה קודם כל כתוצאה מהתזונה שאנחנו צורכות, כאשר כל מאכל שאנחנו אוכלות משפיע על פיגמנט הצבע של השיניים שלנו, ומשנה אותו.

"גם הריונות עלולים להשפיע לרעה על השיניים של האישה", הוא אומר. "זה קורה בגלל שאחת מתופעות הלוואי של השינויים ההורמונים של האישה ההרה היא פגיעת חניכיים ושיניים". לדבריו, זאת הסיבה שבגללה נשים מאבדות עם השנים את החיוך היפה והאסתטי שהיה להן. "כמו עם קמטים בעור, גם השיניים נשחקות, ואין איך להימנע מזה. מה שכן אפשר לעשות זה להיעזר בכל הפיתוחים הטכנולוגיים החדשים בתחום, ממש כמו שאנחנו עושים כשמדובר בטיפול בעור הפנים שלנו". ד״ר הכט טוען שיש לא מעט דעות קדומות וסטיגמות לגבי התחום, אשר מונעות מנשים רבות להיעזר ולשנות לטובה את החיוך שלהן, וחבל. הגיע הזמן להפריך כמה מהסטיגמות הללו.

1.            בניגוד לדעות הקדומות: הלבנת שיניים מחזקת את השיניים

בשנים האחרונות הפכה הלבנת השיניים לטיפול האסתטי הפופולרי ביותר בתחום רפואת השיניים, ולא בכדי. היא משדרגת בצורה ניכרת את החיוך שלנו, מעניקה לנו מראה צעיר יותר ונחשבת לפעולה מהירה יחסית. פעולת ההלבנה נעשית על ידי נגזרת של מי חמצן שתפקידה להבהיר את הפיגמנט הפנימי של השן. בעבר היו מושחים חומצה על השן כדי להבהיר אותה, אולם החומרים החדשים שמשתמשים בהם בשנים האחרונות כבר לא מחלישים את השיניים, אלא מחזקים אותן. "החומר החדש של 2018 עבר התפתחות ניכרת", מסביר ד"ר הכט. "לא רק שהוא לא מזיק יותר, הוא אף מחזק את השיניים, וזה הוכח מחקרית. החומר החדש מכיל בתוכו פלואוריד וסידן, רמת ה-PH שלו גבוהה, והוא מונע עששת ומחלות חניכיים. הוא ממש הורג את החיידקים".

ד"ר הכט מזכיר מחקר מפורסם בתחום שהראה שאם לוקחים שתי שיניים ובודקים אותן בתנאי עששת, אזי השן שלא עברה טיפול הלבנה תהיה יותר רגישה לעששת ושחיקה. "קחי לדוגמה את האופן שבו מתמודדים עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים בארצות הברית", אומר ד״ר הכט. "באמריקה, נכים ואנשים שלא יכולים לצחצח את השיניים בצורה סדירה, מתבקשים ללכת לישון עם סד הלבנה. זה עוזר להם להימנע ממחלות חניכיים ועששת".

2.            בניגוד לדעות הקדומות: להלבנת שיניים יש 100% הצלחה

ד"ר הכט מבהיר שאומנם תצטרכו לחזור על פעולת ההלבנה מדי חצי שנה או שנה, אולם אם תשתמשו נכון בערכות תקבלו 100% הצלחה. "לא קיים אדם שעבר הלבנת שלא הצליחה", מסביר ד״ר הכט.

מרפאת הכט סמייל שיווקית. צילום:  shutterstock By WAYHOME studio

3.            בניגוד לדעות הקדומות: לא חייבים לגעת בשן עצמה כדי לשפר אותה

בעבר היתה מי שנמנעה מטיפולים אסתטיים מחשש לזעזע או לשנות משהו בשיניים שלה, אולם הטיפולים האסתטיים של ימינו מעניקים לנו את האופציה לשפר את מראה השן ללא השחזה וללא נגיעה פולשנית. ציפויי חרסינה ללא השחזה הם כנראה הבשורה האחרונה בתחום. ציפויים אלו עשויים משכבות דקות של חרסינה (ממש כמו עדשות עיניים), ומאפשרים לנו לשנות את הצורה, הגודל, המצב ולעיתים אף את מיקום השיניים עצמן, וכל זה מבלי שנצטרך להשחיז את השיניים.

בעזרת הציפויים אפשר לפתור שלל בעיות אסתטיות כמו: צבע השיניים ובעיות של חוסר איזון בחיוך כמו מיקום לא נכון של השיניים או צפיפות יתר. הם אפילו מאפשרים לנו להימנע לעיתים מתהליך ארוך ומייגע של יישור שיניים. פתרון נוסף שמעניקים ציפויי החרסינה הוא לבעיית שחיקת השיניים, עליה דיברתי בתחילת הכתבה. ציפויי החרסינה מסוגלים למעשה לשחזר את הגודל האידיאלי, הרצוי והאסתטי ביותר עבור השיניים שלנו. "אנשים נורא מפחדים לגעת בשיניים שלהם, אך טיפול חרסינה נעשה ללא הרדמה, ללא כאבים ומבלי לשנות את השן עצמה", מסביר ד״ר הכט.

אילןהכט1701שיניים

4.            בניגוד לדעות הקדומות: אתן תדעו בדיוק מה תקבלו

אפשר לשכוח מהימים שבהם לא ידענו כיצד נראה הודות לטיפול אסתטי כזה או אחר. במרפאות המתקדמות שמתעסקות בניתוחי שיניים אסתטיים נעזרים היום יותר ויותר בטכניקת ההדמיה, אשר מתבססת על צילום המטופלת במצלמה דיגיטלית, מעבר על התמונה והחלטה משותפת באשר למראה הנכון והזוהר ביותר לשיניה. את המודל המבוקש מדפיסים במדפסת תלת ממד כדי לאפשר למטופלת להרכיבו אותו על שיניה, ולבחון שוב אם הוא עונה על ציפיותיה. התוצאה הסופית, כאמור, מיוצרת בסוף מחרסינה. "המטרה", מסביר ד"ר הכט, "היא שלא יהיו הפתעות. כל מטופלת מקבלת בדיוק את מה שהיא אישרה".

5.            בניגוד לדעות הקדומות: ציפויי חרסינה מגנים על השן

ציפויי החרסינה עוטפים את החלק החיצוני של השיניים, ובכך מגנים עליהן. זה אומר שהחרסינה כמעט ולא נשחקת, כאשר לפי מחקרים היא מסוגלת להחזיק מעמד כ-15 שנים בממוצע, הכול בהתאם להרגלים ולתזונה של המטופלת. "אין באמת יופי בלי בריאות", מסכם  ד״ר הכט. "לכן צריך לטפל בבעיות השיניים ורק אחר כך לעשות את הטיפולים האסתטיים. אבל בהנחה שאינך סובלת ממחלת חניכיים או שהשיניים שלך ארוכות מדי, טיפול חרסינה יוכל להחזיק לך מעמד 15 שנים ולהעניק לך חיוך יפה, לבן, בריא וצעיר מתמיד".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה