חותכים בהוצאות

הגיע הזמן לנהל את החשבון המשפחתי בצורה חכמה. בתור התחלה הכנו טבלת הוצאות והכנסות ובדקנו איפה אפשר לקצץ. התוצאות מפתיעות

01/07/2013
ענת ברק קבלו עדכונים מענת ברק
  • RSS
» גלידה ועוד גלידה (צילום: Thinstock)

כל חודש אותה סיטואציה חוזרת על עצמה. מגיע ה-10 לחודש ואני לא מבינה איך יורד לנו בכרטיסי האשראי כל כך הרבה כסף. בעלי ואני מגדירים את עצמנו כאנשים חרוצים ולא בזבזנים, אפילו מרוויחים לא רע, קצת יותר מריקי כהן ובעלה, אז איך אנחנו לא מצליחים לסיים את החודש בפלוס? אני יודעת שאני לא היחידה המוטרדת מהמצב הזה. לא סתם יאיר לפיד קיבל 19 מנדטים לאחר ששאל השכם וערב - איפה הכסף? אבל צרת רבים ממש לא מנחמת אותי ולכן החלטתי לקחת את הנושא כפרויקט שמטרתו לעשות סדר בכלכלת המשפחה.

קבעתי עם בעלי "דייט" במרפסת עם אבטיח וענבים והחלטנו שהגיע הזמן להתנהג כמו שני אנשים בוגרים ואחראים. פתחנו את הלפטופ והתחלנו להכניס את כל ההוצאות הקבועות והמשתנות שלנו לתוך טבלת אקסל. הרי מי זוכר בכלל את הקפה שהוא קונה בדרך לעבודה, את הקרטיב שהילד אוכל בגינה והגלידה שהילדה "חייבת" כשהיא הולכת עם חברותיה למרכז המסחרי? אבל פתאום חישבנו עלויות ולא האמנו - רק על סעיף של קפה, גלידות וקרטיבים אנחנו מוציאים בחודש 283 שקלים, ועוד לא הגענו למסעדה שהולכים מדי פעם.

לאט לאט הוספנו את הסעיפים הרלוונטיים לטבלה - מים, חשמל, אינטרנט, טלפון. סעיפים שעל פניו נראה שאי אפשר לקצץ בהם אבל פתאום קלטתי שכולנו עם טלפונים ניידים, לכן אין שום סיבה להחזיק מתוך הרגל טלפון קווי. היחידה שמתקשרת אליו היא אמא שלי והיא תמצא את הדרך להגיע אלי גם בלעדיו.

החלטה נוספת הייתה להתמקח עם כל חברות התקשורת. לא תאמינו מה שיחה עם מנהל ואיומים בנטישה יכולים לעשות. גם אם חשבתם שיש לכם חבילה זולה ומשתלמת תופתעו לגלות שתמיד יש עוד לאן לרדת. לאחר שיחה עם נציגה עקשנית במיוחד של חברת הכבלים, ביקשתי שיתאמו לי טכנאי להתנתקות. הם כבר תיאמו מועד ולרגע חשבתי שאולי עשיתי טעות אבל שעה לפני שהטכנאי הגיע התקשרו משירות לקוחות ואמרו שממש בשבילי, מכיוון שאני לקוחה נאמנה הם החליטו להוריד את מחיר החבילה. כך גם אפשר עם חברות האינטרנט, הניידים וכל חברה שיש לה תחרות בשוק (לצערנו חברות החשמל והמים הן עדיין מונופול).

לאחר שסיימנו להכניס בטבלה את כל ההוצאות, כולל סעיף של אירועים משפחתיים, מתנות, חופשות ותיקונים לאוטו, הבנו שכשיש סדר בראש יש סדר בחיים ואפילו אפשר לנהל את החשבונות שלנו במקום שהם ינהלו אותנו. במהלך אחת מארוחות הערב שלנו (השעה היחידה ביום בה אנחנו מקפידים להיות כולם ביחד ולהתעדכן מה חדש), סיפרתי לילדים על "פרויקט הקיצוצים" בביתנו. הגדולה עיקמה קצת את הפרצוף אבל הסברנו לה שבסופו של דבר זה לטובת כולנו.

מכיוון שנכנסנו לחופש הגדול וברור לגמרי שההוצאות בחודשיים האלה גבוהות, נערכנו מראש והסברנו לשני הגדולים כמה כסף הם יקבלו לבזבוזים והם יחליטו כיצד הם רוצים לנצל אותו. גם למבצעים התחלתי להתייחס בעירבון מוגבל. בודקת האם אני צריכה את המוצר או קונה אותו רק כי מתנוסס שלט גדול מעל המדף בסופר, בודקת את המקרר ומכינה רשימה ולא מסתמכת על תחושת הבטן (הגיע הזמן להפסיק לזרוק מלפפונים) ובעיקר מתייחסת לנושא ברצינות ממש כמו עוד פרויקט חשוב בעבודה.

בשלב זה אני עדיין מתלהבת מהשינויים שחלו בחשבון בזכות התנהלות חכמה של כל בני המשפחה, אבל הסוד הוא ממש כמו בדיאטה - להצליח להתמיד ולשמור על מה שהשגנו. ימים יגידו אם הצלחנו, אבל נראה כי אנחנו בדרך הנכונה.

____________________________

הנה דוגמה לטבלה שתעזור לכם לחשב את ההוצאות וההכנסות - לחצו כאן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה