חורכות את הדשא

רחל ובתה עלמה הלכו להתנסות בענף ספורט מיוחד במינו וחזרו מאושרות עד הגג

12/04/2016
רחל הזנפלד קבלו עדכונים מרחל
  • RSS

desheee

הכדור מתגלגל אבל הוא ממש לא עגול

ביום שני האחרון הצטרפתי יחד עם עלמה, בתי בת ה-11, לאימון נבחרת ישראל לנשים בכדורת דשא. כדורת מה? כן, גם אנחנו לא ידענו למה בדיוק לצפות ומה נראה כשנגיע, אולם ברגע שהגענו  למועדון ברמת גן, וראינו את משטחי הדשא הקצוצים למשעי, את מבנה המועדון ובעיקר את השקט והאווירה הפסטורלית – ידענו שהולך להיות משהו מיוחד.

בכניסה פגשנו את מאמנת הנבחרת יפה לוין. יפה החלה באימון הנבחרת והצמידה לנו את מוריס בעלה, שהינו שחקן ותיק (ישנם כ- 500 שחקנים רשומים באיגוד בארץ) ופעיל באיגוד מזה שנים ארוכות. התיישבנו בכיף על הספסל והסתכלנו על הנבחרת מתאמנת, כאשר עלמה התרוצצה וצילמה ואני מנסה להבין מה ומי לפני שאני מתחילה את האימון ומתנסה במשחק.

כמו באולינג אבל לא באמת

למתבונן מהצד, כדורת דשא נראית כמו גרסא של באולינג על דשא עם כדורים פחוסים ומוזרים, אך בעצם מדובר במשחק טקטי ומתוחכם שדורש לא רק כושר (את עומדת וזורקת כדורים, לא קלים, במשך שעתיים וחצי עד שלוש, שזה אורך המשחק המקובל), אלא גם הרבה חשיבה ואימון לכמות האנרגיה שיש להשקיע בזריקת כל כדור, על מנת שיגיע למיקום הרצוי (הכדורים אינם מתגלגלים ישר, אלא במסלול אליפטי ולכן המשחק אינו פשוט כפי שנראה).

the balls

ענף כדורת הדשא מיוחד בכך שאין בו מגבלת גיל או מין. בנבחרת ישראל לנשים תמצאו את שירה בת ה- 19 (שמוגדרת כספורטאית פעילה על ידי הצבא, היחידה מענף כדורת הדשא. מעמד זה מאפשר לה לשרת בצבא שש שעות ביום שלאחריהן היא כבר באימון או בתחרות. לצידה משחקות נשים בנות שלושים, ארבעים וחמישים. הספורט הזה מתאים לכל הגילאים וניתן לשחק בו גם בקבוצות מעורבות מבחינת מין, וגם בתצורת זוגות, שלשות ורביעיות. מוריס סיפר לנו כי במועדון חיפה עורכים פעם בשנה תחרות בין משפחות.

נבחרת הנשים שהצטרפנו לאימון שלה חזרה לא מזמן מתחרות בקפריסין, בה זכתה במקום השני וכעת הן מתכוננות לאליפות בניו-זילנד. למרות שאנחנו מדינה קטנה ומספר השחקנים בה מועט יחסית, יש לנו בהחלט נוכחות בולטת בתחרויות העולמיות, אומרות שחקניות הנבחרת.

rachel has

גורם משמעותי במשחק הינו הדשא. מכיוון שאינו קשיח הוא משתנה לעיתים במהלך המשחק, מה שדורש מהשחקניות להתאים את עצמן במהלך המשחק לצורתו המשתנה. הדשא עליו משחקים חייב להיות מכוסח לגובה 3 מ"מ, על מנת שהכדורים הייחודים של המשחק יוכלו להתגלגל עליו בצורה מיטבית. מסיבה זו השחקניות נועלות נעליים עם סוליה ללא חריצים, על מנת שלא להביא לדשא אלמנטים מבחוץ שיפגעו במשטח.

עלמה קיבלה ממוריס כדורי ג'וניור לילדים (במשקל המתאים לגילה) והתחלנו לשחק. המטרה הינה להתקרב עם הכדור שזורקים לכדורון הלבן. גם עלמה וגם אני גילינו מהר מאוד שזו משימה לא פשוטה. "את לחוצה״ אמר לי מוריס, ״המטרה במשחק היא שהכדורים שלך יגיעו קרוב כמה שיותר לכדורון ויהיו לפני כדורי היריב״. אין ספק שאני עוד אצטרך להתאמן.

שירה, החיילת-ספורטאית וחברת הנבחרת סיפרה לנו שמילדות עסקה במגוון מאוד גדול של ענפי הספורט היותר מוכרים: כדורסל, כדור יד, טניס ועוד. בכולם הגיעה להישגים גבוהים, אבל אחרי האימון השני בכדורת דשא, בגיל 14, היא התאהבה והפכה אותו לספורט העיקרי שלה.

alma and shira

שאלתי אותה מה משך אותה בכדורת דשא והיא סיפרה: ״המשחק דורש ריכוז מאוד גדול. אם היית פוגשת אותי לפני כמה שנים היית רואה מישהי מאוד קופצנית ולא מרוכזת, ברגע שעליתי למגרש כדורת הדשא דברים השתנו. זה הגיע למצב שלבגרויות הבאתי את החומר לכאן ולמדתי על הספסלים ליד המגרש בין האימונים, כי גיליתי שכך אני מתרכזת הכי טוב. המשחק הזה הביא לי שקט נפשי וגם ביגר אותי מאוד. אם בתור ילדה לא העזתי לענות למבוגרים, כיום אני מאוד אסרטיבית ויודעת להתמודד עם ביקורת גם מאנשים הרבה יותר מבוגרים ממני וזאת לצד השקט הנפשי והיכולת ללמוד להתרכז. זה גם שיפר לי מאוד את הקורדינציה".

השלווה והפסטורליות במגרש האימון היא אכן מדהימה.״שהשלווה פה לא תטעה אותך״, מוסיפה שירה, ״המשחק הזה הוא מאוד תחרותי וגם אני כזו, עכשיו יש הרבה מאוד תחרויות בין המועדונים ואני משתדלת להיות בכמה שיותר על מנת לשפר את הדירוג שלי. בארץ ישנם ששה מועדונים פעילים שהשחקנים שלהם מתחרים ביניהם וכן בתחרויות בחו"ל וכך נקבע דירוג השחקנים , בדומה לטניס״.

את שירה הביא למגרש הספר של אמא שלה שהחליט לפתוח קבוצה לילדים והדביק אותה באהבתו למשחק. שירה החליטה גם לקחת חלק בהכרת הספורט לדור העתיד ומדי יום שישי היא מביאה למגרש ילדים משבט הצופים הסמוך ונותנת להם להתנסות. היא גם מתעתדת לפתוח חוג לילדים במועדון רמת גן בשנה הבאה.

גיל 11-12 הינו גיל טוב להתחיל. יכולתי אף להרגיש זאת בדרך שעלמה בת ה-11 תפסה בזריזות את דרך גלגול הכדורים במשחק. היא הצליחה מהר, אחרי מעט ניסיונות, למרות שמעולם לא החזיקה כדור מסוג זה בידה.

האפשרות בספורט הזה להתאמן ולשחק ביחד אמא ובת, ואף  להתחרות יחד וכל זאת בשלווה, באווירה רגועה ופסטורלית וכאמור - במועדון יפה ומטופח היא בהחלט לא משהו שרואים כל יום. מאוד נהנינו ונמליץ לחברות לבוא להתנסות.

ולסיום, לא נשכח לאחל המון בהצלחה לנבחרת הנשים באליפות בניו- זילנד!
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך