חוק הסרטונים: די לאונס וירטואלי

ח"כ יפעת קריב נפגשה עם בחורה שסרטון שלה הופץ בוואטסאפ. בטור מיוחד לסלונה היא מספרת על ההחלטה שהובילה להצעת החוק האוסר הפצת תכנים מיניים ברשתות החברתיות

09/01/2014
יפעת קריב קבלו עדכונים מיפעת קריב
  • RSS
» ח"כ יפעת קריב: תופעה שהורסת חיים. צילום: יח"צ

אנו חיים בעולם שמשתנה תדיר במהירות עצומה. מכנים זאת "עידן המידע". הכל נגיש, הכל זמין, הכל בלחיצת כפתור. בהרבה מאוד היבטים זה שינה את חיינו לטובה, אך בד בבד אנחנו מתחילים לגלות תופעות חברתיות מטרידות מאוד הנגרמות בחסות הטכנולוגיה. אחת התופעות החברתיות היותר המדאיגות, לה אנו עדים לה בשנים האחרונות, קשורה באובדן הפרטיות ובחוסר היכולת שלנו לשלוט בהרבה מקרים בחיים האישיים שלנו.

בישראל בשנת 2014 אחד הביטויים החמורים והמזעזעים של התופעה, הוא נושא של הפצת תכנים מיניים בעולם הוויראלי, ותוך כדי זה קריסה של כל חומות המוסריות והנורמטיביות.

לפני כמעט שנה נבחרתי לכנסת. הפגישה הראשונה שלי כחברת כנסת הייתה עם "הדס" (שם בדוי). הפגישה התרחשה בעקבות חשיפה בתקשורת של מקרה בו הופצו סרטונים ברשת הוואטסאפ של בחורה צעירה מקיימת יחסי מין עם בן זוגה. בפגישה הדס סיפרה לי על המהירות שבה התפוררו חייה, על ההתדרדרות הנפשית שלה בעקבות המקרה ועל חוסר היכולת של רשויות החוק לעזור לה.

כך בעצם נולד "חוק הסרטונים", שעבר השבוע בכנסת ונכנס לספר החוקים הישראלי. היה ברור לי שזה הדבר הראשון שאני הולכת לעשות כחברת כנסת. באותה העת עוד לא ידעתי עד כמה מדובר בחקיקה פורצת דרך בישראל ובעולם.

לא מדובר במעשה קונדס

קצב החקיקה מאחר תמיד את המציאות הטכנולוגית והווירטואלית בה אנו חיים. קשה מאוד לדמוקרטיה להדביק את הפער בין הנורמות החברתיות והחוקיות אותה היא רוצה להנחיל, למהירות שבה משתנה המציאות. אל מול הפער הזה, ראיתי לנגד עיניי את הדס.

הצעת החוק אוסרת על הפצה של תכנים מיניים באינטרנט וברשתות החברתיות. על פי ההצעה, יורחב החוק למניעת הטרדות מיניות ויכלול מקרים בהם הפצת תמונותיו של אדם ללא ידיעתו או בכפייה מבלי שידע והסכים, ייחשבו הטרדה מינית שדינה עד חמש שנות מאסר. העבריין יהפוך לעבריין מין והנפגעת תוכר כנפגעת של הטרדה מינית.

הלשון המשפטית הזאת בעצם אומרת - הפצה של סרטונים ותמונות בעלי אופי מיני ללא הסכמת הצדדים היא עבירת מין. כמו אונס, כמו מעשה מגונה, כמו הטרדה מינית. זאת לא רק אמירה אופרטיבית על כל המשתמע מלהיות נפגעת מין ולהיות מוכר כעבריין מין. זו גם אמירה חברתית ומוסרית שאומרת - די! עד כאן! לא מדובר במעשה קונדס, לא מדובר בצחוקים בין החבר'ה, לא מדובר בחופש המידע. התופעה הזאת הורסת חיים של נערות ונערים, בחורות ובחורים שחווים "אונס וירטואלי" שלעיתים הוא יותר חמור מאונס רגיל. הבושה, תחושת האפסות, רגשות האשם יהיו שם תמיד כי ברוב המוחלט של המקרים, כמו במקרה של הדס, סרטונים אינטימיים שלה לעד יהיו חשופים, זה לעולם לא ייעלם, היא תמיד תהיה כוכבת פורנו בעל כורחה.

"כיום ברור להחריד שהטכנולוגיה שלנו עלתה על כושרנו לאנושיות", אמר אלברט איינשטיין. אני שמחה שהצלחנו, לפחות במעט להדביק את הפער ולראות לנגד עיננו את האנושיות.

*****

יפעת קריב היא אם ל-4, עובדת סוציאלית וח"כ מטעם מפלגת יש עתיד.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה