הארכת ההתיישנות על הטרדה מינית

עו"ד מיה צחור מברכת על הארכת תקופת ההתיישנות על חוק ההטרדה המינית, לאור הזמן שלוקח לתלונות להבשיל

01/02/2012
עו''ד מיה צחור קבלו עדכונים מעו''ד
  • RSS
» מהייעוץ עד התביעה עובר זמן. צחור

בשורה למתלוננות על הטרדה מינית, בשורה למי שאוזרת כוח להתלונן על הטרדה מינית, שמבשלת את העניין ומחכה ששעתה תבוא לה לעשות מעשה ולהגיש תביעה על הטרדה מינית: הכנסת אישרה בקריאה שלישית את הצעת החוק להאריך לשבע שנים את ההתיישנות על תביעות על הטרדה מינית.

עד אתמול היתה תקופת ההתיישנות הקבועה בחוק שלוש שנים בלבד, מה שהיקשה על נפגעות הטרדה מינית להגיש תביעה. רבות מהפונות לייעוץ על הטרדה מינית עושות זאת כמה שנים לאחר האירועים.

נניח אשה היתה קורבן להטרדה מינית מתמשכת מצד הממונה שלה, שפקד עליה לקיים איתו יחסי מין כחלק מתנאי העבודה. לוקח חודשים ארוכים, שנים, להיות בכלל מודעת לכך שאפילו היא נתנה את הסכמתה, הסכמתה לא תופסת שכן הוא הממונה הוא בעל המרות. ואחרי שכבר מודעים שמשהו לא כשר נעשה פה, שלשכב עם הבוס בהסכמה נניח, זה לא דבר שצריך להיות בחיי העבודה, לוקח זמן רב עד שאוספים את הכוחות לעשות מעשה.

בחוקי עבודה אחרים, שאינם מצריכים מאמץ נפשי, אינם כרוכים ביחסים מעוותים עם בעל שררה והמודעות אליהם רבה, כמו חוק פיצויי פיטורים וחוק הגנת השכר, ואפילו דמי הבראה - ההתיישנות היא שבע שנים. טוב עשתה הכנסת, ואי אפשר בלי מילה טובה ליו"ר הועדה לקידום מעמד האשה ציפי חוטובלי, שעמדה על כך שכדי לעודד נשים לעמוד על זכויותיהן צריך להאריך את תקופת ההתיישנות.

ההצעה הזאת עומדת על שולחנה של הכנסת כבר כמה שנים. בתחילה התנגד משרד המשפטים להצעה בטענה שמדובר בסיטואציות בעייתיות מבחינה ראייתית ומרחק הזמן יוצר סכנה לעיוות הדין. משרד המשפטים טען גם כי במקרה של הטרדה מינית, לעומת עוולות אחרות, אין נזק נפשי שצריך להתגבש במשך שנים ולכן לא נחוצה תקופת התיישנות רגילה כמו בעוולות אחרות. אלו טענות המנותקות מהמציאות. תקופת ההתיישנות הקצרה להגשת תביעות אזרחיות על הטרדה מינית הציבה מכשול בפני מתלוננות. לעיתים לוקח לעובדת כמה שנים של טיפול נפשי עד שיש לה את הכוח לעשות את הצעד הראשוני ולפנות לייעוץ משפטי, ולשמוע אולי בייעוץ שהבוס שלה אולי חזק, אבל יש חוק שחזק ממנו. השלוש שנים הללו היו תקופה קצרה מדי.

עו"ד מיה צחור, מומחית בדיני עבודה, מנהלת "עובדות, האתר לזכויות העובדת"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • מוטרדות « האחות הגדולה 02/02/2012

    [...] הקורבנות של תעשיית הזנות והסחר בנשים, ולשפר את מצבן.  הארכת ההתיישנות על הטרדה מינית (עו"ד מיה צחור, סלונה) תקופת ההתיישנות הקצרה להגשת [...]

בחזרה למעלה