חולמים ומרזים: שינויים בתזונה באמצעות היפנוזה

טיפול באכילת יתר בעזרת היפנוזה רפואית מאפשר גישה ליכולות שלא תמיד אנחנו מודעים אליהם ופועל באמצעות שימוש בתהליכי דמיון. הפסיכולוג נפתלי אדרי מכניס אתכם לעולם פנימי עמוק

20/07/2015
נפתלי אדרי קבלו עדכונים מנפתלי
 • RSS

היפנוזה. צילום: שאטרסטוק

"אני לא מצליחה להפסיק לאכול", "כאילו אין לי שליטה", "נמאס לי"- מי לא מכיר את התחושות המתסכלות האלה כשפותחים את הנושא המורכב של אכילת יתר? מרבית הנשים נמצאות רוב חייהן בדיאטה מתמדת או לפחות בהתכוננות אליה ("מחר דיאטה!"). גברים, אשר שיעור בעלי המשקל העודף ביניהם גבוה מאשר אצל הנשים, ככל הנראה מוטרדים מכך קצת פחות, או לפחות מדברים על כך פחות. במקרים רבים "ניסיון לדיאטה" הוא המענה הטבעי מבחינתנו לתופעה של אכילת היתר, שלפי הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מובילה ליותר מ50% בעלי משקל יתר בכלל האוכלוסייה.

אולם, אם נחזור שלב אחד אחורה ונבחן את הסיבה לאכילת היתר נגלה כי המקורות לאכילה רגשית והשמנה שונים מאדם לאדם ואם נצליח לטפל בהם, נוכל להימנע גם מכל הדברים הלא נעימים העלולים להתקשר לאכילה: החל בתחושות של אשמה ובושה, של חוסר אונים וייאוש, וכמובן בהשמנה עצמה.

איך? ישנן דרכים שונות להצלחת השינוי ההתנהגותי המבוקש.  אחת הדרכים היעילות והעמוקות ביותר, בה נתרכז בכתבה זו, היא היפנוזה רפואית. היכולת האנושית לחוות ולגלות, להבין ולשנות, להתרכז ולדמיין, מאפשרת לאנשים לחוות שינויים מהירים יחסית, ובדרכים מפתיעות ויציבות. בחלק גדול מהמקרים, השלב הראשון בדרך לשינוי המיוחל, הוא דווקא בהבנת הסיבות.

אז מה בעצם הסיבה לאכילה מוגזמת?

 • האם האכילה קשורה אצלך לעיתים קרובות בתחושות כלליות של חוסר שליטה?

 • האם את נוהגת לאכול בלילה, או לבד, תוך כדי הסתתרות ותחושות של בושה?

 • האם את מפצה את עצמך באמצעות אוכל?

 • האם אכילת היתר קשורה בחוויות של ענישה עצמית?

 • האם כילדה ראית מישהו קרוב אלייך מגזים באכילה?

 • האם בבית בו גדלת אכילה שימשה כדרך להביע אהבה וחום?

 • האם לעיתים את אוכלת מתוך תחושות של ריקנות? בדידות?

 • האם את מרגישה שאכילת היתר מקשה עלייך להרגיש מושכת או יפה?

 • האם אכילת היתר מלווה אצלך לעיתים בתחושות של חטא?

 • האם את מרגישה שאכילת היתר משמשת לעיתים לטשטוש רגשות?

ישנם מהמקרים בהם אנשים מסוגלים להתמודד בעצמם עם אכילת יתר, לרוב על ידי מודעות מוגברת לסיבות, למוטיבציות סותרות ולמטרות. עם זאת, לעיתים יש צורך להיעזר באיש מקצוע על מנת להצליח לשנות את ההרגלים הבעייתיים ולרכוש התנהגויות בריאות יותר. ההיפנוזה הרפואית, כאמור, היא אחת השיטות המוכחות בתחום אשר לעיתים קרובות מצליחה לעזור לאנשים אחרי ששיטות רבות לא הצליחו לסייע להם. ההיפנוזה היא מצב מיוחד של מודעות, שבו ניתן להציע ולעודד שינויים בתחושה, בהרגשה ובהתנהגות: על ידי עקיפת הבקרה האינטלקטואלית ובאמצעות שימוש בתהליכי דמיון. מבחינה גופנית המצב ההיפנוטי קשור בדפוס פעילות ייחודי של המוח, בתהליכים עמוקים של רגיעה ובשליטה מוגברת בפעילות של מערכת העצבים האוטונומית. בהיפנוזה רפואית משתמשים במצב התודעה המיוחד הזה לטובת שיפור באיכות החיים וכדי לסייע לאדם לגשת לכוחות, ליכולות ולמשאבים, שבדרך כלל הוא לא מודע אליהם. בארץ רשאים לעסוק בשיטה זו רק פסיכולוגים ורופאים, והצלחת ההיפנוזה - חשוב לציין - קשורה גם בהתאמה אישית ומדויקת בהתאם לתכונות ולאופי הייחודי של כל אדם שפונה לטיפול.

10 דרכים היפנוטיות לרדת במשקל

 1. להתחבר מחדש, דרך זכרונות, או באמצעות חוויה בהווה לתחושות הגופניות הטבעיות של רעב ושובע.

 2. לרכוש טכניקות עמוקות להרפיה עצמית ושליטה.

 3. להבין את הגורמים הרגשיים הלא מודעים הקשורים באכילה.

 4. לאתר מוטיבציות סותרות לתהליך הירידה במשקל וחיזוק המוטיבציה.

 5. לשקם הדרגתית את היחסים עם הגוף בדרכים שונות.

 6. להפחית התנגדות ולהעלות מוטיבציה, דרך בחינת הקשיים בביצוע של פעילות גופנית מתונה ונעימה.

 7. לחזק את התחושות הגופניות החשובות: בחילה, לחץ וצרבת המופיעות לאחר אכילת יתר.

 8. לחזור לאירועים משמעותיים בחיים הקשורים באכילת היתר ולשנות את החוויה לטובת חופש גדול יותר בהווה.

 9. לחוות "ניתוח קיצור קיבה" היפנוטי ועוצמת תיאבון שהולכת ופוחתת.

 10. לאתר מקורות הנאה חלופיים ולחזק את המודעות ואת ההנאה מהאוכל.

חלק מכלים אלה ניתן כמובן לנסות וליישם גם לבד, אנשים לפעמים מגלים בתוך עצמם פתרונות יצירתיים ומפתיעים לרכישה של התנהגויות בריאות יותר. לטובתם שלהם, לטובת אהוביהם ואוהביהם, ולטובת סביבה בריאה יותר לכולנו.

נפתלי אדרי הוא פסיכולוג העוסק בפסיכולוגיה רפואית, היפנוזה וביופידבק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך