חוכמת החלומות

משחר ההיסטוריה האנושות מנסה להבין מהם חלומות. האם אלו רק חזיונות לילה חסרי פשר או שמאחוריהם מסתתרת משמעות אמיתית? לקבלה יש פתרונות

01/04/2015
קרין לויט פרידריך קבלו עדכונים מקרין לויט פרידריך
  • RSS

חלומות טובים (צילום: שאטרסטוק)

בוקר. את פוקחת את העיניים, מתעוררת לאיטך, ומרגישה איך, פיזית ממש, החלום שממנו הקצת עכשיו, החלום שהיה המציאות שלך בשעה האחרונה (או אולי אלו היו רק 5 דקות? אולי לילה שלם? קשה לדעת), פשוט חומק ממך ועובר למקום לא ידוע, שובל של חלום נעלם מאחורי ערפילים של שכחה. היום החדש, האור, פרץ המחשבות היומיומיות תופס את מקומו בהכרה והחלום נדחק בחזרה למקומו הטבעי בתת המודע.

מהם אותם חלומות שאנחנו חולמים בלילה? מאיפה הם מגיעים? מה התפקיד שלהם? האם מדובר במילון של סמלים ומשמעויות, שק רגשי של דחפים מודחקים, מסרים סודיים מעולמות אחרים או סתם ערימת שאריות מיותרות של מחשבות ודימויים שנשארים במוח בסוף היום? התשובה לשאלה הזו על פי חוכמת הקבלה היא ברורה מאוד. לחלומות יש תפקיד משמעותי, והוא - להיות החלק שמקשר בין התת מודע שלנו, המאגר של כל הידע, החוכמה, הרגש והרוח שצבורים בנו, לבין החלק המודע שלנו - שבו נמצא המידע הנגיש, הזמין, הרגשות המיידיים ובעצם כל מה שאנחנו חווים בשעות הערות שלנו.

החלומות הם מסרים מהנשמה

בשיחה מרתקת על משמעותם של חלומות בקבלה, הסביר לנו אליהו ירדני, ראש המרכז לקבלה בישראל, שכולם חולמים, אבל לא כולם זוכרים את כל החלומות שלהם. "על פי המקובלים", מבאר ירדני, "לכל דבר יש סיבה ושום דבר לא קורה סתם. לכן, אם את זוכרת את החלום שחלמת בלילה, כנראה שיש לכך סיבה, וכך גם להפך - אם שכחת את החלום, יש גם לכך סיבה".

"על פי חוכמת הקבלה", אומר ירדני, "לכל אחד מאיתנו יש פוטנציאל עצום. האדם, הילד, נולד עם הפוטנציאל הזה אצור בו כמו זרע של תפוח, שכבר מכיל בתוכו את כל מה שהעץ יכול להיות. הקושי העצום הוא לממש את הפוטנציאל הזה, להיות מסונכרנים עם כל מה שאגור בתת המודע שלנו. תת המודע שלנו הוא נפלא, הוא כל מה שחווינו, הוא המקום של הנשמה, הוא יכול להתגבר על פחדים שעוצרים אותנו, או על עצבות, אבל הקושי הגדול הוא להגיע אליו. לכן הקבלה מציעה לפתור את החלומות, שיכולים להיות השער שלנו אל אותו מאגר בלתי נדלה של ידע".

טיפים לפתרון חלומות על פי הקבלה

1. חשוב שפותר החלום יהיה לטובתכם. "לפתרון החלום יש משמעות רבה" מסביר ירדני, "ולכן לא כדאי לספר את החלום שלכם לכל אחד, אלא רק למישהו שיידע להאזין ולהעניק לפתרון אנרגיה טובה וחמה".

2. לא לפתח אמונות טפלות לגבי החלומות. "חשוב לזכור", מזהיר ירדני, "לא להסיק מהחלום שמשהו לא טוב עומד לקרות. זו מיסטיקה, זו לא אמונה טפלה, לדברים שנראים כמו משהו רע בחלום יכולה להיות דווקא משמעות חיובית".

3. לא להכריז שחלמתם חלום רע. "אצל המרוקאים נוהגים להגיד 'חלום טוב, חלום שלום'" מסביר אליהו. "הכוונה היא, גם בהמשך לסעיפים הקודמים, שלחלומות יש הרבה כוח וכך גם לפרשנות שלהם. כדאי להיזהר מהגדרה של חלום כשלילי או רע, כי אז הוא נהפך לכזה".

4. הכוח של הפרשנות נמצא בידיכם. "אפשר להיעזר בחלומות כדי לפתור בעיות בחיים", מסביר ירדני, "למשל - להתגבר על דחף לעשות משהו שלילי. אם אני עצבנית, ואני נוטה לנהוג כמו מטורפת, ואני חולמת על תאונה, החלום לא אומר שתהיה תאונה, החלום אומר שכדאי להפסיק לנהוג בצורה כזאת".

 חלומות נפוצים ופירושם

מי חלם על פיל בחלום (שאטרסטוק)

1. סיר בישול על האש המשמעות היא ששלום עומד להיות מושכן, קונפליקט עומד להיפתר, "כי המים מכבים את האש", מסביר ירדני, "והסיר חוצץ ביניהם".

2. נחש שמכיש אותי "זה חלום נדיר יחסית, שמשמעו סכום של כסף שאמור להגיע אל החולם בצורת עיסקה, ירושה או העלאה במשכורת".

3. מוות "בניגוד לפאניקה שאמונות טפלות על חלומות עלולות ליצור, חלום על המוות שלי או של מישהו אחר דווקא מעיד על חיים ארוכים של המת בחלום".

4. חלום שחוזר על עצמו שוב ושוב "כנראה שיש איזה פתרון שמחכה להימצא והחולם עדיין לא מצא אותו. זו כמו מעטפה סגורה שהחולם צריך לפתוח".

5. חלומות על דברים שקרו לנו במשך היום "אם בחלום מופיעים דימויים ממה שקרה לנו באותו יום, ייתכן שהפרשנות של החלום היא פסיכולוגית או נייטרלית. אם הדימוי איננו מתקשר לחיי היומיום שלנו, ככל הנראה מדובר בסמל שיש להתייחס אליו במשמעותו הרוחנית".

6. פיל "אם פיל הופיע בחלומכם, ייתכן שנס עומד לקרות לכם בקרוב".

7. כלבים או זאבים "ייתכן שאתם צריכים להיזהר, שימו לב לפעמוני אזהרה".

8. אריה "אם אנחנו מנצחים את האריה בחלום", מסביר ירדני, "הדבר יכול להצביע על הצלחה אל מול יריב. אם האריה שרוע לצידנו, היריב עומד להפוך לחבר.

9. ביצים רצון או שאיפה. אם הביצה שלמה - ייתכן ומדובר ברצון שלא הוגשם או צורך שלא מולא. ביצה שבורה יכולה להצביע על מימוש של תקווה. "כך גם לגבי כל דבר שאפשר לפתוח", מסביר ירדני - אגוז, קופסה או צנצנת זכוכית. אם הם שלמים, התוכן שלהם נסתר ואם הם נשברים אנחנו מגלים את תוכנם".

10. מים "מים יכולים לסמל טיהור וניקיון או מבול והצפה של רגשות וכאוס. גשם יסמל בדרך כלל חדשות טובות, ואם אנחנו חולמים על עצמנו שותים מים טהורים, בעיקר אם הם נובעים ממעיין או באר, זה מצביע על שקט, שלווה ושמחה".

11. אדמה "אם אדם בריא חולם על עצמו חופר באדמה או סוחב חול", מסביר ירדני, "אין משמעות מיוחדת לחלום. אבל אם החולם חולה, זה עשוי להיות אות אזהרה למצבנו הפיזי"

12. אש "חלום על אש חיה עלול לסמל בעיות", מסביר ירדני. "אבל אם אנחנו מחזיקים נר או מביטים באח בוערת, הדבר יכול להצביע על רוחניות. הדלקת נר בחלום נחשבת לסימן חיובי, ואילו כיבוי נר נחשב לסימן שלילי".

מידע ופרשנויות נוספות לחלומות אפשר למצוא באתר של המרכז לקבלה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה