חוזרים לבית הספר: טיפים לחזרה לשגרה

החופש הגדול כבר מסתיים וזה הזמן להתארגן לקראת השנה החדשה ולהכין את הילדים לחזרה לשגרה בעזרת הטיפים של נגה בירן, אימא ל-4 ומנחת הורים

29/08/2017
נגה בירן קבלו עדכונים מנגה בירן
  • RSS

חוזרים לבית הספר באנרגיות מחודשות (צילום: שאטרסטוק)

הילדים היו בקייטנות. הגדולים יותר עבדו או סתם היו בבית כל היום. נסעתם לחופשה. ביליתם בכמה אטרקציות. הילדים הספיקו להשתעמם המון בבית, לריב עם האחים, להפוך את היום ואת הלילה, לבלות כל היום במסכים.

השבוע החופש הגדול עומד להסתיים. זה הזמן להתחיל להתארגן לקראת השנה החדשה. כדאי להתארגן ולהכין את הילדים לקראת החזרה לשגרה. ולעזור להם לגייס מוטיבציה ואנרגיות חדשות להתחלת השנה ברגל ימין.

הנה כמה טיפים:

1.תכנון תכנון תכנון – שבו וחשבו על כל הפרטים החשובים לקראת תחילת השנה. שעות שינה, חוקים וגבולות, סדר יום, ארוחות ותזונה בריאה, מה לשים בכריכים. הכינו רשימה של כל הנושאים עליהם חשוב לכם לדבר עם הילדים.

2. שבו לשיחה עם הילדים על כל הנושאים. הקשיבו להם ובדקו מה דעתם ואיך הם רואים את הדברים. הציגו את מטרת השיחה: להחליט החלטות, להגיע להסכמים כדי לעזור לילדים להתארגן לקראת פתיחת שנת הלימודים החדשה.  שוחחו על חזרה לשגרה. קבעו שעות שינה וימים בהם ניתן לצפות בתוכניות אהובות. כללים לגבי שימוש בנייד וביחד קבעו סדר יום וכללים חשובים להתנהלות במהלך שנת הלימודים. המטרה של  ארגון ותכנון מראש כדי להתחיל את השנה בכיף ועם כמה שיותר שיתוף פעולה ביניכם וגם כדי להקל על כולם ולהוריד לחץ.

3. כתבו הסכם המפרט את כל ההחלטות שלכם ורשמו בו את כל הסעיפים עליהם הסכמתם. כולם חותמים על ההסכם ותולים אותו במקום מרכזי בבית.

4. זה הזמן לעשות סדר בחדרים לזרוק מה שלא צריך ולארגן את החדר כך שיהיה מסודר ומאורגן באופן כזה שיאפשר ללמוד ולהתרכז ולשמור על הסדר והארגון.  עומס ובלאגן בחדרים מאד מקשים על ילדים ולכן כדאי להשקיע זמן בארגון החפצים ובפינוי מה שלא נחוץ. כדאי לעשות את זה כפעילות משותפת. שימו מוסיקה וסדרו ביחד בכיף.

5. מומלץ לקיים שיחה עם הילדים על המטרות שלהם לקראת השנה החדשה. מה הציפיות שלהם? מה היו רוצים לשפר? חששות? בקשות? מטרות ושאיפות בשנה החדשה.
כתבו על דף את כל הנקודות, ותלו מעל השולחן כתיבה של הילד כתזכורת ומקור להנעה ומוטיבציה להשגת היעדים והרצונות. ניתן לקשט ולהוסיף תמונות שימחישו את הגשמת החלומות.

מקבלים יחד החלטות (צילום: שאטרסטוק)

6. שוחחו על נקודות קושי כמו למשל אם לילד יש קושי להתעורר בבוקר שוחחו איתו וחשבו יחד מה ניתן לעשות כדי לשפר את הקימה בבוקר. למשל: ניתן להציע לקנות לו שעון מעורר או להחליט על שירים אהובים שיהיה לו כיף להתעורר איתם. חישבו מה ניתן לארגן מראש כמו למשל בגדים ונעליים שמתכוון ללבוש, הכנת סנדוויצ'ים ומערכת מראש, וכל דבר שיכול להקל עליכם ולחסוך זמן בבוקר.

7. החליטו על סדר יום. מתי מגיעים הביתה ומה הסדר. מכינים שיעורים קודם או שאוכלים ואחר כך יושבים לעשות שיעורים. שוחחו עם הילדים ובדקו מה מתאים להם ומה נראה להם שיוכלו לעמוד בו. כל ילד הוא שונה וכדאי לנסות להתחשב ברצונות שלהם אם אפשרי. ככל שיהיה לכם כללים וחוקים מסודרים וכתובים וככל שההתנהלות והציפיות יהיו ברורות כך יהיו פחות מתחים ודברים יזרמו הרבה יותר טוב. אפשר להכין לוח כתוב עם סדר היום והמשימות הנדרשות לביצוע.

8. כדאי לשוחח גם על כללי התנהגות בבית שקשורים ביחסים שלנו במשפחה. למשל ניתן להזכיר לילדים שאנו מצפים מכולנו לכבד ולדבר אחד לשני באופן מכובד. במשפחה שלנו אנו לא פוגעים ולא מעליבים. גם כשכועסים יש כללי התנהגות. לא מגיבים באלימות ולא צועקים. מחליטים שהשנה ננסה להביע כעס במילים ולא בקללות או אלימות. אפשר להגיד שכועסים ולהסביר מה מפריע לנו מבלי להאשים ולפגוע. אפשר להגיד לילדים שאחת המטרות שלנו השנה זה להיות יותר רגועים ולהגיב באופן סבלני יותר. ושאנחנו רוצים לעשות את זה ביחד איתם. להתאמן בניהול הכעסים שלנו וללמוד להרגיע את עצמנו ושנעשה את זה יחד איתם ונראה ביחד כמה השתפרנו ואיך זה שיפר את האווירה בבית וההרגשה של כל אחד מבני המשפחה.

** נגה בירן היא אמא לארבעה ילדים, מנחת הורים מהמרכז להורות ומשפחה של מכללת סמינר הקיבוצים, מומחית בניהול כעסים בהורות ובגיל ההתבגרות ומנחה תוכניות ליווי להורי מתבגרים. 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה