חוזרות לביחד: השבטים החדשים של האימהות המודרניות

אם את מרגישה לבד - את ממש לא לבד. מסתבר שלהיות אמא זאת משימה בודדת בעולם המערבי, למה זה קורה ומה בכל זאת אפשר לעשות?

08/11/2016
דניאל לוין קבלו עדכונים מדניאל
  • RSS

חוזרות לביחד: השבטים החדשים של האמהות המודרניות (צילום: Shutterstock)

"צריך כפר שלם כדי לגדל ילד" אומר המשפט המפורסם שבאנגלית, כמובן, נשמע יותר טוב (It takes a village to raise a child).

האמהות שלנו עוד זוכרות בוודאי את התחושה השבטית הזאת: כשאמא גרה מרחק כמה צעדים ממך, או אפילו ממש באותו הבית. היא שם להראות לך איך לקלח, להניק, לחתל, להשכיב לישון ולחנך. הדודות מבשלות ליולדת הטרייה מאכלים, הסבתא שומרת על הנכד כשאמא חוזרת לעבודה, חברות גרות כולן קרוב ועוזרות כשצריך, כך נראו הדברים עד לפני דור: כשילדים אכן גודלו לא על ידי הורה אחד או שניים, אלא על ידי שבט שלם.

רק שהיום אמא שלך גרה רחוק, חברות מהתיכון עברו לחו"ל, העצות של סבתא כבר פחות רלוונטיות. אז איך בכל זאת מתמודדים עם האתגרים, השאלות והתהיות שמביאה איתה האמהות? קבוצות רשת, אנשי מקצוע וקבוצות הורים מעניקות זמינות, תמיכה, שיתוף, ייעוץ והרבה עניין ומייצרות "שבט" מודרני שנותן לנו את הביחד הזה שאנחנו כל כך צריכות.

הנה 5 "שבטים" מותאמים במיוחד לאמהות המודרניות:

1. נכנסות לכושר, ביחד

אין אמא שלא מכירה את הרצון "לחזור לעצמה" אחרי הלידה. ולא, לא מדובר רק על הגוף החטוב אלא על הצורך הנפשי – לטפל לא רק בילד אלא גם בעצמי. קבוצות ספורטיביות לאמהות הן דרך נפלאה לחזור לעצמך: הליכה משותפת, הליכה עם עגלות, שיעורי TRX שכונתיים, ריצה, ריקוד, חוגי ספורט והרצאות, המותאמים לאמהות, נותנים לך הזדמנות לחזור לכושר, להכיר אמהות אחרות ולייצר מחויבות ומוטיבציה.

אימהות חוזרות לכושר היא קבוצת אימהות סופר מאורגנת מחיפה ודף הפייסבוק שלה פעיל במיוחד. נשים מכל חיפה מגיעות להרצאות על רצפת האגן, יוצאות יחד לצעידות כושר עם העגלות ויוצרות קשרים ומעגל תמיכה במפגשים, בפייסבוק ובקבוצת ווטסאפ פעילה. אבל לא רק בחיפה, חיפוש קצר ברשת מגלה שמתחת לאף יש די הרבה קבוצות אימהות שיחד הופכות את "החזרה לעצמי" לאתגר משותף.

אמהות חוזרות לכושרמתוך דף הפייסבוק "אמהות חוזרות לכושר"

2. חוגים - זה לא רק לילדים

חוגים נותנים הרבה מאוד לילדים אבל לא מעט גם לאמהות. הדינמיקה של סדנה או פגישה קבועה, יוצרת אינטראקציה לא רק בין אמא לילד, אלא גם בין האמהות לבין עצמן. חוגי עיסוי תינוקות הם אחד הטרנדים הכי חזקים שמסייעים לקשר עם התינוק, להקניית הרגלי שינה טובים והכרת גוף התינוק אך על הדרך מייצרים גם קשרים בין אמהות שנמשכים הרבה אחרי שהסדנה מסתיימת.

חוגי עיסוי תינוקות היום ניתנים במרכזים שונים ואפילו דרך קופות החולים. מרכזי פעילות לתינוקות, ילדים והורים ניתן למצוא בכל מקום. באזור גבעתיים והמרכז פועל מרכז זיסל'ה שגם מפעיל דף פעיל בפייסבוק. במקום מוצעים הרצאות, סדנאות, חוגים ופעילויות המותאמים להורים ולתינוקות/פעוטות.

 

3. קהילה - אם לא בשבט אז ברשת

קהילות הורים ברשת הפכו לשבט העכשווי הנפוץ ביותר לשתף, לחלוק, לייצר קשרים בין הורים ולקבל מידע. בקבוצת הפייסבוק בלוג הורים ממליצים היא המקום בו מתייעצים הורים על סוגי עגלות, חיתולים, ספרים צעצועים ועוד, ומארגנים קבוצות רכישה לקניה מרוכזת במחירים מוזלים. קבוצת אהבה ממגע ראשון היא המקום לאמהות להתייעץ עם מומחיות. מידי שבוע אנחנו מארחים מגוון נשות מקצוע: דיאטניות קלינית המתמחות בתזונת תינוקות, יועצות שינה, יעוץ על יחסים בין אחים, סטייליסטית שנותנת עצות אופנתיות לאחר הלידה ועוד. אנחנו מזמינים את חברות הקבוצה למפגשים ופעילויות כיפיות, והאגיס מצ'פרת את החברות במגוון פינוקים שווים במיוחד.

 

4. דולה לה

את הסבתא שעוזרת ליולדת מחליפות הדולות. דולה פוסט-פארטום (לאחר לידה) נמצאת איתך ועם התינוק הרך בבית בימים ובשבועות שלאחר החזרה מחדר יולדות, ומעניקה סיוע ותמיכה להורים החדשים. באירופה זה לגמרי סטנדרט, בארץ זה עוד לא מתנת המדינה, אבל ניתן לשכור דולה פוסט פארטום באופן פרטי.

הדולה מסייעת לאם הטרייה בכל מה שהיא צריכה, מייעצת (לרוב גם ייעוץ הנקה), מטפלת בתינוק, לעיתים גם מסדרת ומבשלת ובעיקר מגיעה עם ארגז הכלים הנכון – התשובות לכל השאלות הראשונות הנוגעות לטיפול בילד והחיים בבית כמשפחה, אחת הדולות הידועות בתל אביב, גם מנהלת דף פייסבוק בדיוק בנושאים אלה. דולות רבות משלבות גם הכנה לקראת לידה, לידה ופוסט פארטום ויוצרות קשר עמוק עם היולדת.

אם לא בשבט אז ברשת: קבוצת אמהות אהבה ממגע ראשון מזמינה אמהות להיפגש עם מומחיות און ליין (צילום: Shutterstock)

 

5. שיעור בהורות

בעוד שמיומנויות חדשות, כמו נהיגה, שחיה, או צילום, נרכשות על ידי לימודים, דווקא לאחד התפקידים הכי חשובים בחיים – אמהות, אין קורס, קופצים ישר לפרקטיקה ולומדים מתוך כדי תנועה. היום יש אפשרות לקחת קורסים המועברים על ידי אנשי מקצוע בנושא של גבולות, הורות, יחסים בתוך המשפחה, סמכות, תקשורת ועוד. מכון אדלר, אחד המכונים הידועים בתחום המעניק שירותי ייעוץ, סדנאות וקורסי הורות שונים, שמטרתם להעניק כלים להורים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה