חברות מגיעות לתוצאות טובות יותר כשנשים מובילות אותן

בשנים האחרונות מחקרים רבים מציגים מגמה מתמשכת של צמצום הפער המגדרי בעולם העסקים, כשיותר ויותר נשים מגיעות לעמדות ניהול בכירות. אך הדרך עוד ארוכה עד שנגיע לשוויון מגדרי בתחום העסקי

04/09/2017
כסף וקריירה קבלו עדכונים מכסף וקריירה
  • בדואר
  • RSS

''חברה בעלת שוויון מגדרי תהיה חברה שבה המילה ‘מגדר' איננה קיימת, חברה שבה כל האנשים פשוט יכולים להיות עצמם" (גלוריה סטיינהם)

בשנים האחרונות חלה התקדמות בתחום ההעצמה הנשית במקומות העבודה וישנן מדינות שאף קבעו חוקים ותקנות כדי לתמוך בכך ועדיין, ברוב הארגונים מספר הנשים, בעמדות ניהוליות, אינו זהה למספר הגברים. עובדה זו מוסברת בכך שתהליכים לוקחים זמן וכי הגברים העומדים בראש הפירמידה נוהגים לקדם גברים אחרים לעמדות בכירות. אבל לא הכל שחור והחדשות הטובות, כפי שפורסם ב"פורבס", הן כי הנושא זוכה לתשומת לב הולכת וגדלה, בארץ ובעולם.

מחקרים רבים מראים, כי תהליכי קבלת החלטות ופתרון בעיות על ידי קבוצה מגוונת מגדרית מביאים לתוצאות טובות יותר מכאלה שמתקבלים בקבוצה הומוגנית. רמת "האינטליגנציה הקולקטיבית", כלומר היכולת לקבל יחד החלטות מוצלחות, אינה נגזרת מרמת האינטליגנציה האישית של כל חבר בקבוצה או מרמת האינטליגנציה הממוצעת של חברי הקבוצה, אלא מנוכחותן של נשים בקבוצה. יותר מכך, להשפעה החיובית של גיוון מגדרי על דירקטוריונים יש פוטנציאל להגדיל את הרווחיות באמצעות מניעת הפסדים או תמיכה בתהליך חשיבה אסטרטגית מסודר.

נשים מנהלות

על פי מחקר של מכון פיטרסון לכלכלה בינלאומית משנת 2016, שבדק נתונים של כ-22 אלף חברות ברחבי העולם, קיים מתאם גבוה מאוד בין ייצוג נשי בעמדות מפתח בדרג ההנהלה הבכירה לבין רווחיות. בחברות רווחיות המעבר מחברה ללא ייצוג נשי בעמדות בכירות ל־30% ייצוג נשי מזוהה עם גידול של 15% ברווח הנקי.

ישנם עוד מחקרים שהגיעו למסקנות דומות. ב-2011 מחקר של קטליסט העלה כי בחברות אמריקאיות שבהן יש שלוש נשים או יותר בדירקטוריון היו תשואות גבוהות יותר במכירות, בהון מושקע ובתשואה על ההון לעומת חברות "נטולות נשים" בדירקטוריון. מחקר נוסף מ-2015, שבוצע על ידי MSCI ESG על חברות שנסחרו במדד ה-MSCI World, מצא כי בחברות שבהן ישנה הנהגה נשית חזקה, התשואה על ההון הייתה 10.1%. זאת לעומת חברות ללא דירקטוריון מגוון, שבהן התשואה על ההון עמדה על 7.4% בלבד.

אשה בוסית

מחקר של UBS, שלפיו בחברות שבהן ישנן לפחות 20% נשים בהנהלה הבכירה (או לפחות שתי נשים בדירקטוריון) הרווחיות וההצלחה גבוהות יותר, לעומת חברות ללא גיוון מגדרי. במילים אחרות, יש קשר ברור בין גיוון מגדרי בהנהלות ובדירקטוריונים לבין תוצאות כספיות טובות יותר. ב-2015 הכריז הארגון על 17 יעדי פיתוח קיימות גלובאליים ל־15 השנים הבאות. היעד החמישי הוא שוויון מגדרי והעצמת נשים ובנות.

"שוויון מגדרי הוא יותר מיעד זה לבדו. זהו תנאי מקדים לעמידה באתגרים של צמצום העוני, קידום פיתוח בר קיימא ובניית אחריות תאגידית נבונה" (המזכ"ל הקודם, קופי אנאן)

ענף חדש יחסית נקרא "השקעה באמצעות עדשה מגדרית" (Gender Lens Investing). תיק השקעות הכולל מניות של חברות בעלות מודעות מגדרית הוא בעל תשואה עודפת של כ־3% בממוצע, מ־2010 ועד היום, לעומת מדד ה־MCSI World, המהווה אמת מידה לשוק המניות העולמי.

משקיעים המעוניינים בכך יכולים לשלב היום אלמנט של "השקעות קיימות" לתוך תיק ההשקעות שלהם. ענף חדש יחסית זה נקרא "השקעה באמצעות עדשה מגדרית" (Gender Lens Investing).

קיימים שלושה סוגי קריטריונים עיקריים שלפיהם מסווגת חברה לקטגוריה הזו:

1. חברות שבהן קיים ייצוג נשי בעמדות הבכירות - באחוזים או במספרים אבסולוטיים.
2. חברות שבהן קיימת מעורבות של בעלי מניות לקידום גיוון מגדרי.
3. חברות שבהן קיים דגש על נושא הקיימות באופן כללי (כחלק ממכלול רחב של תחומים, כמו איכות הסביבה, אחריות תאגידית וגם שוויון מגדרי).

גם האו"ם התייחס לאורך השנים לתחום מהפן הרחב שהוצג לעיל; "שוויון מגדרי הוא יותר מיעד זה לבדו. זהו תנאי מקדים לעמידה באתגרים של צמצום העוני, קידום פיתוח בר קיימא ובניית אחריות תאגידית נבונה", ציין המזכ"ל הקודם, קופי אנאן.
ב־2015 הכריז הארגון על 17 יעדי פיתוח קיימות גלובאליים ל־15 השנים הבאות. היעד החמישי הוא שוויון מגדרי והעצמת נשים ובנות.

אשה בוסית

ומה קורה בישראל?

אמנם בעולם העסקי הבינלאומי התפתחה מודעות רבה לתרומתן של נשים בעמדות ניהול אך בישראל המצב אינו מעודד במיוחד ואם להסתמך על המחקר של המחלקה הכלכלית של רשות ניירות ערך, כיום נשים בדירקטוריונים של חברות ציבוריות מהוות 18%. רק בשבע חברות מכהנות בדירקטוריון יותר משלוש נשים, וב-11 חברות בלבד ייצוג הנשים בדירקטוריון הוא בשיעור של 50% ומעלה. רק ב־3% מהחברות יו"ר הדירקטוריון היא אישה (כשברוב המקרים הדבר נובע מהיותן בעלות שליטה או ממשפחת השליטה). הגיל הממוצע של הדירקטוריות בארץ הוא 51 לעומת הגברים, 59.

לפי מחקר של חברת הייעוץ האסטרטגי מקינזי, אחוז הנשים המקודמות לעמדות ניהול בדרגי ביניים ולהנהלה בכירה, גבוה יותר מאחוז הנשים הנמצאות בדרגים הללו כיום. במילים אחרות: ישנה התקדמות, גם אם היא איטית. חברות לא צריכות לחשוב על כך כעניין פמיניסטי אלא כלכלי ולהפנים את התועלת הרבה והמוכחת שנשים מביאות לחברה.

** הכתבה של דליה נאור מרוז, מנהלת השיווק של UBS Wealth Management Israel, פורסמה במקור ב"פורבס"

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה