ולא לפחד מהפחד

מעדיפה ליפול לתוך בולען מאשר להיתקל בעכביש? עולה 20 קומות ברגל וטוענת שזה בשביל הספורט? כנראה שגם את סובלת מפוביה. מה זה ומה עושים עם זה? כדאי לקרוא

23/10/2017
שולמית אביצור קבלו עדכונים משולמית
  • RSS

מי שמאמין לא מפחד? מסתבר שבדיוק ההיפך. פחד הוא אינסטינקט הישרדותי בסיס חשוב ביותר שבלעדיו כנראה לא היינו שורדים. לאדם שנוהג לטייל על גגות בניינים יש סיכוי ליפול, בניגוד למי שנשאר על הקרקע. אבל מה קורה כשהפחד הטבעי והבסיסי מתפתח למפלצת פחד חסרת הגיון ורחמים? מה קורה למי שאפילו רק בעמידה על שרפרף מסתכל למטה ונתקף פיק ברכיים? הרשו לנו להציג בפניכם את הפוביה - נעים מאוד. או בעצם, לא כל כך נעים.

shutterstock_629681300כשהפחד הטבעי והבסיסי מתפתח למפלצת פחד חסרת הגיון ורחמים (צילום: שאטרסטוק)

מהי פוביה?

שמתן לב שהמילה "פוביה" בדרך כלל מתקשרת למשהו שנראה לרובנו די חסר חשיבות? אכן, ובלי לזלזל כמובן, הפוביה היא קודם כול פחד. , ד"ר ברוך סטיר, פסיכיאטר במכבי שירותי בריאות, מסביר שמדובר בפחד שמתעורר כתוצאה מאובייקט או סיטואציה ספציפיים, והוא מתבטא בדופק גבוה, הזעה, רעד ועוד. הפחד הופך לפוביה כאשר הוא מתקבע וגורם להתנהגויות של הימנעות שמצמצמות את החופש לפעול באופן רציונלי, ומקשות על החיים.

פוביות רבות נוצרות כתוצאה מחוויה לא נעימה או טראומתית. למשל אדם שנפל  מסוס ומאז מפחד להתקרב לסוסים. הגיוני וקל להבנה. אבל יש גם פוביות שנגרמות מסיבה לא ידועה, ולעיתים בטיפול פסיכולוגי הן מוסברות כמייצגות משהו עמוק יותר שלא תמיד מודע, ולפעמים הן לא מוסברות בכלל.

כמו רוב הבעיות בחיים - הצעד הראשון לפתרון הוא הכרה בבעיה. רוצה לפתור פוביה? בהחלט יעזור להכיר בה ולדעת מהיכן היא מגיעה. כל מי שחוותה את זה יודעת כמה הדבר הזה יכול לגרום לשיבוש רציני במהלך החיים, מפני שהתגובות הפיזיות הבלתי נעימות גורמות להימנעות מגורם הפחד. אם הפוביה היא ממשהו יומיומי, יכולה להיווצר בעיה משמעותית. פוביה מכלבים, למשל, יכולה להיות בעיה רצינית עבור אדם שחי בעיר.

shutterstock_669872542אם הפוביה היא ממשהו יומיומי, יכולה להיווצר בעיה משמעותית (צילום: שאטרסטוק)

מה קורה בגוף שאנחנו מפחדות?

"הפחד הוא הפעלה של המערכת הסימפתטית, אשר משחררת הורמונים בגוף שגורמים לביטוי רגשי התנהגותי שאנחנו קוראים לו חרדה", מסביר דר' סטיר. "אלה גורמים לעליה בדופק, הזעה, חיוורון, כיווץ שרירים, בחילה, פריסטלטיקה (תנועתיות של מערכת העיכול) מוגברת ומתח בשרירים של העורף והכתפיים". אין פלא שאנשים שסובלים מחרדות יעשו המון כדי לא להיתקל בגורם החרדה שלהם.

כשהמערכת מופעלת, מסביר דר' סטיר, היא מכווצת את השרירים כדי ליצור דריכות: מבחינה אבולוציונית התגובה הפיזית הזאת נוצרת כתוצאה מסכנה קיומית ממשית. עם יעמוד מולך אריה, התגובות האלה דווקא יעזרו לך להתמודד עם הסיטואציה ולהילחם או לברוח - מה שנקרא Fight or Flight. אבל כשמדובר בפוביה, מה שהגוף לא יודע זה שהוא נתקף פחד מפני משהו שלא באמת מהווה סכנה קיומית, כמו מעלית. אבל זה לא משנה - מבחינת הגוף, אנחנו בסכנה.

shutterstock_403781344כיווץ שרירים, קושי לנשום, דריכות (צילום: שאטרסטוק)

למה אנחנו לא מצליחות להסביר לעצמנו שהכל בסדר?

"מבחינה אבולוציונית, פחד הוא אחד המפתחות להישרדות. לכן הרבה לפני שבני אדם חשבו מחשבות פילוסופיות מעניינות ומתוחכמות כמו מה אמיתי ומה לא, הם פחדו ממקורות סכנה. המחשבות מגיעות מאזור במוח שהוא יותר מפותח, והחרדות באות מאזור יותר קדום וראשוני, והן הרבה יותר חזקות. הרגשות הם בעלי יכולת השפעה חזקה כי הם מיתרגמים לביולוגיה: הפרשת חומרים  שמכניסים את הגוף ואת הנפש למצב של סטרס המערכת הסימפתטית . לכן באותם רגעים, כשהמערכת הסימפתטית עובדת, אנחנו מאמינים בדברים שאנחנו יודעים עובדתית שהם לא הגיוניים".

מתי מטפלים בפוביות, ואיך?

"כשהפוביה הופכת לבעיה יומיומית, כשהיא גורמת לנו להימנע מדברים שהיינו רוצים לעשות, אז כדאי לטפל. הטיפול משתנה מאדם לאדם, תלוי באופי החרדות ובחומרתן. ישנם טיפולים תרופתיים אשר עוזרים להתמודד עם פוביות, וישנם טיפולים הסברתיים והתנהגותיים שמסייעים לנו להסתכל על הפוביה באופן רציונלי, ולחשוף את עצמנו בהדרגה ובצורה מבוקרת לגורם החרדה שלנו, כך שאנחנו מתרגלים לאט לאט עד שאנו רואים שהשד באמת לא נורא כל כך. הכי חשוב - לא להתעלם מפוביות. לא להזניח את הבריאות הנפשית שלנו. ללא טיפול הפוביות עלולות להחמיר, ועם טיפול נכון אפשר לשפר את איכות החיים באופן ניכר".

לחצי למידע נוסף על מכבי שירותי בריאות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך