ויקיפדיה זקוקה לנשים

נשים מהוות מחצית ממשתמשי ויקיפדיה, אך יש בה רוב מוחלט לגברים שכותבים על גברים. מה עושים באנציקלופדיה המקוונת הגדולה ביותר בעולם, כדי לשנות את זה?

22/10/2012
נינה בדור, הפינגטון פוסט קבלו עדכונים מנינה בדור,
  • RSS
» מחפשים אותך לויקיפדיה (צילום: Thinkstock)

ויקיפדיה. רובנו משתמשים בה. בין אם אתם מבקרים באנציקלופדיה המקוונת אדירת ההיקף אך בעלת האמינות המפוקפקת לעתים, כדי לברר פרטים על ידוען כלשהו או בשביל למצוא עדכון בנושא שהבוס שלכם בדיוק הזכיר, היא יכולה להיות גלגל הצלה.

הבלוג הפמיניסטי jezebel.com מעריך שנשים הן בערך מחצית ממשתמשי ויקיפדיה, אבל באתר יש שני פערים מגדריים משמעותיים. לפי המגזין "Technology Review" של אוניברסיטת MIT בארצות הברית, מספר העורכים הגברים של ויקיפדיה עולה במידה ניכרת על מספר העורכות. בשנה שעברה העריך ה"ניו יורק טיימס" כי רק 13% מעורכי ויקיפדיה הן נשים. סו גרדנר, מנכ"לית קרן ויקימדיה, ארגון ללא כוונות רווח המפעיל כמה ממיזמי המידע בעריכה שיתופית הגדולים בעולם (ויקיפדיה היא אחד מהם, כמובן) מפנה תשומת לב מיוחדת לחוסר ההתאמה הזה.

בפוסט שהעלתה ב-2011 הביאה גרדנר מידע מפורומים שונים שדנו בעניין. אחר כך הציגה תשע סיבות לכך שנשים אינן עורכות בוויקיפדיה, כפי שהוצגו על ידי משתתפות בדיונים. בין הסיבות שציינו הנשים: חוסר זמן, קשיים שנובעים מהממשק של האתר, אי-נוחות בגלל האווירה הסקסיסטית שמאפיינת אותו, התחושה שעורכים אחרים מפגינים מיזוגניה ומשתנים אחרים שהשפיעו על החלטתן לא להיות שותפות בעריכת ויקיפדיה. ה"ניו יורק טיימס" העיר כי ייתכן שמיעוט הנשים השותפות בעריכת ויקיפדיה אחראי לפער המגדרי השני שמאפיין את האתר – מחסור בדפים ביוגרפיים ערוכים ובדוקים היטב על נשים ראויות לציון.

אז מה עושה ויקיפדיה כדי לפתור את הבעיה? ויקימדיה בריטניה והחברה המלכותית תיכננו את מבצע "Women of Wikipedia edit-a-thon" ב-19 באוקטובר. במסגרת המבצע הוזמנו מומחים להכניס שיפורים בעמודי ויקיפדיה שעוסקים ב"נשים הפועלות כיום בתחומי המדע, הטכנולוגיה, ההנדסה והמתמטיקה". קרן ויקימדיה גם הציבה יעד להגדלת חלקן של נשים בקרב התורמים לוויקיפדיה. הקרן קבעה כי עד 2015 יהיו נשים 25% מהעורכים. האם מאמצים אלה ימשכו לאתר עורכות נוספות או ירחיבו באופן דרמטי את הכיסוי שהוא מעניק לנשים בעמדות מפתח? ימים יגידו.

תרגום מאנגלית: רן שפירא


לכתבה המקורית בהפינגטון פוסט

הפינגטון פוסט הוא אתר החדשות והבלוגים המוביל בארצות הברית בייסודה של אריאנה הפינגטון. עם 10 מליון גולשים מידי חודש, הוא הפך למוקד עוצמה והשפעה על התקשורת ועל קובעי המדיניות בגבעת הקפיטולמיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה