חדש בצה"ל: ככה מטרידים מינית

קמפיין חדש ופרובוקטיבי של צה"ל יוצא נגד הטרדות מיניות בצבא. המוטו הוא שהמרחק בין הטרדה מילולית לפגיעה מינית הוא קצר. המטרה טובה, אין ספק, אבל הקמפיין עצמו הוא סוג של הטרדה. הדס בשן זועמת

11/02/2013
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS

כמה הערות לאנשים הטובים בצה"ל שאמונים על הפרוייקט הזה:

1. חבל מאוד שהערך העליון שבחרתם להדגיש בהמנעות מהטרדה מינית הוא הרתעה  - אל תעשה זאת כי תלך לכלא, כי ההורים שלך יכעסו, כי המפקד שלך יתבייש בך. האם זוהי באמת הסיבה העיקרית להמנע מהטרדה מינית? האם ערכים של כבוד האדם, הם כה שוליים בעיניכם? האם האפשרות לחנך כאן דור חדש של חיילים וגברים, פחות אגרסיבי ואלים - הוא כה זניח עד כי לא היה לו מקום בסרטון שלכם? חבל מאוד שזה מה שאתם חושבים על הנוער שלנו, וחבל להם שאיש לא משקיע בחינוכם קצת יותר.

2. אה, בעצם היה כאן עוד ערך - ערך האחות. "מה היית מרגיש אם הייתה זו אחותך?". טיעון האחות הידוע הוא אמנם דרך ליצור הזדהות עם הקרבן, אבל הוא לכשעצמו בעייתי. אישה לא צריכה להיות אחות שלך כדי להיות זכאית לחופש. היא אדם שראוי ליחס הגון. נורא פשוט.

3. המסר שזה מתחיל במילים ונגמר בפגיעה מינית, מעיד יותר מכל על חוסר ההבנה שלכם בנושא. הטרדה מינית היא בפני עצמה פגיעה. היא גורמת לנזקים נפשיים, מאיימת, מגבילה. זהו הבסיס לחוק הפלילי נגד הטרדה המינית. המסר שלכם הוא שהטרדה שלא מובילה למעשה מגונה או אונס, היא לא כל כך גרועה. זהו מסר מסוכן שמבוסס על בורות.

4. הדמות של החיילת המוטרדת, הקורבן האילם והאומלל, שאין לו קול -  גורמת לי לחשוב שאף אישה לא הייתה בצוות הקריאייטיב של הסרטון הזה. ואם כן, שהיא חסרת מודעות באופן מעורר התפעלות.

5. השפה המגעילה בה בחרתם להשתמש בסרטון מחזקת את דעתי מהסעיף הקודם.

6. לפני 15 שנה הוטרדתי בצה"ל. העניין טופל בתוך הבסיס, בצורה שאז חשבתי שהינה מספקת - שנים לאחר מכן, הועבר לי המסר שהיום צה"ל הרבה יותר קשוח עם מטרידים מיניים, שלו זה היה קורה היום, הבחור היה עולה גם על משפט פלילי ועף לכלא. שמחתי לגלות שהממסד הצבאי משתפר ביחסו להטרדות מיניות. אחרי שראיתי את הסרטון הזה, ונחשפתי לשטחיות שבה מתמודדים עם הנושא  - אני כבר לא כל כך בטוחה. הרבה רוח וצלצולים מחפים כאן על בורות גדולה, וחוסר רצון להבין וללמוד. כולי תקווה שלחיילות שלום.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה