וידאו: אל תקרא לי שמנה

צופה "האשים" מגישת טלוויזיה בכך שהיא שמנה ונותנת דוגמה רעה. המגישה, ג'ניפר ליווינגסטון, לא נשארה חייבת וכינתה את הכותב ביריון. ואנחנו שואלים: האם זו ביקורת לגיטימית או גזענות?

03/10/2012
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

"השמנת יתר (אוביסיטי) היא אחת הבחירות הגרועות ביותר שאדם יכול לקבל ואחד ההרגלים הגרועים ביותר שיש. אני כותב לך על מנת שתשקלי מחדש את אחריותך, כאישיות ציבורית מקומית, להציג ולקדם אורח חיים בריא".

"את דוגמה רעה לילדים"

כך נכתב בצורה בוטה, נחרצת ובעיקר מגעיל, במייל שנשלח למגישת טלוויזיה בעלת עודף משקל. הכותב "האשים" את  ג'ניפר ליווינגסטון, מגישת חדשות בתחנה מקומית במדינת וויסקונסין, של רשת CBS, בכך שהמראה והמשקל שלה מהווים דוגמה רעה לילדים ובני נוער, ובעיקר לבנות.

ליווינגסטון לא נשארה אדישה. בקול רועד ובהתרגשות פנתה המגישה לקהל צופיה, ואמרה את דברה: "אתה חושב שאני לא יודעת שאני שמנה, אתה חושב שהמילים האכזריות שלך מספרות לי משהו שאני לא רואה? אתה לא מכיר אותי. אה לא נמנה על חברי. אתה לא חלק ממשפחתי. אפילו הודית שאינך צופה באופן קבוע בתוכנית שלי. אתה לא יודע עלי דבר, וכל מה שאתה רואה הוא צורתי החיצונית. אבל אני הרבה יותר מאשר משקל".

[youtube rUOpqd0rQSo&feature nolink]

ליווינגסטון הנסערת הוסיפה וטענה, כי מדובר בבריונות לשמה. היא קשרה את האירוע לכך שחודש אוקטובר הוא "חודש המודעות לבריונות" והזהירה, כי היא מקווה שהאירוע הפרטי שלה יגביר את המודעות להתנהגות בריונית. "אם אתם מדברים בבית על 'הגברת השמנה מהחדשות', אל תתפלאו אם הילדים שלכם יגיעו לבית הספר ויציקו או יקראו לילד אחר שמן, הדגישה. בריונות ובמיוחד כזו שפורצת דרך האינטרנט, הפכה לבעיה קשה בקרב ילדינו ובבתי הספר. בואו נשים לזה סוף".

האם זו גזענות?

ואנחנו בסלונה, לאחר שפירסמנו לא מזמן את הפוסט המצוין של לימור גילת על אפליית שמנים, שואלים אתכם: היכן עובר הגבול? מהי ביקורת לגיטימית כלפי אישיות ציבורית, מתי שיחות על משקל הן דאגה כנה לבריאותו של אדם ומתי זו פשוט חדירה בוטה ודורסנית למרחב הפרטי שלו, גם אם מדובר באישיות ציבורית, כמגישת טלויזיה.

והינה עוד שאלה מטרידה: מתי נבין שהתייחסות למשקלו של אדם היא לא באמת דאגה לבריאותו, אלא חטטנות מכוערת וגזענית. כי לתפיסתנו, כמו שאמרה לוינגסטון עצמה, אין שום הבדל בין לקרוא לאדם שמן או שחור, ואין הבדל בין לעג למראה חיצוני או כלפי נטייה מינית של אדם. בכל אחד מהמקרים הללו מדובר בגזענות קיצונית ומסוכנת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך