התקף לב: המחלה שנשים מתעלמות ממנה

כאב בטן, בחילה, עייפות: האם אתן מודעות לכך שאלה עלולים להיות תסמינים של התקף לב? איך מונעים את אחת המחלות הכי מסוכנות שיש?

03/08/2016
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
 • RSS

התקף לב: לא רק אצל גברים (צילום: שאטרסטוק)

זו נחשבה למחלה "גברית", ואמנם הסיכון ללקות בהתקף לב אכן גבוה פי 3 בקרב גברים מאשר בקרב נשים, אולם זה לא אומר שהסיכון לא קיים גם בקרב נשים, בעיקר לאחר גיל 40. חוסר הידיעה, חוסר המודעות והחשיבה המגדרית הזו עלולה לעלות בחיי אדם.

בסרטים זה נראה ברור וחד משמעי: גבר בגיל עמידה מניח יד על החזה, מעווה את פניו בחינניות יחסית ומתמוטט בחן על השטיח. בחיים האמתיים, ובפרט בקרב נשים, זה נראה אחרת. בעוד שאצל גברים התסמינים ממוקדים לעיתים קרובות בלב: כאב או לחץ במרכז החזה, התלונות אצל נשים יכולות להיות פחות ממוקדות, וזו אולי הסיבה לכך שנשים פחות שמות לב, תרתי משמע, ומתקשות לזהות שמדובר בהתקף לב.

לא רק אצל גברים

על פי נתוני האיגוד הקרדיולוגי בישראל, מידי שנה מאושפזים כ-25,000 חולים בשל התקפי לב (שנקראת בשפה הרפואית אוטם שריר הלב), מרביתם עברו את גיל 45. "ישנה תפיסה לפיה נשים לא אמורות לדאוג ממחלות מסוג זה, אלא שזוהי תפיסה שגויה", מדגיש ד”ר דוד רוט, מומחה לקרדיולוגיה במכבי שירותי בריאות. "גם בנשים מחלת הלב הכלילית היא גורם תמותה מוביל. לפי המרכז האמריקני לסטטיסטיקה רפואית, אם תיעלם המחלה הכלילית תוחלת החיים של נשים תוארך בכ-7 שנים".

אחת הבעיות העיקריות שמדאיגות את עולם הרפואה, היא הנטייה המאוחרת של נשים לזהות התקף לב ולפנות לטיפול רפואי. "אוטם שריר הלב אצל נשים מתבטא בתסמינים פחות אופייניים מאשר אצל גברים, ובגלל התסמינים הלא טיפוסיים גם האבחנה מתבצעת מאוחר יותר מאשר אצל גברים”.

"ישנה תפיסה לפיה נשים לא אמורות לדאוג ממחלות מסוג זה, אלא שזוהי תפיסה שגויה" (צילום: שאטרסטוק)

לדברי ד"ר רוט לא ברור מדוע יש לנשים ולגברים תסמינים שונים, ואולם ברור שזמן ההגעה לבית החולים הוא קריטי מבחינת הצלחת הטיפול. "נשים מגיעות בשלב מאוחר יותר לבקש עזרה, ובגלל ההבדלים בתסמינים גם הליך האבחון אצלן ארוך יותר מאשר אצל גברים. ככל שמשך הזמן בין תחילת תסמינים ועד הטיפול גדול יותר, כך הסיכון גדול יותר והתוצאה של הטיפול פחות טובה”.

אז מהם הסימנים שנשים צריכות להיות מודעות להם?

 • כאב בלסת
 • כאב בטן
 • בחילה
 • עייפות
 • קוצר נשימה

בדיקה שנתית של לחץ הדם ושמירה על ערכי לחץ דם מאוזנים יכולים לסייע במניעה (צילום: שאטרסטוק)

מה אפשר לעשות כדי לעורר מודעות בקרב נשים ולאבחן במועד?

ד"ר רוט: “כמו אצל גברים, המפתח נעוץ בבדיקות תקופתיות לאיתור ולטיפול בגורמי הסיכון. אין הבדל בהמלצות למניעת המחלה בין גברים ונשים והמסר הוא אחיד – טיפול מונע הכולל במקרים רבים תרופות ושינוי באורח החיים. איתור וטיפול בגורמי הסיכון עשוי להפחית ב-80 אחוז את הסיכון ללקות בהתקף לב".

מה אתה ממליץ לנשים, ולגברים, לעשות כדי למנוע את המחלה? 

“ההמלצה היא לטפל בגורמים הניתנים לשליטה, וכן לזכור שאמנם עד גיל המעבר נשים “מוגנות” מהתקפי לב באופן יחסי לגברים, אבל שעם הכניסה לגיל המעבר שעור התחלואה הלבבית בנשים עולה. בגיל 78 לערך הנשים “משיגות” את הגברים ושעור התחלואה של שני המינים זהה”.

הצעד הראשון למניעה: להפסיק לעשן ולהימנע בצורה מוחלטת מעישון (צילום: שאטרסטוק)

 כיצד ניתן למנוע מחלות לב?

 • להפסיק לעשן ולהימנע בצורה מוחלטת מעישון.
 • לבצע בדיקה שנתית של לחץ הדם, כדי להקפיד על שמירה על ערכי לחץ דם מאוזנים.
 • לשמור על ערכים תקינים של סוכר ושל כולסטרול.
 • להקפיד על משקל תקין ועל תזונה נבונה ומאוזנת, ובמידת הצורך להיעזר לשם כך בייעוץ דיאטני.
 • לעסוק בפעילות גופנית אירובית קבועה, לפחות 3 פעמים בשבוע למשך שעה.
 • לנסות להימנע מלחצים וממתח נפשי בבית ובעבודה..

צעדים אלה, פשוטים ככל שייראו, עשויים להפחית בצורה משמעותית מחלות לב וכלי דם, ואף לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם. אם מופיעים תסמינים שהוזכרו, וכן כאב בחזה או קוצר נשימה, במאמץ או במנוחה, יש לפנות כמובן לבדיקה רפואית.

"להתרגל לחיות בצורה בריאה משמעותו להשקיע שנים רבות של הכנות בהרחקת מחלות הלב וכלי הדם מאיתנו", מסכם ד"ר רוט.

הכתבה נכתבה בשיתוף מכבי שירותי בריאות. לבלוג מכבי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה