התעמולה האנטי נשית של חיים הכט

אמש בתכנית "מה אתם הייתם עושים?", חיים הכט החליט להלחם ב"תופעת תלונות השווא" על עבירות מין. הוא רק שכח לציין ששיעור התלונות האלה הוא מיזערי, וגרם לנזק עצום לנשים נפגעות באשר הן

29/10/2013
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS

חזרתה של התכנית "מה אתם הייתם עושים" של חיים הכט למרקע ערוץ 2, היא אחד הדברים המצערים שקרו לאחרונה בטלוויזיה. בתמימותי חשבתי שהעונה הראשונה שחצתה את גבולות הטעם הטוב, תישאר כזכרון רחוק, איזה בור לא מובן בשיקול הדעת של הזכיינית "קשת". אבל לא. האפקט הסנסציוני של להביך אנשים, לדרוש מהם לפעול בדיוק בדרך וברגע שנדמה לחיים הכט שצריך, ולהעלות אותם על מוקד אם לא עשו זאת - המשיך גם לעונה שנייה. כמובן שאני לא רואה את התכנית הזו, אבל כששמעתי שאתמול בערב הכט החליט להלחם בתופעה של "תלונות שווא על הטרדה מינית", לא יכולתי להמשיך להתעלם ונאלצתי לצפות בחרפה.

הכט פותח את הקטע כשהוא מסביר שקיימת בארץ תופעה קשה של נשים שמתלוננות לשווא נגד גברים על שהטרידו אותן, כדי להתנקם בהם באופן אישי ולהרוס את חייהם. הוא מלווה את הקטע בשני קטעי חדשות על ארועים מסוג אלה, ואז ממהר להסביר את המתיחה שהגה: שתי חיילות יושבות במסעדה ומתכננות "לתפור תיק" למפקד שלהן, שנתן לאחת מהן ריתוק. הכט מתעניין האם האנשים בשולחן הסמוך יתערבו לטובת המפקד, ויספרו לו על המזימה הזדונית כאשר אותו קצין יגיע לסעוד עם החיילות. המסר כאן ברור: גברים הפכו לקורבנות, הם נמצאים כל העת בסכנה של הרס חייהם על ידי נשים ביצ'יות, ואנחנו כחברה חייבים להתייצב ולהגן עליהם. הכט גם מספק מס שפתיים סמלי כשהוא אומר ש"חייבים לעודד את מי שכן הוטרדה להתלונן", אבל במחזה הקטן שהוא כתב, הוא עושה בדיוק את ההיפך. חיילת שבאמת הוטרדה על ידי המפקד שלה, ורואה את התכנית הזו - לא מקבלת את המסר שחשוב להתלונן, אלא שמיד יחשדו בה שהיא מעלילה. בהנחה שרוב עבירות המין גם כך אינן מדווחות, נראה שהכט מעוניין לחסל גם את המיעוט שכן מתלוננות.

צילום מסך מאקו

בסוף התכנית הכט מבשר לאומה ש"אין נתונים אמיתיים לאחוז תלונות השווא", אבל זה שקר וכזב. הנתון ידוע: 2%. 2 אחוז בלבד מתוך תלונות של נשים נגד גברים התבררו כבדיות. זהו נתון מזערי בכל קנה מידה, ודאי ביחס ליחסי הציבור העצומים שהתלונות האלה מקבלות. הרי קיימת אופנה בתקשורת לדבר על כל הנשים הרעות האלה: אשרת קוטלר כבר הדגימה לנו אותה בסרט שלה, והכט רוכב על הגל. קוטלר הכט ודומיהם, פשוט לא יכולים להתאפק מול הצהוב שסיפור כזה מספק - גברים אומללים שחייהם נהרסו על ידי נערות פיתוי מסוכנות. הייתי מצפה שעל כל שני סיפורים כאלה, הם יספרו 98 סיפורים על נשים שכן הוטרדו, נאנסו, הוכו. אותן 98% הודרו מהפריים של הכט אמש, ואם הוזכרו, ניתנה התחושה שהן שוות במספרן למתלוננות השווא.

"מה אתם הייתם עושים?" היא תכנית שמשודרת בפריים טיים ערוץ 2. להכט יש כאן כוח גדול, והוא משתמש בו בחוסר אחריות מקומם כשהוא משווה בין הקצין שלו, לבין כל שאר נדכאי החברה אותם הוא מתיימר להציל: ילדים מוכים, עניים, קשישים חסרי כל, מיעוטים הסובלים מאפליה. כל אלה, בעיות אמיתיות של החברה שלנו, ששיעורן עולה בהרבה על 2%. לתלונות שווא, אגב, יש מנגנוני טיפול, הן אסורות על פי חוק, ומי שטוען שהוא נפגע מתלונה כזו, יכול לצאת למלחמה ולנצח. זה לא בדיוק פרופיל של ציבור מוחלש.

אחרי שני זוגות שלא התערבו לטובת הקצין של הכט, נמצא זוג אחד שכן. הם הזהירו את הקצין שעומדים לתפור לו תיק, ונידבו את עצמם להעיד במקרה הצורך. הכט הציץ מאחורי המצלמות, כינה אותם "אלופים", ונתן להם צל"ש על אזרחות למופת. הגבר התפייט על הסיבה שהתערב: "אני מכיר מקרים כאלה מהעבר שלי", הוא אמר, "בבסיס שהייתי בו הפילו כמה מפקדים על דברים כאלה, העבירו אותם לבסיס אחר בלי לשאול שאלות". התעמולה האנטי-נשית נמשכת בחסות זמן המסך של הכט, אבל העד שהכט בחר בו מדגים בדיוק את הידרדרות רמת השיח. מיהו האיש הזה ומי שמו לסמכות בנושא הטרדות מיניות בצה"ל? באיזה בסיס מדובר, ומיהם המפקדים שהועברו? מי החיילות שהתלוננו נגדם? כיצד הוא יודע שמדובר בתלונות שווא? כי ככה אמרו לו הנאשמים? ולמה, בעצם, לא להעביר אותם בסיס - האם המתלוננות הן אלה שצריכות לעבור? את כל זאת הכט אפילו לא חשב לשאול, מחשש להרוס את המסיבה. הנה, בבקשה, פתרון של בורות והדחקה לבעיית עבירות המין בצה"ל - שלילת לגיטימציה מכל אישה שמתלוננת. אחר כך אפשר בקלות להכריז שתלונות שווא הן מכת מדינה.

אגב, לאחרונה פורסם ב"הארץ" שבשנה שעברה הוגשו 27 כתבי אישום על עבירות מין בצה"ל, הנתון הגבוה ביותר בארבע השנים האחרונות. גם את העובדה הזו חיים הכט שכח לציין בתחקירו.

שמישהו כבר יחשיך לאיש הזה את המסך.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך