הרשתות החברתיות שהילדים שלכם אוהבים

פייסבוק? היא הרשת החברתית של הזקנים, כך לפי דור העתיד. הילדים שלכם מעדיפים מעוזי רשת אחרים. אלה הרשתות החברתיות הפופולאריות בקרב הילדים והנוער

11/07/2018
רעות חוצה קבלו עדכונים מרעות
  • RSS

יוטיוב: הרשת הוותיקה זוכה לפופולריות שיא

צילום: shutthersock\pixinoo מסך יוטיוב

הרשת החברתית הוותיקה היא להיט בקרב ילדים, חלקם צעירים ממש. למרות שהיא קיימת כבר משנת 2005, יוטיוב רלוונטית מתמיד וכוכבי הרשת החברתית הפכו לגיבורי תרבות ומפורסמים בקרב הדור הצעיר. אשלי וקסמן בקשי, טיילור מלכוב ובן זיני, אפילו סטטיק ובן אל החלו את דרכם ביוטיוב ומשם הפכו לתופעה תרבותית. יצרני התוכן המובילים מעלים סרטונים על כל נושא שיש - זמרים מתחילים מפיצים את המוסיקה שלהם, מאפרות הפכו לגורו ביוטי וטיפוח, ויש גם אנשים שמתעדים את החיים שלהם בוולוגים (שילוב של וידאו ובלוג), וזוכים למאות אלפי צפיות.

למה לשים לב? יוטיוב נחשבת לרשת חברתית יחסית בטוחה, מה שמפתה לא מעט הורים להניח גם לילדים צעירים מאוד לצפות בשירים ותכניות ילדים. יחד עם זאת, הילדים עדיין עלולים להיחשף לתכנים אלימים ומיניים. זכורה במיוחד פרשיית סרטוני אנה ואלזה וגיבורי העל ששטפה את היוטיוב לפני כשנה: סרטונים שנראו כשירים תמימים מהסרט המצליח או סרטונים על גיבורי על כמו ספיידרמן, שימשו כהסוואהלסרטונים אלימים ומיניים קשים שהחלו להתנגן כמה דקות לאחר שהשיר, התמים לכאורה, מתנגן. ילדים רבים נחשפו לסרטונים (למשל, ספיידרמן פותח לאלזה ההרה את הבטן עם מברגה), וגרמו לבהלה בקרב ההורים. יוטיוב התקשתה להשתלט על ההצפה ולמחוק את כל הסרטונים בזמן ואלה זכו למיליוני צפויות, רובן של ילדים תמימים שהגיעו אליהם בטעות, לפני שהורדו מהרשת.

וואטסאפ: הזירה הכיתתית

צילום: shuvector\shuttersock

אין מי שלא מכיר את וואטסאפ, וגם אנחנו ההורים מבלים שעות ארוכות ברשת החברתית הזאת, בקבוצות שונות כולל קבוצת הגן או הכיתה הידועה לשמצה. למרות שאין נתונים רשמיים, וואטסאפ היא ככל הנראה הזירה הפופולרית ביותר בקרב ילדים וגם הנפוצה ביותר. וואטסאפ מדווחת כי מדי יום נשלחות 65 מיליארד הודעות באמצעות הרשת, רובן כנראה נשלחות בקבוצה הכיתתית של הילדים שלכם.

למה לשים לב? בניגוד לרשתות חברתיות אחרות שמבוססות על חיבור בין המוני גולשים מכל העולם וכאלה שאין ביניהם קשר אישי. בוואטסאפ מרבית הקבוצות קמות על בסיס היכרות אישית (אם כי יש לא מעט קבוצות נושא שלא מחייבות היכרות במציאות). חברים לכיתה, לחוג, לבניין וכן הלאה. מתוך כך, גם עניינים אישיים וסוגיות שעולות בכיתה, או ריבים אישיים, מוצאים דרכם לוואטסאפ. תופעת השיימינג, למשל, קיבלה קרקע פורייה בוואטסאפ ומאפשרת לילדים להמשיך את החרמות והריבים גם אחרי שעות בית הספר. עוד גורם בעייתי הוא שיתופי תמונות וסרטונים, לעיתים בעלי אופי מיני, שעלולים להגיע לעשרות אלפי גולשים.

אינסטגרם: סטורי זה כל הסיפור

 tanuha2001\ shutterstock

אינסטגרם היא הרשת החברתית הפופולרית ביותר, אחרי פייסבוק, לפחות בישראל. הרשת מבוססת על שיתופי תמונות והאפשרות לערוך אותם ולשפר אותם בשלל אופציות. כל פרופיל מושך עוקבים, שיראו כל תמונה שיעלה לרשת. עוד פיצ'ר נפוץ הוא ה"סטורי" - שיתוף סרטונים או תמונות שונות שזמינים ל-24 שעות בלבד. הסטורי מאפשר לנו לשתף רגעים יותר שוליים בחיים, כאלה שלא מצדיקים תמונה שתישאר לנצח בפרופיל שלכם.

למה לשים לב? מטרת העל של הילדים היא לצבור כמה שיותר אוהדים, מה שגורם להם לאשר כל אחד, גם כאלה שמטרותיהם לא טהורות. בנוסף, התמונות והתכנים שיעלו צריכים למשוך את תשומת הלב הראויה אבל עלולים לגרום להם להיחשף או לתעד רגעים בעיתיים (אינסטגרם כן מוחקת תמונות מיניות, יחד עם זאת הרגולוציה בעייתית ותמונות שמשדרות מיניות מרומזת או עירום חלקי בהחלט עשויה להישאר ולא להימחק). בנוסף, היעדר עוקבים יכול לשמש כרקע לשיימינג בקרב ילדים. עוד פיצ'ר שכדאי לשים לב אליו הוא אזור הדיירקט, תיבת ההודעות הפרטיות (החליקו את המסך לשמאל), שמאפשר להתכתב באופן פרטי עם פרופילים שונים ויכול לשמש קרקע ליצירת קשרים של מבוגרים זרים וילדים.

מיוזיקלי: 15 שניות התהילה

 Piotr Swat\shutterstock

רשת חברתית שמאפשרת העלאת סרטונים קצרים של 15 שניות, בדרך כלל של ליפ דאב ("שירת בצורת" - כאשר מניעים את השפתיים לצלילי שיר מוקלט) לשירים מוכרים או סצנות מסרטים וריקודים. את הסרטונים אפשר לפרסם לכל העוקבים שלכם ברשת. קהל היעד העיקרי הוא בנות. הרצון לצבור אוהדים ולייקים עשוי להיות ממכר, כמו כן לא מעט סרטונים מקבלים משובים שליליים ופוגעניים.

למה לשים לב? למעקב של מבוגרים אחרי פרופילים של נערות צעירות ובמיוחד לניסיונות שלהם ליצור קשר אישי עם הילדות, לסכנת שיימינג או הטרלות מצד פרופילים אחרים. כמו כן רצוי לשים לב לאופי וסגנון הסרטונים שמועלים, שכן לא פעם הם עלולים להכיל תכנים מיניים או מרומזים ועלולים לגרור שיימינג ותגובות שליליות מצד אלפי גולשים אחרים. מומלץ לסגור את הפרופיל ולאשר באופן מעשי כל מצטרף.

אז איך שומרים על הילדים?

כפי שאנחנו נהנים מהיתרונות הרבים של הרשתות החברתיות, ומעבירים לא מעט זמן בספירה וצבירת לייקים ותגובות בקבוצות הפייסבוק שלנו, גם הילדים שלנו נהנים מהאינטראקציה החברתית ברשתות החברתיות. למנוע מהם להיכנס לחלוטין היא בקשה לא הוגנת שעלולה לנתק אותם ממרכז ההתרחשויות ומתחומי העניין שלהם, לכן הפיתרון, שוב, מתחיל בשמירה על מעורבות הורית בכל הזירות שבהם הילדים גולשים ומעורבים. היום לא צריך אפילו להיכנס באופן מיוחד לנייד שלהם, בזכות אפליקציות ייעודיות שיודעות לנטר התנהגויות חשודות, מילים בעייתיות ואתרים מפוקפקים ומאפשרות לכם לשמור על ילדיכם גם כשהם לא לידכם וברגע האמת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה